Ziare.com

5 romani mor zilnic, in accidente rutiere. Soselele noastre raman cele mai insangerate din intreaga UE

de Gabriel Kolbay
Marti, 23 Aprilie 2019, ora 12:03

   

5 romani mor zilnic, in accidente rutiere. Soselele noastre raman cele mai insangerate din intreaga UE
In mod normal, intr-o tara ca Romania - in care anul trecut au murit, in accidente rutiere, aproape 1.900 de oameni - autoritatile ar trebui sa ia, de urgenta, masuri pentru a preveni repetarea carnagiului de pe sosele.

Concret, ar trebui sa inceapa imediat lucrul atat la imbunatatirea conditiilor de drum, cat si la educarea tuturor participantilor la trafic, de la soferi si biciclisti, pana la pietoni. Dar cum nimic din toate astea nu se face, momentan, cu seriozitate, n-ar trebui sa ne miram daca si in 2019 soselele noastre vor ramane tot cele mai periculoase din intrega Uniune Europeana.

Potrivit unei statistici data publicitatii recent de Eurostat, in cele mai multe state membre UE, mai putin de 60 de cetateni dintr-un milion mor, anual, in accidente rutiere.

In unele dintre state, traficul e chiar mult mai sigur de atat. Spre exemplu, in Marea Britanie isi pierd viata, in fiecare an, pe sosele, 28 de oameni dintr-un milion. Iar in Danemarca se inregistreaza, din cauza accidentelor rutiere, 30 de decese la milionul de locuitori.

La polul opus sunt tarile din Estul Europei, in care soselele sunt foarte nesigure. De fapt, dintre toate statele UE, traficul este cel mai nesigur in: Romania (unde se inregistreaza anual, din cauza accidentelor, 96 de decese la milionul de locuitori) si in Bulgaria (care raporteaza 88 de decese cauzate de accidente la milionul de locuitori).

Aceste statistici - care se refera la situatia din 2018 si care sunt inca provizorii - arata, de fapt, ca pana si in Romania lucrurile stau un pic mai bine decat in anii trecuti, cand numarul mortilor cauzate de accidente era chiar mai mare. Cu toate acestea, in tara noastra, situatia ramane dramatica, in conditiile in care, in continuare, 5 oameni mor zilnic in accidente rutiere.

Cine si ce ar trebui sa faca pentru evitarea tragediilor, in 2019

Inainte de toate, intrebarea este: cine e de vina pentru carnagiul de pe soselele Romaniei? Autoritatile sustin ca ar fi vorba despre soferii indisciplinati care, desi nu sunt prea abili la volan, apasa, totusi, excesiv pedala de acceleratie.

In replica, directorul executiv al Asociatiei Pro Infrastructura (API), Ionut Ciurea, spune ca principalele motive pentru care soselele din tara noastra sunt cele mai periculoase din intreaga UE ar fi, de fapt, altele. Anume: starea proasta a drumurilor, semnalizarea rutiera ineficienta si educatia rutiera precara.

Ce-i drept, la capitolul infrastructura, Romania e intr-o situatie dezastruoasa. Mai exact, potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS), reteaua de drumuri din Romania se intindea, la inceputul anului trecut, pe aproape 87.000 de kilometri, dintre care doar o cincime erau drumuri nationale (din care aproape jumatate ar trebui reparate) . Iar asta inseamna ca, pe marile artere rutiere din tara e aglomeratie, iar riscul de accidente e crescut.

In plus, avem inca, in Romania, drumuri nationale de pamant, dar si o multime de drumuri judetene a caror stare ii pune in pericol pe soferi.

Comparativ, in Marea Britanie - tara cu doar 4.000 de kilometri patrati mai intinsa decat a noastra si in care se inregistreaza cea mai mica rata a mortilor pe sosele - lungimea drumurilor asfaltate este de 3 ori mai mare decat intreaga noastra retea rutiera.

Iata, pe scurt, ce spune directorul Pro Infrastructura, Ionut Ciurea, ca ar trebui sa facem ca numarul deceselor sa scada si pe sosele din Romania, in anii care vin.

"La cum stau lucrurile acum, de oriunde am incepe, s-ar cunoaste ceva si am obtine niste rezultate.

Spre exemplu, e nevoie de investitii de sute de milioane de euro in constructia de centuri ocolitoare ale oraselor. Aceste sosele sunt necesare pentru ca preiau traficul greu, reduc aglomeratia si riscul de accidente.

Acum, avem zeci de orase fara centuri. Un exemplu e Ramnicu Valcea. Dar avem si orase mari care au centuri incomplete, cum ar fi Timisoara, Craiova sau Suceava. Ca sa nu mai vorbim despre Centura Bucurestiului, care in teorie e completa, dar pe care stim deja cu totii in ce conditii grele se circula.

Apoi, mai e o porblema: chiar si pe drumurile noi care se fac, se monteaza indicatoare rutiere gresite, care induc in eroare. E o problema pe care noi am semnalat-o in repetate randuri si care ar trebui rezolvata. Ajunge sa urmezi o indicatie eronata, pe sosea, sa intri gresit intr-o intersectie, ca sa ajungi al un pas de tragedie.

Nu in ultimul rand, avem nevoie de marcaje rutiere, atat pe drumurile aflate in administrarea Companiei de Drumuri, cat si pe cele administrate de consiliile judetene. Iar acolo unde deja exista marcaje, ele ar trebui intretinute.

Sigur, e usor sa dai vina pe soferul care merge cu viteza mare. Dar nu te intrebi, ca autoritate, de ce merge respectivul sofer prea repede? Poate ca s-a saturat sa stea in spatele tirului (caz in care e nevoie sa decongestionezi traficul) . Poate ca e inconstient (caz in care trebuie sa-l educi).

Sigur, toate astea sunt lucrari de mai mica anvergura, cu care nu te poti lauda asa cum faci cu autostrazile. Dar din cauza ca nu ne-am ocupat si de aceste lucrari mici, am ajuns unde suntem astazi: pe primul loc in UE la numarul de accidente mortale"
, a declarat pentru Ziare.com Ionut Ciurea, directorul executiv al Asociatiei Pro Infrastructura.

In cazul in care autoritatile nu iau aceste masuri, n-ar fi exclus ca numarul tragediilor inregistrate pe sosele se creasca, in loc sa se diminueze.

"E adevarat ca datele communicate de CE arata o usoara scadere a numarului de morti pe sosele, in Romania, in 2018. Dar statistica e inca provizorie. Iar daca nu luam masurile despre care am vorbit, de unde stim ca n-a fost doar o scadere conjuncturala a numarului de tragedii? Cum putem fi siguri ca, dupa un an in care au murit 1.800 de romani nu urmeaza unul in care vor avea loc 2.000 de tragedii? Fara investitii constante, nu avem nicio garantie", a mai spus Ionut Ciurea.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 5301 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
20 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Cine si ce ar trebui sa faca pentru evitarea tragediilor, in 2019

scoala de soferi unde sa fie la baza studiului RESPONSABILITATEA si examenul strict atit scris cit si oral, sa nu se poata lua permisul fara un standard de 70% minimum.
Apoi amenzi de zeci de mii de RON,LEGI,LEGI,LEGI care sa descurajeze pe toti cei care participa la trafic , nu ca unii sa se creada favorizati de LEGE, infractorii.Un accident pe trecerea de pietoni sa fie sanctionata cu trcerea in rezerva a conducatorului auto, pentru restul zilelor.
America, Canada,Australia, Anglia, cum tine in friu cite 200 de natiuni, si se respecta in trafic si cel mai mic detalui.
Pensionarea tuturor celor ce calca pedala si distrug oameni, copii si familii. Apoi sa nu uitam ca trebuie sa avem dreptul sa dam in judecata pe cel vinovat pentru a obtine suport EURO imediat si pe restul vietii. Atunci sa vezi disciplina. Cel ce a produs un accident oriunde in europa sa fie in data de baze POLITIEI a tuturor tarilor din comunitate si sa se respecte sanctiunea, oriunde in Europa, asa cum este in Anglia, SUA, Canada si poate ca alte citeva tari.

 

 

puneti oameni competenti

in fuctii de decizie, vot, si nu mai lasti bemevuri pe mina maimutelor

 

 

Unde.s autostrazi nu.s accidente!

Traficul pe drumurile nationale depaseste capacitatea drumului...de acccea se intampla accidente, nu e din cauza soferilor ...
Pe sectoarele unde s.a realizat autostrada numarul accidentelor a scazut de la cateva sute anual la zero.

 

 

Vise vise

Suntem in Romania,sistem distrus de PSD,cand s-a distrus tot caracteru omului...hotesti, traiesti...nu muncesti, degeaba.Ce e de facut,nu existe solutii miracol,cred ca totu incepe de la om,pt care,o matura,un kg de malai...ii deschide ochii pt votat.....

 

 

Da ma

ai dreptate. Daca liderul suprem din teleorman nu vrea autostrazi, nu ne trebuie. E mai important sa circulam civilizat si ordonat cu 50 de km pe ora. Acolo unde nu sunt gropi. Ba pesedragnist de buzunar, nu te-ai intrebat niciodata de ce pe marginea autostrazilor nu e plin de cruci?

 

 

nu lipsa autostrazilor,a umplut marginea soselelor,de cruci !

.....motivul este prezentat,de oamenii care au postat deasupra ta !....cine,nu e meltean, circula si pe poteci,de pamant.....

 

 

Cine are curajul sa faca un comentariul sau o analiza a traficului

si a politiei rutiere din Bucuresti. In privinta traficului Bucurestiul este o rusine si calamitate nationala, europeana si internationala. Politia de trafic este impotenta si incompetenta. Se incalca toate legile de circulatie posibile, este un dezastru dezgustator creat prin prostimea politicienilor care distrug in permanenta tara. Un milion de masini sint parcate ilegal(stationeaza) in Bucuresti, nu se dau amenzi pentru ca in Capitala sint de 20 de ori mai multe masini decit capacitatea reala a orasului in acest domeniu. In Bucuresti misuna si circula pete 3 milioane de oameni pentru ca in tara ei nu gasesc de lucru. Si ca pieton este foarte greu sa circuli prin Bucuresti. Cum explica guvernul corupt faptul ca romanii au ajuns sa fie cei mai hoti si prosti din Europa ???!!! Nici o conducere straina sau neutra nu mai poate salva Romania.
"Fiecare pasare pe limba ei piere"...este, insă, proverbul autodistrugerii; pană cand crezi că vei putea manipula, minți, ascunde, răstălmăci sensurile adevărate ale vieții oamenilor?! Pană in ziua in care vei fi singur inecat de propria avalanșă de vorbe, purtări, atitudini s.a.m.d

 

 

Nu numai soselele ,ci educatia rutiera este de vina

70% din soferii intre 18-60 ani sunt plini de ei si nu accepta sa fie depasiti sau indrumati spre reguli ale circulatiei ...plini de ei si bazati pe cei 100 sau mai multi cai de sub capota se cred zeii soselelor si experti in pacalirea fizici... 90% din decedati provin din viteza neadaptata si depasiri neregulamentare ...asta e adevarul restul de 10% din technica masinilor ne reparate sau serviceate la timp din lipsa de bani sau din ignoranta

 

 

Faceti autostrazi!

De la oeadea la paris faci 12 ore. De la bucuresti la oradea tot atata. Doar ca de la bucuresti la oradea circuli impreuna cu tractoare, carute, oi....

 

 

Si ce ii intereseaza pe Ciumetii Rosi ce vpteaza cu PSDisti ??

Nu au carnet sau masina ,numai cal si caruta , sunt Manelisti ce stau la baut de dimineata pana seara, singura masina in care se urca este Ambulanta !

 

 

Re

Nu de lipsa autostrazilor mor romanii pe sosele ci datorita faptului ca avem soferi care nu au facut cunostinta cu abecedarul, altii nu au cei 7 ani de acasa, etc. De ce soferii romani sint cuminti afara si indisciplinati in tara? O intrebare buna nu-i asa? Afara sint amenzile usturatoare, nu ? Ia sa se puna politia la greu cu amenzile pe ei si mai putin cu suspendarea permisului de conducere cu dovada de circulatie de nu stiu cite zile. Sa le retina permisele cu dovada de circulatie doar pentru 24 de ore. Cind fac dovada ca si-au platit amenzile i se restituie permisul. Un banut in plus la bugetul statului si o pedeapsa buna pentru indisciplinat.

 

 

@alex-7; emigreaza daca nu-ti convine! esti liber sa pleci!!

Daca ramii.....asta e!

 

 

@tata:"vara nu-i ca iarna"! ce destept esti?Bravo!

Te-ai gindit mult pina ai scris comentariu?

 

 

Zero barat..

Esti tu cu comentariile tale neinformate. Se moare si pe autostrazi. Cauta pe Google "accident mortal autostrada" si o sa vezi cate sunt...

 

 

articol de kko....

mor romanii ca nu au centuri si autosrazi.
vad soferi romani in 'action' cand vin in romania.
o groaza de idi0tzi fara pic de respect pentru lege si viatza altora. ca-si rupe el gatul un pr0st mai putzin.
pedepsele trebuie sa fie drastice si impuse cu severitate de politzie. dar si la acest capitol este mult de lucru.

 

 

Prima   1   2   Ultima
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor