Ziare.com

7 membri CSM solicita amanarea oricarei decizii referitoare la SS. Vor sa astepte rapoartele Comisiei de la Venetia si GRECO, care cer desfiintarea Sectiei

de Redactia Ziare.com
Luni, 24 Iunie 2019, ora 11:12

   

7 membri CSM solicita amanarea oricarei decizii referitoare la SS. Vor sa astepte rapoartele Comisiei de la Venetia si GRECO, care cer desfiintarea Sectiei
Sapte membri CSM cer public sa se amane discutarea tuturor aspectelor ce privesc activitatea Sectiei pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie (SIIJ) pana dupa ce vor fi facute publice rapoartele Comisiei de la Venetia si ale GRECO, adoptate in saptamana 17-21 iunie 2019, dar si dupa ce se va organiza o dezbatere publica asupra activitatii SIIJ.

Cei sapte membri CSM sunt: procurorul Nicolae Andrei Solomon (vicepresedinte CSM), judecatorul Andrea-Anamaria Chis, judecatorul Mihai Balan, judecatorul Bogdan Mateescu, procurorul Cristian Ban, procurorul Florin Deac si procurorul Tatiana Toader.

Comunicatul de presa a fost publicat imediat dupa ce in sedinta de astazi a plenului CSM nu s-a intrunit cvorumul necesar pentru luarea unei decizii privind validarea Adinei Florea la sefia Sectiei Speciale.

Iata detalii: Validarea Adinei Florea ca sef SS se amana din nou. Nu a fost cvorum la CSM

Critici de calendar

Acest lucru vine si in contextul comunicatului emis vineri de presedintele CSM, Lia Savonea, prin care s-a afirmat ca programarea sedintelor s-a realizat luand in considerare disponibilitatea de participare a membrilor si asigurarea integrarii participarii la sedintele plenului in agenda zilnica.

"In mod repetat, atat in cadrul unor discutii informale, cat si in mod oficial, semnatarii prezentului comunicat au solicitat presedintelui CSM stabilirea unui calendar previzibil al sedintelor de plen, intr-o zi a saptamanii care sa asigure, pe cat posibil, prezenta tuturor membrilor si folosirea unor criterii uniforme de stabilire a ordinii de zi in raport de lucrarile inregistrate pe rolul Consiliului.

Discutiile mentionate au avut loc cu atat mai mult cu cat, in numeroase situatii, stabilirea datei de desfasurare a sedintei plenului si a ordinii de zi aferente a fost de natura sa determine adoptarea uneia sau alteia din solutiile cuprinse in hotararile Consiliului, raportat la disponibilitatea sau, dimpotriva, imposibilitatea de participare a unor membri", explica cei sapte mebri ai CSM.

Sa se amane!

Ei mentioneaza ca pe ordinea de zi a sedintei mentionate au fost inscrise trei puncte care privesc activitatea Sectiei pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie.

"Solicitam in mod public amanarea discutarii tuturor aspectelor ce privesc activitatea Sectiei pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie la o data ulterioara aprobarii publicarii rapoartelor Comisiei de la Venetia si ale GRECO, adoptate in saptamana 17-21 iunie 2019 si organizarii unei dezbateri publice asupra activitatii Sectiei", arata magistratii.

Potrivit informatiilor aparute in spatiul public, cele doua organisme ale Consiliului Europei au solicitat autoritatilor romane desfiintarea acestei Sectii, apreciindu-se ca este un instrument suplimentar pentru intimidarea si exercitarea unor presiuni asupra judecatorilor si procurorilor, se arata in comunicatul de presa.

Ingrijorarile internationale

"In acelasi sens sunt recomandarile cuprinse in raportul Comisiei Europene in cadrul MCV din data de 31 noiembrie 2018, Avizul Biroului Consiliul Consultativ al Judecatorilor Europeni din data de 25 aprilie 2019 si avizul Consiliului Consultativ al Procurorilor Europeni din data de 16 mai 2019.

Asadar, rezulta ca la nivel international au crescut ingrijorarile organismelor internationale referitoare la incalcarea independentei autoritatii judecatoresti si a impiedicarii luptei impotriva coruptiei, generate de existenta si activitatea acestei Sectii", mai arata cei sapte membri CSM.

Opinia asociatiilor de magistrati

De asemenea, si pe plan intern au fost formulate in mod repetat ingrijorari de catre o parte a asociatiilor profesionale ale magistratilor cu reprezentativitate semnificativa, precum si de o parte covarsitoare a magistratilor din Romania.

"In acest context, amintind ca in exercitarea mandatului nostru de membri ai Consiliului Superior al Magistraturii asiguram reprezentarea colegilor magistrati, actionand in scopul garantarii independentei justitiei, mentionam ca vom utiliza toate parghiile de care dispunem pentru a sustine amanarea discutarii chestiunilor ce tin de activitatea acestei Sectii, dupa organizarea unor dezbateri publice privind respectarea de catre autoritatile romane a recomandarilor organismelor internationale.
In acest context, solicitam public urgentarea traducerii si aprobarii publicarii celor doua rapoarte", se mai arata in comunicatul de presa.

"Asumarea acestei pozitii, intarita de neparticiparea noastra la lucrarile plenului din data de 24 iunie, este rezultatul unui proces deliberativ responsabil, subsumat necesitatii respectarii independentei justitiei, al carei garant este Consiliul Superior al Magistraturii, exigenta ce primeaza in raport cu exercitarea celorlalte atributii ale acestuia", conchid magistratii.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 5947 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
5 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Ma bucur ca in CSM exista incă anticorpi imuni la presiunea cancerul

roșu si a șobolanilor socialiști.
GRECO, MCV, UE, Ambasadele europene si americane, Curtea de la Veneția s-au exprimat cu claritate.
Pana si o analfabeta si agramata de la Videle poate ințelege acestea.

 

 

Infierare

Mai medgi, cu cata mandrie proletara infierezi tu dusmanii poporului, mai ca imi dau lacrimile. Chiar daca comentariul tau pare tradus din alta limba prin google translate, mesajul este inaltator. Toti nostalgicii comunisti sunt in transa.
Nu am inteles doar cine sunteti cei care vreti sa ii monitorizati pe cei din CSM care sunt impotriva ss, poate ne dai detalii. Sa nu imi spui ca societatea civila, care este clar in ce parte se situeaza: impotriva acestei anomalii juridice unice in Europa si existenta numai in regimurile totalitare.

 

 

Republica Procurorilor !

Romania, locul doi in Europa in ceea ce priveste coruptia in justitie !

Nu ai nevoie de presedinte, guvern, parlament pentru a conduce o tara, ajunge sa-i ai in mana pe procurorii din CSM + inca vreo 20 de procurori + 20-30 de judecatori + vreo 20-30 de persoane la Brussels si gata treba, conduci o tara cum vrei tu, celelalte institutii nici nu isi au rostul.

Aaa... il ai si pe Klemm langa tine, la reveredere stat suveran...

Halucinant !, Romania a ajuns mult mai rau din multe puncte de vedere decat pe vremea lui Ceausescu dupa 30 de ani de asa zisa democratie !

WOW !!!

 

 

:):):)

Copii comunistilor de ieri, salveaza Romania de azi ! Nu-i asa?

Societate civila? Care societate civila? Aia de la VedemJust? Cei din ONG-urile care au iesit in strada pentru un presupus OUG care ONG-uri o sustin pe procuroarea inumana ???

Ma lasi mai propaganda...

Sunteti aceeiasi care postati in fiecare zi, credibilitate 0...

Bleah...

 

 

ce este csm-ul asta

daca instant informatiile contrare ordinii constitutionale apar instant pe acest site. apreciez ca ne aflam in fata unei scurgeri de informatii din carul magistraturii. csm-ul se opune. cine ii da dreptul. cine il legitimeaza. sunt cumva acoliti lui kovesii, adica eponentii sistemului paralel ramasi inca pe functii. bine ca le-am aflat cu aceasta ocazie numele celor 7 ca sa-i putem monitoriza. nu ati intele ca majoritatea romanilor sunt impotriva coruptiei stimabililor. cum credeti ca mai putei acuza fara probe si fara sa raspundeti de acum incolo. nu va este frica de un nou referendum cu ocazia alegerilor din toamna in care romanii sa fie intrebati, mai aveti incredere in actualii magistrati. da sau nu. este momentul ca societatea civila adevarata sa stranga semnaturile necesare. pentru aceasta initiativa. ajunge cu abuzurile. si cu salariile si pensiile care va permit sa traiti regeste fara sa faceti nimic si mai ales sa raspundeti pentru faptele voastre d-lor magistrati.

 

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor