Liga 1: ASA Targu Mures pierde la Astra, iar Steaua trece pe primul loc

Duminica, 24 Mai 2015, ora 22:59
24528 citiri

Steaua a revenit pe primul loc in clasamentul Ligii 1, dupa ce duminica seara a invins-o acasa cu 2-0 pe FC Botosani, iar ASA Targu Mures a fost invinsa la Giurgiu de Astra cu 3-1.

In urma acestor rezultate, Steaua urca pe primul loc, cu 70 de puncte, iar ASA coboara pe locul doi, cu 68 de puncte.

Am avut parte de doua meciuri nebune, cu 6 goluri marcate si nu mai putin de 6 jucatori eliminati!

Pe National Arena, Steaua a inceput in forta si la pauza conducea cu 2-0, dar lucrurile s-au complicat in partea secunda, cand Prepelita si Bourceanu au fost eliminati in startul reprizei secunde, in decurs de cateva minute.

Varela, in minutul 23, a deschis scorul cu un sut de la 15 metri, iar Stanciu, in minutul 43, a luat o actiune pe cont propriu si a punctat cu un sut din unghi.

De partea cealalta, Astra a jucat excelent si s-a impus meritat in partida cu targ-muresenii, scor 3-1. O victorie cu scandal, daca privim ultimele minute, cand jucatorii celor doua echipe s-au la bataie, iar arbitrul a eliminat 4 jucatori, plus pe antrenorul Marius Sumudica.

Golurile intalnirii de la Giurgiu au fost inscrise de Alibec, de doua ori, si Fatai, in prelungiri, pentru gazde, respectiv Bumba (min.36) pentru oaspeti, cu un sut superb de la marginea careului.

Astfel, campioana se va decide in ultima etapa, insa avem o noua favorita. Trupa pregatita de Constantin Galca sta acum la mana ei, in timp ce ASA are nevoie de o victorie, dar si ca Steaua sa se incurce.

In ultima etapa, programata joi, Steaua va juca la CSMS Iasi, iar ASA Targu Mures va primi vizita celor de la Otelul Galati.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partidele pe care Steaua si ASA Targu Mures le joaca in etapa cu numarul 33 (penultima) a Ligii 1.

Desfasurarea partidelor:

Steaua - FC Botosani 2-0 (Varela '23, Stanciu '43)

Astra - ASA Tg. Mures 3-1 (Alibec '19 si '63, Fatai '90+5 / Bumba '36)

Clasamentul inaintea ultimei etape:

1. Steaua - 70 puncte

2. ASA - 68 puncte

-------------------------------------

min.90+10 - Final de meci si la Astra. 3-1 pentru gazde, scor final.

min.90+9, la Astra - ASA: Am intrat in cel de-al 10-lea minut de prelungiri.

min.90+5 - Partida dintre Steaua si Botosani s-a incheiat cu scorul de 2-0.

min.90+5 - GOOOL ASTRA!!! Fatai scapa pe contraatac si duce scorul la 3-1!!!

min.90+1, la Astra - ASA: Portarul de rezerva al oaspetilor vede si el cartonasul rosu.

min.90, la Astra - ASA: Marius Sumudica, antrenorul Astrei, e si el eliminat. Incredibil ce se petrece la Giurgiu in aceste momente.

min.89, la Astra - ASA: Laban (Astra) si Ben Youssef (Astra) vad cartonasele rosii. Giurgiuvenii au ramas in 9 jucatori.

min.88, la Astra - ASA: Rosu pentru Gonzalez (ASA), de la care a pornit bataia.

min.86, la Astra - ASA: Bataie incredibila intre jucatori dupa anularea golului. Arbitrul Sebastian Coltescu a aratat vreo 3 cartonase rosii, ramane sa vedem pentru cine.

min.86, la Astra - ASA: De Amorim marcheaza cu capul, dar golul e anulat pentru offside.

min.81, la Steaua - Botosani: Batin reia cu capul in bara. Uriasa ocazie pentru moldoveni.

min.80, la Astra - ASA: Sepsi suteaza din unghi, dar Lung retine fara probleme.

min.75, la Steaua - Botosani: Oaspetii s-au aruncat in atac, in timp ce Steaua, cu doi jucatori mai putin, s-a baricadat in 30 de metri.

min.71, la Steaua - Botosani: Rosu suteaza putin peste poarta lui Nita.

min.69, la Astra - ASA: Ocazie buna pentru gazde, dar sutul lui Seto se duce pe langa poarta.

INFO - Ce meciuri avem!!! ASA e condusa de Astra si risca sa piarda titlul. De partea cealalta, Steaua joaca in 9 jucatori si avantajul de doua goluri nu mai e deloc asa linistitor.

min.63, la Steaua - Botosani: Inca o eliminare la "ros-albastri". Bourceanu e trimis la cabine pentru o intrare dura asupra lui Vasvari. Doar 5 minute a rezistat in teren mijlocasul Stelei.

min.63 - GOOOL ASTRA!!! Alibec puncteaza din apropiere, dupa o centrare in fata portii a lui De Amorim!!!

min.54, la Steaua - Botosani: Prepelita il loveste cu piciorul in fata pe Danci si vede cartonasul rosu.

min.50, la Steaua - Botosani: Acsinte respinge de pe linia portii la o reluare cu capul a lui Varela.

min.49, la Steaua - Botosani: Doua ocazii in aceeasi faza pentru Steaua. Lazar salveaza fantastic la suturile lui Tucudean si Stanciu.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------

FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45, la Steaua - Botosani: Conflict intre mai multi jucatori de la cele doua echipe. Jucatorii sunt calmati cu greu de arbitru.

min.43 - GOOOL STEAUA!!! Stanciu patrunde formidabil prin partea stanga si inscrie cu un sut din unghi!!!

min.41, la Steaua - Botosani: Tamas are o interventie salvatoare in fata lui Batin, angajat bine in careul campioanei.

INFO - La aceste rezultate, Steaua e pe primul loc cu 70 de puncte, in timp ce ASA e pe pozitia a doua, cu 69 de puncte.

min.36 - GOOOL ASA TARGU MURES!!! Bumba marcheaza cu un sut superb de la 18 metri!!!

min.33, la Astra - ASA: Hora suteaza pe langa poarta.

min.31, la Steaua - Botosani: Stanciu reia incredibil cu capul pe langa poarta goala din doar 5 metri. Ce ocazie.

INFO - In acest moment, Steaua a urcat pe primul loc in clasamentul Ligii 1, cu 70 de puncte. ASA Targu Mures e pe pozitia a doua, cu 68 de puncte.

min23. - GOOOL STEAUA!!! Varela marcheaza din 10 metri, dupa o lovitura libera executata de Stanciu!!!

INFO - La aceste scoruri, ASA si Steaua au acelasi numar de puncte, 68, dar tot targ-muresenii raman pe primul loc, gratie rezultatelor din meciurile directe.

min.19 - GOOOL ASTRA!!! Alibec marcheaza cu un sut de la 15 metri, dupa o pasa formidabila cu calcaiul a lui Budescu!!!

min.16, la Astra - ASA: BARA ASTRA! Feussi reia in bara la o lovitura libera executata de Budescu.

min.13, la Steaua - Botosani: Popa ia o actiune pe cont propriu, patrunde in careu, dar centrarea sa nu e ajunsa de niciun coechipier.

min.9, la Astra - ASA: Marius Constantin reia periculos cu capul, dar mingea se duce peste poarta.

INFO - Jocurile au miza si pentru Botosani si Astra, cele doua echipe fiind implicate in lupta pentru locurile ce duc in Europa League.

min.2, la Steaua - Botosani: Tucudean trimite milimetric cu capul pe langa poarta dintr-o pozitie perfecta.

INFO - Desi Steaua se lupta pentru titlu, tribunele National Arena sunt goale.

Gigi Becali: Radoi va fi noul antrenor al Stelei

min.1 - Au inceput cele doua intalniri

STEAUA: Nita - Rapa, Tamas, Varela, Tosca - Prepelita, Neagu - Popa, Rusescu, Stanciu - Tucudean.

BOTOSANI: Lazar - Patache, Ngadeu, Oltean, Acsinte - Danci, Vasvari - Ngankam, Croitoru, Faug-Porret - Batin.

-------------------------

ASTRA: Lung - Oros, Gaman, Ben Youssef, Morais - Seto, Laban - Florescu, Budescu, William - Alibec.

ASA TARGU MURES: Stancioiu - Feussi, Constantin, Gonzalez, Sepsi - Muresan, N'Doye - Hora, Voiculet, Bumba - Zicu.

INFO: Inaintea acestei runde, ASA Targu Mures ocupa locul 1 in clasamentul Ligii 1, cu 68 de puncte, in timp ce Steaua se afla pe pozitia a 2-a, cu 67 de puncte.

INFO: Astfel, daca ASA invinge la Astra si Steaua nu castiga cu Botosani, targ-muresenii castiga in premiera titlul.

In ultima etapa, Steaua se va deplasa la CSMS Iasi, pe cand ASA Tg. Mures va primi vizita celor de la Otelul Galati.

UPDATE Liderii coaliției PSD-PNL și-au dat acordul pentru candidatura medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei SURSE
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei. Liderii celor două partide și-au dat acordul pentru candidatura acestuia la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#LIVE Steaua Botosani, #LIVE Astra ASA Targu Mures, #LIVE lupta titlu , #stiri Steaua