Steaua a castigat titlul cu ajutorul Otelului

Joi, 28 Mai 2015, ora 22:00
29954 citiri

Steaua a castigat joi seara un nou titlu, dupa un final de sezon incredibil.

Gruparea antrenata de Costel Galca s-a incurcat la Iasi, unde a inregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 0-0, insa rivala ASA Targu Mures a fost invinsa pe teren propriu de retrogradata Otelul Galati, scor 1-2.

"Ros-albastrii" au atacat din primul si pana in ultimul minut la Iasi, insa CSMS s-a aparat multe minute cu totii jucatori, iar Chipciu si compania n-au gasit calea spre gol.

Cea mai mare ocazie i-a apartinut lui Popa, la jumatatea primei reprize, cand a scapat singur cu portarul advers, l-a driblat, dar apoi a trimis peste poarta.

Astfel, Steaua a stat la mana celor de la Otelul, iar galatenii nu i-au dezamagit si au reusit sa se impuna pe terenul celor de la ASA.

Clasamentul final la varf:

1. Steaua - 71 de puncte

2. ASA - 68 de puncte

Steaua merge pentru a treia oara la rand in preliminariile Ligii Campionilor, in timp ce ASA va juca in preliminariile Europa League.

ASA Tg. Mures, invinsa acasa de Otelul in meciul pentru titlu

E cel de-al 26-lea titlu castigat de Steaua in istorie si cel de-al doilea trofeu obtinut de Galca in acest an, dupa Cupa Ligii.

Steaua are posibilitatea sa mai castige un trofeu, duminica urmand a juca in finala Cupei Romaniei cu Universitatea Cluj.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre CSMS Iasi si Steaua, din ultima etapa a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

INFO: Otelul s-a impus cu 2-1 la Targu Mures (Helder a marcat pe contraatac in minutul 90+4) si Steaua termina campionatul pe primul loc, dupa un final dramatic.

Clasament final:

1. Steaua - 71 puncte

2. ASA Targu Mures - 68 puncte

GOOOL OTELUL! STEAUA E CAMPIOANA!

INFO: Argaseala si Becali asteapta la telefon rezultatul final de la Targu Mures, unde mai e 1 minut de joc.

INFO: Jucatorii Stelei asteapta acum rezultatul final de la Targu Mures...

ASA Tg. Mures - Otelul Galati LIVE

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90+4 - Popa suteaza mult peste poarta.

min.90+2 - Arlauskis e eliminat! Goalkeeperul Stelei, aflat pe banca de rezerve, a protestat vehement si a fost trimis in tribune.

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu patru minute.

min.90 - Steaua cere din nou penalti, dar Balaj nu acorda nici de aceasta data. Tot pentru un hent.

min.89 - Stanciu centreaza din banda stanga, mingea il loveste in mana pe un iesean, iar stelistul cere penalti. Balaj lasa insa meciul sa continue.

min.87 - Chipciu trimite pe langa poarta de la marginea careului.

min.86 - Ciucur centreaza periculos in fata portii, dar niciun coechipier nu se afla acolo.

min.83 - Ciucur suteaza pe langa poarta lui Nita.

INFO: Inca 10 minute, iar la aceste scoruri, CSMS Iasi - Steaua 0-0 si ASA Targu Mures - Otelul 1-1, campioana e trupa pregatita de Costel Galca.

min.79 - Stanciu suteaza de la marginea careului, dar Caparco are o noua interventie excelenta.

min.78 - Caparco primeste un cartonas galben, pentru tragere de timp.

min.77 - Caparco scoate de sub bara un sut deviat al lui Iancu. Mare ocazie pentru Steaua.

min.75 - Steaua continua sa atace cu toate liniile, dar nu pune deloc in pericol poarta iesenilor, care se apara cu toata echipa.

min.70 - Ultima schimbare la Steaua: iese Rapa, intra Iancu.

INFO min.68, la ASA - Otelul: GOOOL OTELUL! Tudorie egaleaza scorul la 1, iar Steaua in acest moment trece din nou pe primul loc in clasamentul Ligii 1:

1. Steaua - 71p

2. ASA - 69p

min.68 - Tamas reia gresit dintr-o pozitie buna.

min.63 - Tamas greseste, iar iesenii pleaca pe un contraatac periculos prin Ciucur, blocat insa in extremis de Varela.

min.62 - Popa suteaza de la 20 de metri, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.59 - CSMS Iasi se apara cu toata echipa, iar Steaua nu reuseste sa-si creeze deloc ocazii si insista cu centrari.

min.54 - O noua schimbare facuta de Galca: iese Tosca, intra Latovlevici.

min.52 - Plamada respinge de pe linia portii o minge trimisa cu capul de Chipciu.

min.47 - Neagu suteaza pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

min.46 - Schimbare la Steaua: intra Rusescu, iese Tucudean.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------

INFO: La pauza, la aceste scoruri, ASA Targu Mures e campioana. Clasamentul in acest moment:

1. ASA Targu Mures - 71p

2. Steaua - 71p

*La egalitate de puncte, meciurile directe fac diferenta. ASA a invins-o pe Steaua si in tur, si in retur, cu 1-0 in ambele partide.

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Popa primeste in careu, intoarce bine un adversar, dar apoi suteaza in blocaj.

min.45+1 - Popa greseste centrarea dintr-o pozitie buna.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Stanciu suteaza in blocaj de la marginea careului.

min.44 - Steaua pare in criza de idei, nu reuseste deloc sa contruiasca. O singura echipa pentru "ros-albastri", si aceea in urma unui contraatac.

INFO min.39, la ASA - Otelul: GOOOL ASA TARGU MURES! Muresan a inscris din penalti in partida dintre ASA si Otelul! In acest moment, targ-muresenii au urcat pe primul loc in clasamentul Ligii 1, cu 71 de puncte. Tot 71 de puncte are si Steaua, dar a pierdut ambele meciuri disputate cu ASA in acest sezon.

min.35 - Joc slab facut de Steaua, care nu reuseste sa isi creeze ocazii. Iesenii se apara excelent.

min.28 - Varela blocheaza in ultimul moment un sut al lui Ciucur.

min.25 - La aceste scoruri, CSMS Iasi - Steaua 0-0 si ASA Tg. Mures - Otelul 0-0, clasamentul la varf in Liga 1 arata astfel:

min.21 - Popa suteaza peste poarta de la marginea careului.

min.16 - Ciuca reia cu capul peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.12 - Popa scapa singur pe contraatac, il dribleaza pe portarul Caparco, dar trimite pe langa poarta goala. Uriasa ocazie pentru Steaua.

INFO: CSMS Iasi ocupa locul 10 in clasamentul Ligii 1, cu 42 de puncte.

min.11 - Rapa intra tare la Tiganasu si vede primul cartonas galben al partidei.

min.10 - Nici macar o faza de poarta n-am avut in aceste prime 10 minute.

INFO: Steaua are nevoie de o victorie pentru a fi sigura de castigarea titlului si nu a depinde de rezultatul meciului de la Targu Mures.

ora 20:05 - STARTUL PARTIDEI

ora 20:00 - Cele doua echipe au patruns pe teren. Meciul va incepe in cateva minute.

ora 19:00 - Galca surprinde si il lasa pe banca de rezerve pe Raul Rusescu. Langa el se mai afla alti jucatori importanti, precum Papp, Luchin, Latovlevici, Guilherme si Iancu.

INFO: Partida are loc la Iasi si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look TV.

INFO: Daca invinge, Steaua castiga pentru a treia oara consecutiv titlul. "Ros-albastrii" pot castiga titlul si daca nu inving, insa in acest caz au nevoie ca ASA Targu Mures sa n-o invinga pe Otelul.

INFO: Partida dintre ASA Targu Mures si Otelul are loc de la aceeasi ora si poate fi urmarita de asemenea in direct pe site-ul Ziare.com.

INFO: Inaintea ultimei etape, Steaua are 70 de puncte, in timp ce ASA are 68 de puncte. La egalitate de puncte, targ-muresenii au avantajul meciurilor directe.

INFO: In meciul tur, disputat in luna decembrie a anului trecut, Steaua a invins-o pe CSMS Iasi cu 1-0, dupa un gol marcat in minutul 90+5 de Lukasz Szukala, intre timp plecat la echipa pregatita de Victor Piturca, Al Ittihad (Arabia Saudita).

ECHIPELE:

CSMS IASI: Caparco - Mihalache, Ciuca, Plamada, Tiganasu - Mitic, Enescu - Bosoi, Cretu, Ciucur - Golubovic.

Antrenor: Nicolo Napoli.

STEAUA: Nita - Rapa, Tamas, Varela, Tosca - Breeveld, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu - Tucudean.

Antrenor: Costel Galca.

Arbitru: Cristi Balaj.

Diana Șoșoacă spune că a fost filmată la duș: "Dacă nu-mi dau demisia din funcţia de senator vor da filmări intime"
Senatoarea Diana Șoșoacă susține că a primit amenințări și este hărțuită, cu scopul de a-și prezenta demisia. Ea pretinde chiar că e șantajată cu filmări compromițătoare cu ea,...
ICCJ dezbate contestația depusă de Alianţa Dreapta Unită, după ce Biroului Electoral Central a respins protocolul său de constituire
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie va dezbate marţi contestaţia depusă de Alianţa Dreapta Unită la decizia Biroului Electoral Central de respingere a protocolului său de constituire....