Ziare.com

3.000 de euro pentru Sfantul Duh (Video)

Marti, 05 Mai 2009, ora 09:21

   

3.000 de euro pentru Sfantul Duh (Video)
In Romania exista inalti prelati care nu se dau in laturi sa intermedieze accesul la Duhul Sfint, daca doritorul este om cu stare.

Reporterii incognito ai Romania Libera dezvaluie care sunt caile prin care se poate ajunge preot, rapid, ocolind canoanele si regulamentele Bisericii Ortodoxe Romane.

Arhiepiscopul Tomisului, Inalt Prea Sfintia Sa Teodosie, s-a aratat dispus sa il ajute pe unul dintre jurnalistii sub acoperire sa devina preot.

Astfel, Teodosie a intermediat inscrierea reporterului la Facultatea de Teologie a Universitatii de Stat "Ovidius" din Constanta in luna martie, desi trecusera deja sase luni de la inceperea scolii.

Mai mult, el s-a aratat dispus sa il faca pe acesta diacon, prima treapta obligatorie a preotiei. Secretarul personal al lui Teodosie le-a transmis jurnalistilor ca toata afacerea ii va costa aproximativ 3.000 de euro.

Reporterii Romaniei libere au platit in total 850 de euro si in plus i-au facut lui Teodosie alte servicii.

Vanzarea pe bani a harului preotiei este un pacat pedepsitde crestinism inca de acum 2.000 de ani. Totodata, Biserica Ortodoxa Romana a condamnat oficial coruptia in randul clericilor intr-o sedinta a Sfantului Sinod din anul 2004.

Pedepsele impuse de canoane pentru acest pacat sunt extrem de dure. Episcopii prinsi ca au luat mita pentru a oferi in schimb harul preotiei trebuie exclusi din randul prelatilor. In acelasi timp, se anuleaza hirotonirea celui care a platit pentru a deveni preot.


Sursa: Ziare.com

Articol citit de 4779 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
37 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Pestele de la cap...,

Nici nu trebuie sa ne mai mire asemenea marsavii facute de inaltii preoti.
Din moment ce banditii si masonii au pus in fruntea Patriarhiei Romane, un securist cu grad mare.
Astia mai marunti, din preajma Tartorului cel Mare, fac si ei ce vad la seful lor.

 

 

BAI ANTIHRIST

Cine te-a numit judecator? Cum iti permitzi sa spui de cineva ca are sau nu are HAR? Nu atrage mania Domnului asupra ta si a familiei tale pe cateva generatzii. Fii prudent in declaratii si nu confunda lucrurile. Daca stii ce vorbesti, atunci vorbeste, iar daca esti pe alaturi, atunci stai in banca ta.

 

 

OARE E SINGURUL?

Bai desteptzilor, cine v-a platit atat de gras incat stricatzi reputatzia unui inalt prelat? Oare e singurul ierarh al BOR care trebuie mazilit sau e o increngatura ce acum guverneaza BOR si care il considera incomod pe IPS TEODOSIE? Verificatzi in toate eparhiile modalitatzile de mituire a prelatzilor si va veti dezamagi. Se vede de la o posta ca ati actzionat la comanda unor masoni ordinari. Stiu bine ce spun deoarece asta e practica BOR cand vrea sa darame pe cineva, ii fabrica un dosar in care scriu ceva ce nu se poate sterge usor cu buretele. Sa va fie rushine ordinarilor pentru acest fel de arogantza dupa ce ati stat la masa cu IPS Teodosie. De ce nu scrieti si despre alti manglitori ai BOR? Se vede de la o poshta ca lucratzi la comanda.

 

 

LA IMNORMANTAREA PARINTILOR MEI MI-AU CERUT BANI!

SUNT NENUMARATE EXEMPLE..
CE TREBUIE SA FACEM?

 

 

OF-TI-CO-SI-LOR !!!

Si ce daca in BOR se fac afaceri DIAVOLESTI ?
Ce! Catolicii nu vindeau "Indulgente" in Evul Mediu ?
Voi pe forum sunteti ofticosi, iar NOI pe ...Pamint suntem ...P.R.O.S.T.I , pentru ca nu avem nevoie de POPI !
Respectind Cele Zece Porunci respectam "statutul" nostru de CRESTINI acceptind respectul catre Dumnezeu si semenii nostri-ce atita teorie!
Si ALTCEVA : stim sa citim, putem Foarte Bine sa citim Evanghelia, sa citim sau sa recitàm o Rugaciune-ce nevoie avem de Patriarhi, Mitropoliti sau Popi, aceste "Boaite Fatarnice" care AU pacatuit si Tradat ? Pe Isus si pe NOI !
Am spus mereu ca Isus Cristos NU A fost si NU ESTE nici catolic, nici ortodox, nici protestant sau coopt!!!
Si numai P.R.OSTII de NOI VREM sà fim catolici, ortodocsi, protestanti, etc.!

NUMAI IN MOMENTUL CIND CRESTINII VOR FI UN SINGUR "POPOR", Dumnezeu isi VA arata Existenta !!! Cum si in ce fel nu se poate spune, dar numai cind "ierarhiile" pamintene si trecatoare ce predica "DOGME" diferite in INTERESUL lor de màrire sau material vor cadea de acord sa UNEASCA toate "tipurile" de crestini, atunci se va realiza MINUNEA !
Azi avem planificata "Globalizarea" !!!

 

 

CALUGARULUI ILIE

"Prea cuvioase", ai spus drept cu putzine cuvinte shi ai fost catalogat cu "+" pentru calitatea articolului, iar eu daca am accentuat, am primit "-". Te rog citeshte shi compara ce am scris mai jos de tine. "Bai desteptzilor, cine v-a platit atat de gras incat stricatzi reputatzia unui inalt prelat? Oare e singurul ierarh al BOR care trebuie mazilit sau e o increngatura ce acum guverneaza BOR si care il considera incomod pe IPS TEODOSIE? Verificatzi in toate eparhiile modalitatzile de mituire a prelatzilor si va veti dezamagi. Se vede de la o posta ca ati actzionat la comanda unor masoni ordinari. Stiu bine ce spun deoarece asta e practica BOR cand vrea sa darame pe cineva, ii fabrica un dosar in care scriu ceva ce nu se poate sterge usor cu buretele. Sa va fie rushine ordinarilor pentru acest fel de arogantza dupa ce ati stat la masa cu IPS Teodosie. De ce nu scrieti si despre alti manglitori ai BOR? Se vede de la o poshta ca lucratzi la comanda."

 

 

circ si prostitutie morala

ortodoxia strica romania

 

 

Concluzia privind increderea ridicata a Romanilor in Biserica

apta sa ii scoata din limitele supravietuirii, nu vor avea nicidecum recunostinta in schimb ci revendicari si revanse. Cei care promit linistea cetateanului in campania presidentialelor de anul acesta, asemenea lui Iliescu - si el mai ieri un Presedinte pentru linistea noastra, ne promit amortire si viata doar cu putin fara de moarte.

 

 

Pe mine nu ma mira

Va mirati oameni buni? Eu nu. Acesti oameni nu au niciun har, ei fac scoala teologica pentru a castiga bani. Asta este motivul. In aceasta lume la conducere se afla coruptia si nepotismul.Nu critic lumea care merge la biserica, dar eu as alege mai atent unde sa merg.

 

 

popa de la TANCABESTi cere bani enoriasilor pentru orice

exista si batranele care sunt duse de nas de popa ca acesta sa le i a pamantul sau alte bunuri..
este rusinos cum un astfel de om slujeste in numele credintei..

 

 

popa din Tancabesti..

am auzit si eu de el.. scria de el..
popa ala de se duce la batranele singure..si le imbie sa le dea casa..
acest popa din tancabesti profita de faptul ca tancabestiul e vecin cu snagovl..asta e smecheria..nu este daor o tara..un sat..este si o zona ff interesanta imobiliar..

 

 

Comentariu aparut incomplet din ratiuni pe care le ignorez

rog administratorul de site - daca-i sta in putinta - sa-l stearga. In ce priveste reluarea ideii si reforumularea sa, renunt. Eu nu refac texte. Daca nu-i, nu-i.

 

 

Pentru Vidra,

Cunosc si eu strategia masonica de a elimina din sistem, pe toti cei incomozi sau nesupusi.
Cahalul lor are proceduri amanuntite despre felul cum pot scapa de oricine: negustor marunt, mare patron, politist, judecator sau politician.
Eu nu stiu daca IPF Teodosie are vreo vina sau nu. Numai Dumnezeu stie. Este posibil sa fi luat mita, sau este posibil sa fie victima unei inscenari.
Eu ma voi ruga oricum, pentru sufletul lui.

 

 

Tanti Vidra,

In ceea ce ai scris ai dreptate numai partial: coruptia a cuprins TOATE institutiile din Romania, de la cea mai de sus pana la cea mai marunta, inclusiv biserica, cea in care omul de rand are cea mai mare incredere. In comentariile de la sondaje nu se spune insa ca ordonarea in clasament se face numai prin comparare, la fel ca la fotbal unde avem o campioana si niste echipe care retrogradeaza, dar NU AVEM FOTBAL.
In ceea ce il priveste pe "inalt prea sfantul" Teodosie tare ma tem ca grsesti: este corupt pana in maduva oaselor si asta de ani buni. O spun in cunostinta de cauza, desi consider ca nu este cazul sa dau date exacte. De asemenea sunt de acord cu cei care reclama lacomia si dorinta de inbogatire pe seama credinciosilor a unora dintre preoti. Poate pentru a se confirma zicala care spune ca nu exista padure fara uscaturi.
Sa nu intelegi din cele de mai sus ca blamez intreaga biserica sau intregul cler. Sunt multi, foarte multi preoti sau ierarhi, in fata carora trebuie sa ne inclinam si care, din cauza ca astazi se prefera mediatizarea masiva aproape numai a lucrurilor condamnabile nu ajung sa fie cunoscuti, fac cu adevarat apostolat si isi ajuta "turma" cu toate puterile lor.

 

 

AI MARE DREPTATE

Din nefericire sunt si astfel de "exemplare" in BOR, dar care sunt trecute cu vederea de mai marii lor. Asta fie din pricina ca merg cu sacosha plina la "palat", fie ca sunt persoane influiente din zona politicului. Astfel de indivizi merita aruncati din Biserica direct in parnaie, unde le e locul. Una e sa-i oferi tu unui preot ceva ca gest de multzumire pentru un serviciu prestat sau poate ca dar pentru Biserica si alta e cand un "popa" itzi cere de la obraz o suma de bani pentru ca asa crede el. Jos cu astfel de lacomi!

 

 

Prima   1   2   3   Ultima
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor