Steaua avanseaza in Liga Campionilor dupa victoria cu Vardar Skopje

Marti, 23 Iulie 2013, ora 23:35
16504 citiri

Steaua s-a calificat in turul trei preliminar al Ligii Campionilor, dupa ce a castigat meciul retur cu Vardar Skopje, scor 2-1. In turul urmator, campioana Romaniei va intalni formatia georgiana Dinamo Tbilisi.

Dupa o noapte tensionata, Steaua a intrat pe terenul cu gandul de a conserva rezultatul obtinut in meciul tur, in care echipa lui Reghecampf s-a impus cu 3-0.

Stelistii au reusit sa deschida scorul la prima ocazie de gol. Nicusor Stanciu a patruns superb in banda dreapta in minutul 24, iar centrarea sa a fost reluata in plasa de italianul Federico Piovaccari, aflat la prima sa reusita in tricoul campioanei.

Cinci minute mai tarziu, italianul titularizat in premiera la Steaua a fost aproape de o noua reusita. O minge inalta trimisa excelent de Bourceanu in careu a fost reluata din foarfeca de Piovaccari, insa Pavlovici a respins.

Steaua a fost aproape de gol si in minutul 36, cand Nicusor Stanciu a reusit faza meciului. Dupa o actiune de 30 de metri, sutul lobat al lui Stanciu a trimis mingea in transversala. Mingea a revenit in joc la acelasi Stanciu, care a reluat incredibil din patru metri.

Macedonenii au profitat de ratarile Stelei si au reusit sa egaleze in prelungirile primei reprize, prin Kostovski, a carui lovitura de cap s-a dus direct in vinclu.

Vardar a inceput bine si partea secunda, acelasi Kostovski fiind aproape de gol in minutul 53 tot printr-o lovitura de cap. In schimb, stelistii au raspuns prin doua suturi de la distanta, prin Adi Popa si Iasmin Latovlevici.

In cele din urma, stelistii au facut 2-1 in minutul 72, cand Bourceanu a finalizat cu un sut plasat din pasa lui Adi Popa, la capatul unui contraatac.

In turul trei preliminar, Steaua va intalni campioana Georgiei, Dinamo Tbilisi, care a trecut de Streymur.

Prima mansa va avea loc la Tbilisi pe 30 iulie, in timp ce returul este programat pe 7 august, la Bucuresti.

VARDAR - STEAUA 1-2

90+4 - Final de meci! Steaua se califica in turul trei preliminar al Ligii Campionilor!

90 - Ocazie mare pentru gazde, Tatarusanu respinge in fata lui Kostovski.

90 - Patru minute suplimentare.

88 - Steaua tine de minge pe final de meci.

85 - Radut pierde o minge in propria jumatate, insa macedonenii gresesc pasa decisiva.

82 - Stanciu suteaza bine la coltul scurt, mingea e respinsa cu greu.

77 - Radut intra in locul lui Pintilii.

75 - Nikolici reia cu capul din sase metri, Pavlovici retine.

72 - GOL STEAUA! Bourceanu inscrie din 12 metri cu un sut plasat dupa o pasa excelenta a lui Adi Popa, plecat pe contraata!

71 - Macedonenii pleaca pe contraatac, insa Szukala intervine excelent.

67 - Nikolici reia cu capul pe langa poarta din doar sapte metri.

65 - Adi Popa suteaza dupa o actiune a lui Stanciu, Pavlovici retine.

64 - Szukala reia cu capul putin peste poarta.

63 - Latovlevici suteaza de la 25 de metri, mingea e deviata langa bara.

60 - Iancu greseste o preluare la marginea careului si iroseste o sansa buna.

58 - Stanciu trage din 14 metri in bratele portarului.

56 - Popa trage puternic de la 25 de metri, Pavlovici scoate cu greu de langa bara.

55 - Iancu intra in locul lui Parvulescu.

53 - Kostovski reia cu capul putin pe langa poarta Stelei.

50 - Latovlevici suteaza din 20 de metri din lovitura libera, mingea e respinsa in corner de sub bara.

48 - Pasa lunga spre Nikolici, mingea e trimisa prea puternic.

46 - Se reia jocul!

46 - Nikolici intra in locul lui Piovaccari.

45+3 - Pauza!

45 - GOL VARDAR! Kostovski inscrie cu o lovitura de cap in vinclu din opt metri, dupa o centrare din banda dreapta.

44 - Szukala vede cartonasul galben.

43 - Stanciu incearca un sut centrare, mingea se duce pe langa poarta.

41 - Jocul este intrerupt dupa o ciocnire a lui Szukala cu Kostovski.

38 - Piovaccari se intoarce frumos cu fata spre poarta, insa sutul sau e retinut de Pavlovici.

36 - Ratare incredibila a Stelei! Stanciu patrunde superb printre fundasii adversi, lobul sau loveste bara, mingea ii revine, reia din nou, dar portarul gazdelor scoate cu greu de pe linie!

34 - Steaua pleaca pe contraatac, insa Georgievski greseste pasa spre Bourceanu.

30 - Georgievski suteaza cu piciorul stang din 15 metri peste poarta.

29 - Piovaccari reia superb din foarfeca, portarul gazdelor scoate cu greu de langa bara!

29 - Asalt la poarta gazdelor. Suturile lui Pintilii, Bourceanu si Stanciu sunt blocate.

27 - Steaua ataca cu fundasii in jumatatea adversa.

24 - GOL STEAUA! Piovaccari inscrie cu latul din opt metri dupa o patrundere superba a lui Stanciu in banda dreapta. Fostul vasluian dribleaza doi adversari, trimite in fata portii, de unde Piovaccari inscrie primul sau gol la Steaua.

23 - Parvulescu ii pune la contraatac pe macedoneni, insa Pintilii intervine excelent.

19 - Steaua a echilibrat jocul si in aceste moemnte domina.

16 - Piovaccari vede cartonasul galben pentru ca si-a lovit un adversar.

15 - Fanii macedoneni scandeaza "tiganii, tiganii"!

12 - Parvulescu suteaza in diagonala mult peste poarta.

9 - Pintilii vede cartonasul galben pentru un hent.

8 - Stanciu suteaza slab, mingea e deviata si se duce in corner.

5 - Piovaccari incearca o patrundere in forta, dar e deposedat.

4 - Macedonenii domina startul meciului, s-au instalat in jumatatea Stelei.

1 - Fluier de start!

Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de ProTV

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii- Ad. Popa, Stanciu, Parvulescu - Piovaccari.

Rezerve: Nita, Rapa, Filip, Prepelita, Radut, Iancu, Nikolici

Vardar: Pavlovici, Bojovici, Tanevski, Reljic, Cikarski, Petrovic, Temelkov, Petrov, Stojkov, Gimenez, Kostovski

Rezerve: Zahov, Dimitrovski, Lazarevski, Simjanoski, Acevski, Manevski, Georgiev

Scene incredibile in Macedonia: Jurnalisti romani, batuti de oamenii lui MM Stoica

Meciul cu Vardar a fost precedat de un scandal iscat de faptul ca Mihai Stoica a agresat doi jurnalisti la antrenamentul oficial de luni seara.

In prima mansa, de la Bucuresti, Steaua s-a impus cu 3-0. In turul urmator, cel mai probabil Steaua va intalni formatia georgiana Dinamo Tbilisi.

Pentru aceasta partida, Laurentiu Reghecampf nu va conta pe Vlad Chiriches, Cristi Tanase si Leandro Tatu, lasati la Bucuresti.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Vardar Steaua, #Vardar Steaua Live, #Vardar Steaua in direct, #Vardar Steaua Liga Campionilor, #televizare Vardar Steaua , #meciuri