Liga 1: Steaua, victorie la limita cu ultima clasata

Duminica, 18 Noiembrie 2012, ora 22:25
9951 citiri

Steaua Bucuresti s-a impus cu 2-1 in meciul disputat duminica seara, pe teren propriu, in compania formatiei CS Turnu Severin, in etapa a 16-a a Ligii 1.

"Ros-albastrii" au inceput in forta partida si desfasurarea primului sfert de ora anunta o victorie categorica pentru gazde.

Contrar asteptarilor, severinenii au fost cei care au deschis scorul dupa 16 minute, cand Vancea a interceptat un balon in careu si l-a invins pe Tatarusanu.

Bucuria oaspetilor n-a durat insa decat patru minute, Cristi Tanase restabilind egalidatea cu un sut din fata portii, dupa o centrare a lui Adi Popa. Mai mult, dupa alte sapte minute, Rusescu a rasturnat situatia pe tabela de marcaj, punctand din centrul careului din pasa aceluiasi Adi Popa.

Meciul a mai oferit cateva ocazii in startul reprizei secunde, insa apoi a scazut in intensitate, in ciuda eforturilor Stelei de a inscrie din pentru a treia oara.

In urma acestui succes, Steaua s-a distantat la 10 puncte in fruntea clasamentului Ligii 1 cel putin pana luni, cand se joaca ultimele meciuri ale etapei. De cealalta parte, CS Turnu Severin a ramas pe ultima treapta in ierarhie, cu doar opt puncte si la sapte lungimi de salvarea de la retrogradare.

Meciul dintre Steaua Bucuresti si CS Turnu Serverin, contand pentru etapa cu numarul 16 a Ligii 1, a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com.

Desfasurarea partidei:

22:25 Final de meci! Steaua se impune la limita!

Min.89 Schimbare la oaspeti: Iese Vancea, intra Thomas.

Min.88 Georgievski resimte o accidentare si primeste ingrijiri medicale la marginea terenului.

Min.87 Cartonas galben penetru Barry.

Min.86 Chipciu suteaza puternic, dar mingea este respinsa de Stetca.

Min.85 Parvulescu centreaza, dar balonul este deviat.

Min.81 Inca o schimbare la oaspeti: Barry intra in locul lui Giurgiu.

Min.77 Cartonas galben pentru Pintilii.

Min.74 Schimbare si la Steaua: Iese Adi Popa, intra Prepelita.

Min.73 Schimbare la Severin: Intra Abba, iese Neacsa.

Min.69 Zaharia centreaza, dar nu gaseste pe nimeni in fata portii.

Min.65 Mitici respinge din fata portii.

Min.62 Sutul lui Rusescu din careu este blocat de fundasii adversi.

Min.57 Stetca retine sutul lui Bourceanu din lovitura libera.

Min.52 Tanase centreaza in fata portii, Rusescu sare pe sub minge.

Min.47 Adi Popa centreaza pentru Rusescu, care suteaza din intoarcere, dar mingea nu intra in poarta.

21:37 Incepe repriza secunda.

---------------------------------------

21:20 Se termina prima repriza.

Min.44 Rateaza si Gardos din centrul careului.

Min.41 Sutul lui Neacsa trece cu mult pe langa poarta lui Tatarusanu.

Min.38 Meciul a mai scazut in intensitate dupa ce Steaua a revenit la conducere.

Min.35 Popa centreaza din nou de pe dreapta, dar Georgievski este blocat in momentul sutului.

Min.31 Olah incearca un sut de la distanta, dar mingea trece alaturi.

Min.27 GOL STEAUA! Adi Popa centreaza in fata portii pentru Rusescu si atacantul puncteaza pentru 2-1!

Min.23 Giurgiu primeste primul cartonas galben al meciului.

Min.20 GOL STEAUA! Adi Popa centreaza excelent de pe dreapta si Cristi Tanase inscrie cu un sut din alunecare!

Min.16 GOL TURNU SEVERIN! Bourceanu sare peste un sut-centrare si balonul ajunge la Vancea, care marcheaza nestingerit din dreapta careului!

Min.11 Rusescu primeste in fata portii, dar trage peste.

Min.9 Schimbare la Steaua: Szukala iese accidentat, intra Filip.

Min.8 Pintilii primeste in careu si trage din unghi, dar balonul poposeste in bratele lui Stetca.

Min.4 Stetca iese in intimpinarea lui Mihai Costea si retine.

20:33 Incepe partida.

INFO - Cele doua formatii ocupa pozitii total opuse in clasamentul Ligii 1: Steaua e pe primul loc, in timp ce Turnu Severin se afla pe ultima treapa, fiind despartite de 30 de puncte.

INFO - Meciul se joaca pe stadionul Ghencea.

INFO - Intalnirea poate fi urmarita la TV de postul Digi Sport 1.

Echipele probabile:

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Parvulescu - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Rusescu, Tanase - Mihai Costea;

Rezerve: Stanca, Chipciu, Filip, Prepelita, Latovlevici, Balan, Rocha;

CS Turnu Severin: Stetca - Mitici, Durimel, Dandea, Giurgiu - Neacsa, Olah, Zaharia, Dragalina - Moutinho, Vancea;

Rezerve: Marinescu, Abba, Patrascu, Joel Thomas, Arnautu, Balau, Barry;

Arbitri: Dragos Teodor, Aurel Onita, Alexandru Voda.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Steaua victorie Turnu Severin, #Steaua Turnu Severin, #Steaua liga 1 , #stiri Steaua