Steaua castiga chinuit amicalul cu TSKA Sofia

Marti, 03 Februarie 2015, ora 19:20
4784 citiri

Steaua a obtinut o victorie chinuita in primul meci amical din stagiul de pregatire din Turcia.

Campioana Romaniei s-a impus la limita, scor 1-0, in fata bulgarilor de la TSKA Sofia.

Costel Galca a trimis in teren, in fata liderului din campionatul Bulgariei, o formatie apropiata de cea de baza, pe care o va utiliza in retur. Au lipsit doar Arlauskis, Latovlevici si Tanase, toti trei fiind lasati pe banca.

Desi se afla pe final de pregatire, stelistii nu au aratat deloc bine, aratand un fotbal greoi si incalcit.

Ocaziile au fost mai mult intamplatoare, pe fondul erorilor facute de adversari.

Asa s-a marcat si unicul gol al meciului, Adi Popa scapand pe contraatac in banda dreapta si punctand cu un sut sec, din interiorul careului.

Acelasi Popa si-a mai trecut in cont o bara in repriza secunda, atunci cand a incercat sa centreze.

De cealalta parte, bulgarii au parut ceva mai periculosi, mai ales in prima repriza, portarul Cojocaru fiind pus serios la treaba.

De notat este si debutul fostului dinamovist George Tucudean in tricoul Stelei, acesta evoluand in ultimul sfert de ora.

Intalnirea dintre Steaua si TSKA Sofia a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90 Final de meci!

Min.82 Ne indreptam spre finalul jocului fara ca cele doua echipe sa fie dispuse sa atace.

Min.75 Inca doua schimbari pentru Steaua: Tucudean isi face debutul in rosu si albastru. Intra si Stanciu.

Min.68 Continua schimbarile la Steaua: Intra Rapa si Filip.

Min.65 Cojocaru respinge excelent sutul lui Nikolic.

Min.61 Schimbari la Steaua: Intra Bourceanu si Tanase.

Min.60 BARA STEAUA! Popa incearca sa centreze, insa trimite in bara!

Min.55 Partida de uzura, fara ocazii.

Min.46 Incepe repriza secunda.

___________________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.45 GOOOL STEAUA!!! Adi Popa pleaca pe contraatac si deschide scorul!

Min.43 Toni Silva scapa spre poarta Stelei, trece de Cojocaru, dar trimite in plasa laterala!

Min.37 Nikolic scapa spre poarta Stelei, insa este semnalizat in offside.

Min.28 Dupa multe minute de acalmie, Steaua are o noua ocazie, dar sutul lui Rusescu este deviat in afara terenului.

Min.15 Joc confuz, fara ocazii de poarta.

Min.7 Vine si replica Stelei, prin Chipciu, al carui sut este deviat in corner.

Min.5 Prima actiune periculoasa le apartine bulgarilor, Cojocaru blocand cu ceva emotii sutul lui Toni Silva.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPA DE START A STELEI: Cojocaru - Papp, Luchin, Varela, Tosca - Prepelita (cpt), Breeveld - Popa, Rusescu, Chipciu - Keseru.

Rezerve: Arlauskis, Nita - Rapa, Tanase, Stanciu, Latovlevici, Pham-Huy, Neagu, Tucudean, Bourceanu, Enceanu, Vilceanu.

INFO: Este primul amical disputat de Steaua in stagiul de pregatire din Turcia.

INFO: Partida poate fi urmarita la TV pe postul DigiSport 1.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...