Steaua a demolat-o pe Sageata Navodari. Kapetanos, (re)debut de vis (Video)

Sambata, 14 Septembrie 2013, ora 23:25
8606 citiri

Steaua a obtinut o victorie extrem de clara in etapa a saptea din Liga 1, campioana trecand de Sageata Navidari cu scorul de 5-0.

Au marcat Piovaccari, Prepelita, Adrian Cristea si Kapetanos, grecul redebutand in tricoul "ros-albastru" cu o "dubla".

Laurentiu Reghecampf a inceput meciul din Ghencea cu o serie de schimbari operate in primul "11", Prepelita aparand pe postul de fundas dreapta, Stanciu pe cel de mijlocas dreapta, Iancu mijlocas central si "Printul" Cristea trimis in banda stanga.

Cei 5-6.000 de spectatori din tribune n-au asteptat mult primul gol, Piovaccari deschizand scorul inca din minutul. Italianul a reluat cu capul o centrare buna trimisa de Cristea, balonul a lovit un adversar si a poposit in poarta dobrogenilor.

Acelasi Cristea a pasat apoi foarte bine pentru Stanciu, insa tanarul adus de la Vaslui a reluat doar in bara, desi era singur-singurel in careul advers.

Golul doi a venit in minutul 20, in urma unei lovituri de la colt. Defensiva oaspetilor a balbait balonul, acesta a ajuns la Prepelita iar stelistul a reluat frumos cu capul, din plonjon, marcand fara probleme.

Imediat a venit a doua bara, Gabi Iancu sutand fabulos de la 20 de metri, insa mingea a lovit incheietura barelor, refuzandu-i stelistului un gol de zile mari.

Pana la pauza s-a facut 3-0, Adrian Cristea reusind primul gol in tricoul "ros-albastru". Stanciu a fost lansat bine de Bourceanu, dar a sutat in portarul advers. Balonul a fost deviat pana la "Print", care a pus simplu latul.

Partea secunda a insemnat redebutul lui Pantelis Kapetanos la Steaua, acesta intrand in locul lui Piovaccari la pauza.

Grecul a punctat prima data in minutul 72, transformand un penalti acordat destul de usor pentru un presupus fault la Adi Popa.

12 minute mai tarziu, Tatu era lansat in banda dreapta si pasa in careul mic al dobrogenilor, de unde Kapetanos a reluat in plasa in stilul sau caracteristic.

Steaua a castigat astfel fara probleme ultimul meci inainte de debutul in grupele Champions League, menajandu-si in acelasi timp mai multi dintre titulari.

Partida dintre Steaua si Sageata a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.93 FINAL DE MECI!!!

Min.91 Suteaza Cristea de la marginea careului, dar mingea se duce pe langa poarta.

Min.88 Incearca Filip un sut de la 20 de metri, insa trimite putin peste poarta.

Min.82 GOOOL STEAUA!!! Adi Popa il lanseaza bine pe Tatu, acesta trimite in fata portii de unde Kapetanos pune latul pentru 5-0!

Min.80 Joc economicos din partea gazdelor, care paseaza mult in propria jumatate.

Min.77 Greseala in defensiva Stelei, Tigoianu preia si suteaza de la 10 metri, dar Tatarusanu respinge bine peste poarta!

Min.72 GOOOL STEAUA!!! Kapetanos inscrie din penalti!

Min.71 Penalti pentru Steaua! Popa este faultat de Florin Popa si arbitrul arata punctul cu var!

Min.67 Cartonas galben pentru Viorel Dinu.

Min.66 Peteleu trimite bine in careul Stelei, Filip aluneca, insa Dinu trimite mult peste poarta din 8 metri.

Min.63 Adi Popa pleaca bine in banda dreapta, centreaza, Cristea preia balonul si incearca o executie pretentioasa, dar trimite pe langa poarta.

Min.59 Cartonas galben pentru Bourceanu.

Min.56 Schimbare Steaua: Tatu intra in locul lui Iancu.

Min.54 Atac rapid al gazdelor, cu Popa care centreaza pentru Kapetanos, insa grecul nu poate ajunge la balon.

Min.51 Steaua domina si acest debut de repriza secunda in timp ce Reghecampf pregateste introducerea lui Leandro Tatu.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

Schimbare Sageata: Vezan intra in locul lui Apostol.

Dubla schimbare Steaua: Kapetanos intra in locul lui Piovaccari iar Adi Popa ii la locul lui Stanciu.

_____________

INFO: Arbitrul de centru l-a infuriat pe Reghecampf fluierand sfarsitul reprizei cu cateva secunde mai repede.

Min.45 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.41 GOOOL STEAUA!!! Adrian Cristea inscrie primul gol in tricoul "ros-albastru" cu o reluare simpla, din 5 metri, din pasa lui Stanciu!

Min.36 Piovaccari scapa singur cu Panagopoulos, insa se complica si portarul Navodariului respinge.

Min.31 Greseli in lant comise de Filip si Bourceanu, insa Florean nu poate profita de ele sutand slab, in bratele lui Tatarusanu.

Min.28 Minute de joc ceva mai inchis, fara ocazii.

Min.22 BARA STEAUA!!! Iancu suteaza excelent de la 20 de metri, insa balonul loveste incheietura barelor!

Min.21 Contraatac surprinzator al oaspetilor cu Florean, care centreaza destul de bine, insa Achim suteaza in plasa laterala!

Min.20 GOOOL STEAUA!!! Corner executat de stelisti din partea stanga, balonul este balbait de defensiva celor din Navodari iar Prepelita, nemarcat, pune capul pentru 2-0!

Min.18 Greseste Filip si ii permite lui Viorel Dinu sa suteze din pozitie buna. Acesta trimite insa departe de poarta lui Tatarusanu.

Min.17 Domina Steaua cu destula autoritate. Nou-promovata din Navodari nu pare capabila sa faca fata campioanei.

Min.11 Inca o ocazie pentru Steaua, Iancu trimitand putin peste poarta din centrarea lui Stanciu.

Min.11 BARA STEAUA!!! Contraatac periculos al Stelei cu Adrian Cristea, care centreaza foarte bine pentru Stanciu, insa acesta trimite in bara din 6 metri!

Min.7 Viorel Dinu executa inselator o lovitura libera, insa Tatarusanu respinge in corner.

Min.4 GOOOL STEAUA!!! Adrian Cristea centreaza de pe partea stanga iar Piovaccari inscrie o lovitura de cap pe coltul lung!

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: Putini spectatori in tribunele din Ghencea, unde se asteapta o asistenta de 5-6.000 de oameni.

STEAUA: Tatarusanu - Prepelita, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu (cpt), Filip - Iancu, Stanciu, Cristea - Piovaccari.

Rezerve: Nita - Rapa, Tatu, Radut, Varela, Kapetanos, Popa.

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

SAGEATA: Panagopoulos - Peteleu, Fl. Popa, Cr. Munteanu, V. Lupu - Florean, Muzac, Achim, V. Apostol - V. Dinu, M. Roman II

Rezerve: Pogacsics, I. Filip, Al. Sorian, Mera, Tigoianu, I. Iordache, Vezan

Antrenor: Tibor Selymes

INFO: Inaintea partidei, Steaua ocupa locul 6 in clasamentul Ligii 1, cu 10 puncte si duoa meciuri mai putin, in timp ce Sageata se afla pe pozitia a zecea.

România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
Nicușor Dan: ”Într-o țară civilizată, Ştefan Dumitraşcu și domnii Greblă şi Hopincă ar trebui să fie azi în pușcărie”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a enumerat joi, 28 martie, câteva persoane despre care consideră că „ar trebui să fie azi în puşcărie. „Eu am precizat azi în conferinţa de presă...
#Steaua Sageata Navodari, #Steaua rezultate Liga 1, #Steaua meciuri Liga 1 , #meciuri