Ziare.com

650 de puscariasi scapati la marea eliberare decisa de Toader au revenit dupa gratii. Aproape 200 au comis noi infractiuni cu violenta

Sambata, 12 Ianuarie 2019, ora 09:41

   

650 de puscariasi scapati la marea eliberare decisa de Toader au revenit dupa gratii. Aproape 200 au comis noi infractiuni cu violenta
Vicepresedintele PNL, Florin Roman, atrage atentia ca 649 dintre infractorii liberati mai devreme in baza legii regimului compensatoriu (adoptata la initiativa lui Tudorel Toader) au recidivat, din care 188 au comis noi infractiuni cu violenta.

Deputatul PNL a obtinut datele chiar de la Ministerul Justitiei. "E oficial - 188 de crime, violuri si talharii comise de recidivistii eliberati cu cuplul Liviu Dragnea-Tudorel Toader", noteaza Florin Roman intr-un comunicat de presa remis vineri Ziare.com.

In perioada 19 octombrie 2017 - 23 noiembrie 2018 au fost eliberati 10.880 de detinuti in baza recursului compensatoriu, dintre care 649 au recidivat, iar 188 au comis noi fapte de violenta.

"In cadrul unui raspuns oficial, ministrul Justitiei, Tudorel Toader, sustine ca 188 de infractori liberati mai devreme in baza legii regimului compensatoriu au comis noi fapte cu violenta: crime, tentative de crima, violuri, talharii.

O alta informatie oficiala este ca in perioada 19.10.2017-23.11.2018 au fost eliberati, in baza aceleiasi legi, 10.880 de detinuti. Din totalul acestor persoane, 649 au revenit in unitatile subordonate Administratiei Nationale a Penitenciarelor, iar 188 au comis violuri, crime si talharii".

In plus, deputatul PNL mai arata ca numarul patrulelor politiei nationale a scazut, informatie confirmata chiar de ministrul de Interne, Carmen Dan.

"In paralel cu eliberarea celor aproape 11.000 de detinuti a scazut dramatic numarul patrulelor politiei nationale. Intr-un raspuns oficial la o interpelare, ministrul de Interne, Carmen Dan, confirma scaderea numarului patrulelor la nivel national: 3.571 in 2016, 3.296 in 2017 si 3.157 in 2018.

Reducerea numarului patrulelor de politisti si jandarmi este determinata de pensionarile masive de la nivelul MAI. Asadar, sub guvernarea cuplului Dragnea-Toader a devenit raiul infractorilor si nimeni nu se mai simte in siguranta!", se mai arata in comunicat.

A.D.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 8085 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
15 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

188 crime ,violuri si talharii !

Arestati bubosul & guzganul cu dintii galbejiti protejat de clanuri interlope !

 

 

"tudorica fa ceva"si ceilalti ,trebuie urmariti penal pt.favorizarea

infractorilor!!!!
Unde sunt avocatii drepturilor la siguranta a cetatenilor?
Formati o asociere a celor lezati de recidivisti si urmariti penal pe cei vinovati de "eliberari"!
Unde este "opozitia"?
Aveti motive oferite "pe tava" de mafia dragnista sa-i urmariti penal!Teo

 

 

Tudorele, demisia daca mai ai onoare

Statistica ne arata cu cata incompetenta s-a savarsit o mare nedreptate poporului roman de catre "marele“ (zice el) Tudorel. Ce intelegem de aici? Ca "marele“ Tudorel a dat drumul din puscarii unora care nu aveau nicio sansa in afara gratiilor, deaorece nu posedam un program solid de reintegrare (dar ce solid, noi nu avem niciunul, de niciun fel), mai intelegem ca a pus securitatea populatiei intr-un pericol extrem (nu ca i-ar pasa), iata, prin alte talharii,crime, violuri, omoruri etc., ceva ce ar fi putut fi evitat. Mai intelegem ca acest "mare“ patriot, face "ceva“ pe poporul roman (patriotism de gargara), il intereseaza doar bani, pozitie inalta, influenta, scaparea lui Dragnea si instalarea unor noi slugi in pozitii cheie (vezi Florea la DNA), ingenuncherea justitiei si controlul acesteia, inlaturarea tuturor incomozilor. Parerea mea, trebuia inlaturat de mult de la ministerul justitiei, este incompetent, tupeist si mic, mic de tot. Onoare nu are, totusi, Tudorele demisia!!! Hai pa!

 

 

Pai ce sa

Faca si ei,afara e frig,parca e mai bine la caldura,3 mese pe zi...si daca tot au iesit,au facut,ce stiau mai bine...

 

 

De ce nu este tras la raspundere Negosul?? 👃👃👃

O zi buna 🙏🙏🙏

 

 

nu există onoare la dorel

dacă dorel avea măcar 1% atunci demisiona de mult timp. dar "onoarea" lui dorel dă cu minus!

 

 

Adevarul

Marea problema e ca puscariasii eliberati vor intra inapoi la parnaie din cauza propriilor vicii, dar politicienii nostri puscariabili denumiti si hoti de lux nu vor mai intra deloc chiar daca viciile lor sunt aceleasi cu ale hotilor de rand . De ce poporul asta de milogi cersetori permit asa ceva ?

 

 

puscariasii fac legile in Romania

cine sa-i aresteze? romanii se complac in omnicoruptie.

 

 

Kid,pentru cele 188 de crime va trebui sa raspunda

penal Tudorel Toader.Pentru aceasta Societatea Civila ar trebui sa se adreseze ONU pentru a solicita pedepsirea penala a acestui individ, un mare iubitor de infractori violenti pe care ii trimit in casele romanilor, invocand Legea Regimului Compensatoriu.Shalom

 

 

ba soros e de vina, nene

cozile de topor știu de ce.

 

 

Corect !

Intr-adevar, ar trebui sa raspunda penal toti cei care i-au sustinut si votat pe infractorii astia.
Din cauza unor trogloditi, asistati social si bugetari puturosi, sufera o tara intreaga.
PSD-ALDE-UDMR = grup infractional penal!

 

 

Fac ce vor

E decizie politica!
Si daca vand tara nu plătesc nimic! Sunt legitimi!
Raspund politic la alegeri electoratului!

 

 

Zau?

Cel care a scris articolul e cel putin prost informat, daca nu chiar ticalos. Eliberarea nu a fost hotarata de Toader, ci de ciolos, el fiind obligat de lege sa o aplice. De ciolos de ce nu se spune nimic? El e "autorul" magariei!

 

 

PlatonV.

Demisia caci despre onoare nu cred ca are!.
Si demisia ar fi ceva bland.Sa se duca sa tina companie celor pe care i-a eliberat si-i iubeste asa de mult.

 

 

Stii tu ceva...

nu-i asa?

 

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor