Steaua a castigat amicalul cu Slovan Bratislava

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 07 Februarie 2013, ora 21:38
5684 citiri

Steaua a obtinut prima victorie din cantonamentul din Antalya, "ros-albastrii" castigand meciul amical cu slovacii de la Slovan Bratislava, scor 3-1.

Laurentiu Reghecampf a trimis in teren o formula experimentala, in care s-au regasit jucatori cum sunt Cojocaru, Doru Bratu, Filip sau Adi Rocha, iar fotbalistii au dat randament.

Dupa cateva prime minute de tatonare, stelistii au deschis scorul in minutul 14, la prima actiune de poarta mai serioasa. Prepelita a centrat bine iar Tatu s-a inaltat excelent si a reluat imparabil cu capul.

Totusi, slovacii au reusit sa revina la prima lor actiune serioasa, Paul Parvulescu fiind depasit in banda stanga, faza continuand cu o pasa in centrul careului Stelei de unde Lester a reluat simplu.

Pana la pauza jucatorii lui Reghe au parut ca au scazut usor tempo-ul, permitandu-le adversarilor sa echilibreze jocul.

In partea secunda romanii s-au dezlantuit, Mihai Costea marcand un gol frumos, dupa ce a driblat un adversar.

In avantaj pe tabela, Reghecampf si-a permis si cateva experimente, introducandu-l pe muntenegreanul Nikolici, varf de meserie, pe postul de fundas central, acesta achitandu-se foarte bine de sarcini.

Pana la final Adi Popa a dus scorul la 3-1 cu un sut din interiorul careului care a rupt plasa.

Steaua a obtinut prima victorie din stagiul de pregatire din Antalya si asteapta ceva mai increzatoare meciul cu Ajax Amsterdam, de saptamana viitoare.

Intalnirea dintre Steaua si Slovan a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iarn mai jos aveti rezumatul:

Min.90 FINAL DE MECI !!!

Min.87 Steaua se multumeste cu apararea in acest final de meci, elevii lui Reghecampf preferand sa tina de rezultat.

Min.81 Schimbare Steaua: Intra si tanarul Rosu.

Min.78 Schimbari Steaua: Intra Lupu, Nastasie si Puscas si ies Popa, Rocha si Parvulescu.

Min.75 GOOOL STEAUA !!! Filip il lanseaza pe Mihai Costea iar acesta dribleaza scurt un adversar si inscrie cu un sut pe coltul lung.

Min.72 Cojocaru intervine excelent in fata lui Zofcak si retine un balon ce putea fi extrem de periculos.

Min.67 Hlohovsky patrunde bine si incearca un sut de la distanta. Cojocaru retine.

Min.66 Schimbare Steaua: Nikolici intra pe un post inedit, acela de fundas central.

Min.63 Centrare buna din partea stanga pentru Rocha, dar brazilianul reia extrem de slab, trimitand pe langa poarta din 3 metri.

Min.58 GOOOL STEAUA !!! Mihai Costea centreaza bine din banda stanga, balonul ajunge in centru la Popa, care suteaza fara preluare si inscrie! Sutul mijlocasului Stelei a rupt plasa!

Min.53 Steaua se chinuie in aceste prime minute ale reprizei secunde, neavand vreo ocazie de poarta.

Min.47 Luksik cetreaza bine iar Grendel se inalta singur in careul Stelei, trimitand totusi pe langa poarta lui Cojocaru.

Min.46 Incepe repriza secunda!

Schimbari la Steaua: Au intrat Latovlevici, Costea si Gabi Iancu. Au iesit Rapa, Chipciu si Tatu.

_______________

Min.45 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.41 O noua sansa a lui Slovan este irosita de Zofcak, cel care suteaza mult peste poarta lui Cojocaru din 16 metri.

Min.37 Slovan este ceva mai incisiva in aceste momente, Rapa avand doua interventii bune in propriul careu.

Min.31 Meci de uzura, Steaua si Slovan impartindu-si posesia in zona mediana.

Min.25 Popa ia o actiune pe cont propriu, ajunge in apropierea careului slovacilor si suteaza, putin pe langa poarta insa.

Min.24 Ocazie buna a Stelei, insa centrarea lui Adi Popa este destul de slaba si Tatu nu poate prelua.

Min.19 GOL SLOVAN !!! Parvulescu este depasit in viteza, urmeaza centarea in careul Stelei si golul lui Lester, care a reluat simplu din 5 metri!

Min.18 Corner de pe partea dreapta pentru Steaua, defensiva slovaca respinge, insa Chipciu recupereaza si suteaza putin peste transversala.

Min.14 GOOOL STEAUA !!! Prepelita centreaza bine din partea dreapta iar Tatu reia imparabil cu capul!

Min.12 Cartonas galben pentru Zofcak.

Min.10 In continuare Steaua domina teritorial, insa fara a avea ocazii.

INFO: Nocturna terenului din Antalya este una aproximativa, multe zone ale gazonului fiind acoperite doar putin de instalatia de iluminare.

Min.5 Steaua domina primele minute ale partidei, insa nu are inca ocazii la poarta slovacilor.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Alex Chipciu este, din nou, capitan la Steaua.

INFO: Meciul va incepe cu 15 mai tarziu fata de ora anuntata.

Echipa de start a Stelei:

Cojocaru - Rapa, Bratu, Gardos, Parvulescu - Filip, Prepelita - Adi Popa, Tatu, Chipciu - Rocha;

Rezerve: Stanca, Costea, Latovlevici, Lupu, Puscas, Nastasie, Rosu, Iancu, Nikolici.

INFO: Slovan Bratislava este lider in campionatul din Slovacia.

INFO: Partida va fi transmisa in direct de postul DigiSport1.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
#Steaua Slovan rezultat, #Steaua Slovan Bratislava rezultat, #Steaua Slovan Bratislava LIVE, #Steaua amicale 2013, #Steaua amicale Turcia , #stiri Steaua