Presa ucraineana, despre victoria Stelei

Marti, 22 Ianuarie 2013, ora 08:28
4843 citiri

Steaua a castigat, luni seara, amicalul disputat impotriva echipei Dinamo Kiev, scor 2-0, iar presa ucraineana a tratat subiectul cu deosebita atentie.

Preocupati in primul rand de schimbarile tactice efectuate de antrenorul Oleg Blohin pentru acest meci, jurnalistii ucraineni au remarcat insa si jocul bun al liderului din Liga 1.

"Sprijita de aproximativ 250 de fani zgomotosi, Steaua a fost periculoasa inca din primele minute, o actiune importanta apartinandu-i lui Latovlevici. Romanii au inscris primul gol in minutul 32, cand Rusescu a preluat calm si a sutat puternic in drepta lui Shovkovsky. Steaua a prins curat si a controlat situatia de pe teren pana la sfarsitul primei reprize.

Blohin a facut mai multe schimbari la pauza si Dinamo purtat cateva actiuni ofensive bune, insa contrar asteptatilor Steaua a punctat din nou, de aceasta data prin Tanase, in minutul 66. Romanii prezenti in tribune au aprins artificii si au cantat pana la finalul partidei.

Steaua a incheiat meciul cu un joc de posesie excelent, iar Dinamo n-a reusit sa inscrie nici macar o data in poarta romanilor, inregistrand a doua infragere din 2013", au notat ucrainenii de la Sport.

Cel de la Sport-Express scriu ca Dinamo Kiev s-a prezentat nepregatita din punct de vedere fizic in fata Stelei, chiar jocul echipei a inregistrat un progres vizibila fata de meciul cu ungurii de la Ferencvaros.

"Chiar daca Dinamo a evoluat evident mai bine cu Steaua, fata de meciul cu Ferencvaros, in ciuda lipsei de pregatire fizica, Blohin inca nu stie pe cine poate conta in viitor. Rusescu l-a lasat neputincios pe Shovkovsky cu sutul sau puternic. Steaua a trimis mingea in poarta pentru a doua oara prin Tanase", a remarcat sursa citata.

Steaua invinge Dinamo Kiev intr-un meci amical

Steaua a obtinut luni prima victorie din 2013, dupa infrangerea cu Celtic Glasgow (1-2) si remiza cu FC Basel (1-1).

Primele reactii dupa succesul Stelei

Urmatorul amical al "ros-albastrilor" este programat miercuri, in compania formatiei Ferencvaros.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Steaua amical Dinamo Kiev, #Steaua victorie Dinamo Kiev, #Steaua presa Ucraina, #Steaua cantonament 2013 , #stiri Steaua