Steaua castiga controversat primul meci cu Sorin Cartu

Vineri, 11 Martie 2011, ora 22:25
4748 citiri

Steaua Bucuresti a obtinut o victorie importanta, 1-0 pe terenul celor de la Victoria Branesti, la primul meci cu Sorin Cartu pe banca, insa ilfovenii au reclamat o pozitie suspecta de off-side in momentul marcarii unicului gol.

"Sorinaccio" a inceput disputa de la Buzau cu o noua formula de echipa, nu mai putin de 6 jucatori noi aparand in primul "11" fata de ultima partida a lui Marius Lacatus.

Lucrul acesta nu prea s-a vazut in primele minute, Branestiul fiind aproape de a da lovitura la actiunea lui Avram, finalizata aiurea de jucatorul Victoriei. Usor-usor, "ros-albastrii" au pus stapanire pe minge, dar cam atat. Posesia a fost sterila, pasele mergand mai mult in spate sau lateral.

Singurele ocazii ale bucurestenilor au venit la jumatatea reprizei, cand Bicfalvi si Tanase l-au "incercat" pe Stoicescu cu suturi din afara careului, portarul Victoriei fiind insa de fiecare data la post.

Repriza secunda a inceput ceva mai alert, cu o echipa Steaua mai ofensiva. Prima mutare a lui Cartu a fost una din acelasi registru, introducand un atacant, Onofras, in locul unui fundas, Bonfim.

Onofras s-a aflat la originea singurului gol al meciului. Jucatorul adus de la Urziceni a recuperat o minge in careul advers, a centrat bine iar Romeo Surdu a reluat in plasa dintr-o pozitie suspecta de off-side.

Victoria ar fi putut egala cu 10 minute inainte de final, atunci cand Martinovici a comis o eroare de proportii, de care nu a profitat insa Coman. In prelungirile intalnirii, Cristi Tanase a lovit bara in urma unui contraatac.

Castigurile Stelei in aceasta partida se numesc Tanase, mult mai activ decat pana acum, si Onofras, aflat poate la cel mai bun meci de cand a ajuns in Ghencea.

Meciul dintre Victoria Branesti si Steaua Bucuresti a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI, Steaua se impune cu scorul de 1-0!

Min.90+2 BARA STEAUA !!! Tanase scapa spre contraatac, dribleaza un adversar, insa balonul sutat de stelist loveste bara!

Min.86 Inca o ocazie pentru Steaua! Branestiul respinge un balon din careul propriu, Onofras vine din linia a doua si suteaza la o palma peste transversala.

Min.83 Szekely centreaza bine in mijlocul careului Branestiului, Bilasco reia destul de slab si fundasii resping.

Min.78 Martinovici comite o eroare de proportii, insa Coman nu reuseste sa profite si sa restabileasca egalarea.

INFO: Cartu a efectuat ultima schimbare iar acest lucru inseamna ca atacantul brazilian Maicon isi amana debutul.

Schimbare Steaua: Ricardo intra in locul lui Radut.

Min.71 Stoicescu retine un sut-centrare trimis de Nicolita.

Schimbare Branesti: Dorinel Popa intra in locul lui Florentin Petre.

Schimbare Steaua: Szekely intra in locul lui Surdu.

Min.63 GOOOL STEAUA !!! Onofras preia un balon in careul advers, centreaza iar Surdu reia in plasa portii dintr-o pozitie suspecta de off-side!

Min.58 Brandan executa bine un corner, Gardos nu reuseste sa trimita pe poarta din 7 metri.

Min.56 Radut primeste un cartonas galben.

Schimbare Branesti: Calintaru intra in locul lui Avram.

Schimbare Steaua: Onofras intra in locul lui Bonfim.

Min.52 Radut ii paseaza bine lui Nicolita, Banel centreaza in fata portii, dar Bilasco nu reuseste sa trimita in plasa.

Min.48 Steaua incepe in atac acest act secund.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

___________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.40 Ne indreptam spre finalul acestei reprize, nimic notabil in ultimele minute.

Min.36 Meciul si-a mai pierdut din intensitate dupa cateva minute bune ale stelistilor.

Min.31 Bicfalvi suteaza bine de la 25 de metri, Stoicescu trimite in corner.

Min.28 Bicfalvi preia un balon in banda dreapta, centreaza in fata portii de unde Bilasco reia pe langa.

Min.24 Tatarusanu retine usor un sut trimis de Todoran.

Min.21 Prima mare ocazie pentru Steaua! Brandan executa un corner, Tanase este atent pe recuperare si suteaza fara preluare. Stoicescu trimite in corner!

Min.18 Primul sut pe poarta pentru Steaua. Nicolita e lansat bine in careul Branestiului, se intoarce si suteaza insa destul de slab, fara probleme mari pentru portar.

Min.15 Stelistii au posesia si paseaza bine, insa actiunile lor se "rup" in apropierea careului advers.

Min.10 Nimic spectaculos pana in acest minut. Steaua se chinuie sa se apropie de poarta Branestiului iar ilfovenii incearca sa loveasca pe contraatac.

Min.5 Prima actiune de poarta apartine gazdelor. Avram scapa spre poarta lui Tatarusanu, insa suteaza slab.

Min.4 Nicola primeste un cartonas galben si este suspendat pentru meciul din etapa XXII.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Jucatorii celor doua echipa au intrat pe teren. Tatarusanu este noul capitan al Stelei.

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Martinovici, Gardos, Brandan - Nicolita, Bicfalvi, Radut, Cr. Tanase - Surdu, Bilasco.

Antrenor: Sorin Cartu

Victoria Branesti: Stoicescu - Maghici, Sg. Bar, Marincau, Nicola - Fl. Petre, Todoran, Novac, Ispir, Avram - C. Coman.

Antrenor: Ilie Stan

INFO: Brazilianul Maicon este convocat in premiera la un meci al Stelei.

INFO: Victor Piturca asista la aceasta intalnire. Fostul antrenor al Stelei a ajuns la Buzau alaturi de Teia Sponte, vicepresedintele "ros-albastrilor", si Ionel Lutu.

INFO: In primul rand, trebuie sa castigam. Dar daca pe Branesti nu o bagi la cutie, inseamna ca ceva nu e bine - Gigi Becali.

INFO: O parte din galeria Stelei a ajuns deja la Buzau si a intrat pe stadion.

INFO: Intalnirea se disputa pe stadionul "Gloria" din Buzau.

INFO: In tur, Steaua s-a impus cu scorul de 2-1, Bogdan Stancu reusind o "dubla".

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#Steaua victorie Sorin cartu, #Steaua victorie Branesti, #Surdu gol Branesti, #Branesti Steaua LIVE, #Branesti Steaua Liga 1, #Cartu debut Steaua , #stiri Steaua