Ziare.com

33 protestatari si 15 grupuri civice au depus plangeri penale impotriva jandarmilor. A aparut un ghid pentru cei care vor sa stie care sunt pasii UPDATE

Duminica, 12 August 2018, ora 21:21

   

33 protestatari si 15 grupuri civice au depus plangeri penale impotriva jandarmilor. A aparut un ghid pentru cei care vor sa stie care sunt pasii UPDATE
Procurorii militari au inregistrat, pana duminica dupa-masa, 31 de plangeri depuse impotriva jandarmilor, de catre protestatarii care au participat la mitingul de vineri, din Piata Victoriei.

UPDATE 21.05 Un numar de 33 de plangeri au fost inregistrate la Parchetul Militar din Capitala. Este vorba de cele 19 sesizari care au fost depuse ieri la sectiile de politie din Bucuresti si care au fost redirectionate catre Parchetul Militar, dar si alte 14 plangeri care au fost depuse astazi direct la procurorii militari.

De asemenea, procurorii militari fac apel la participantii protestului de vineri seara, care au fost raniti sau care pot oferi informatii relevante pentru ancheta sa se prezinte la Parchetul Militar din Capitala, arata Mediafax.

Surse judiciare citate de Ziare.com au arata ca cele 19 plangeri au fost depuse la sectiile de politie din Bucuresti si au fost redirectionate catre Parchetul Militar.

Toti cei care au fost raniti sau au participat la protestul de vineri seara din Piata Victoriei si care pot oferi informatii importante pentru ancheta procurorilor, sunt invitati la sediul Parchetului Militar de pe langa Tribunalul Bucuresti (strada George Georgescu, nr.2) pentru a oferi datele sau imaginile pe care le detin.

Plangerile penale

Asociatia VeDem Just anunta ca impreuna cu Platforma Romania 100 si alte 14 grupuri civice au formulat au formulat un denunt prin care au cerut cercetarea penala pentru abuz in serviciu a Ministrului de Interne, Prefectului Capitalei si persoanelor din conducerea Jandarmeriei Romane si a jandarmilor care au participat la protest.

"Platforma Romania 100si Asociatia VeDem Just impreuna cu alte 14 grupuri civice au formulat un denunt prin care au cerut cercetarea penala pentru abuz in serviciu a Ministrului de Interne, Prefectului Capitalei si persoanelor din conducerea Jandarmeriei Romane. De asemenea denuntul priveste si infractiunea de purtare abuziva a jandarmilor care au insultat, amenintat si vatamat protestatarii pasnici ce au participat in ziua de 10 August 2018 la mitingul din Piata Victoriei.

In acelasi timp asociatiile semnatare arata ca nu sustin persoanele care au incalcat legea agresand fortele de ordine. Insa interventia acestora din urma nu poate avea loc cu violarea regulamentelor militare si incalcarea drepturilor oamenilor", scrie VeDem Just, pe facebook.



Cum sa faci o plangere penala

Pe Internet deja au inceput sa circule mai multe modele de plangere penala. PNL a anuntat ca partidul va acorda consiliere juridica gratuita celor care au fost agresati de jandarmi la mitingul diasporei.

Platforma Romania 100 a publicat un ghid privind "pasii de urmat pentru tragerea la raspundere a celor responsabili de incalcarea drepturilor cetatenesti si care au pus in pericol sanatatea si viata protestatarilor pasnici."

Comunicatul procurorilor

Procurorii militari au precizat, intr-un comunicat de presa transmis sambata, ca s-au autosesizat dupa violentele de la protestul din Piata Victoriei si au deschis un dosar penal privind modul in care au intervenit jandarmii. Parchetul Militar va prelua si toate plangerile penale depuse la sectiile de politie, pe care le va reuni intr-un singur dosar.

"In cursul zilei de astazi, 11 august 2018, procurori militari din cadrul Parchetului Militar Teritorial de pe langa Tribunalul Militar Bucuresti s-au sesizat din oficiu, fiind inregistrat dosar penal cu privire la modul de interventie al jandarmilor si incidentele petrecute la manifestatia din Piata Victoriei din Bucuresti in cursul zilei de 10 august 2018, precum si in cursul noptii de 10 spre 11 august 2018. De asemenea, la Parchetul Militar Teritorial de pe langa Tribunalul Militar Bucuresti urmeaza sa fie colectate inclusiv sesizarile depuse la sectiile de politie, iar toate plangerile penale depuse vor fi inregistrate sub numar unic", informeaza parchetul, prin comunicatul de presa de sambata.

Jandarmii au intervenit in forta, vineri seara, cu gaze lacrimogene si tunuri de apa, in Piata Victoria, pentru a dispersa protestatarii aflati in fata sediului Executivului. Peste 400 de persoane au avut nevoie de ingrijiri medicale.

Citeste si: Organizatiile civice cer demisii dupa protestul Diasporei: Ati trecut de linia rosie! Plecati!

I.S.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 6201 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
45 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Cum e vremea la Tiraspolea?

Va mai completeaza Putin pensiile de mizerie?
Ai dreaku hamerikanii astia transnistreni!

 

 

voua de asta va era frica?

din cauza asta ati asmutit jandarmii pe oameni si ati regizat lovitura de stat. la scenarii nu va intrece nimeni.
cine a vehiculat o saptamana intreaga ideea violentei pe la antene?
ati adus huligani in piata si ati pus slugile din fruntea jandarmeriei sa dea ordine degradante de represiune subordonatilor.
asa intelegeti voi democratia. prin minciuni.

 

 

nu este bine sa generalizam

dar cei pe care-i descrii sunt usor de recunoscut: sunt supraponderali si au cefe groase

 

 

Mai ram...toare pesediste

*** mai postac platit al ciumei rosii. nu suntet decat niste specimene de cea mai joasa calitate, niste jeguri umane si atat. Voi postacii platiti ai psd/pcr sunt agenti ai muscalilor bolsevici, tradatori de neam si tara. Mai devreme sau mai tarziu veti plati LEGAl si voi si scelaratii Dragnea, Tariceanu, Hunor, Dancila si toata hiata asta de scelerati din psd/alde/udmr

 

 

Asa crezi tu

de acolo din subsolul sediului PSD ?
Am fost acolo cu sotia si pur si simplu totul in jurul meu era pasnic , ma aflam aprope de linia de tranvai spre titulescu la aproximativ de 250 metri de locul unde se impungeau amiabil jandarmii cu huliganii , iar ei aruncau cu gaze lacimogene oriunde in piata decat unde erau huliganii.Am fost gazati fara nici un motiv si nu ne venea sa credem ca se poate intampla asa ceva in Romania anilor 2018.

Asa ca pacat de sufletul tau vandut acestor criminali.

 

 

zici de aia

care a primit cadouri idilice de la borcea?

 

 

@Grobino 16.45

- lasati-o tata moarta , pastrati-va pentru aneta3 mama voastra , fiindca felix va da voua lapte ,carne , branza, oua ! :o)))

"19 protestatari si 15 grupuri civice au depus plangeri penale impotriva jandarmilor. A aparut un ghid pentru cei care vor sa stie care sunt pasii"

 

 

Daca o judecatoare spagara zice asta

pentru tine e litera de lege ?

Penibil esti. Bai omule tu nu traiesti in aceasta tara , familia ta nu aici isi duce traiul ?

 

 

Gile Rank user: x5

Gambino este Borgia! Alt individ cu zeci de clone. Doar acel trol foloseste pauza inainte de virgula...

 

 

@scadenta

spune-o si pe aia cu pungile cu urina si cele cu fecale aruncate in jandarmi.
acum imagineaza-ti scena pregatitoare...

ati depasit orice limita a penibilului cu antenele vostre care si acum declara jandarmerita paralizata.

 

 

Interesant

Incet-incet lucrurile se leagă. Capătă noimă. Elementele scenariului violențelor petrecute incepand de vineri după-amiază in Capitală sunt din ce in ce mai clare, incep să fie tot mai lesne de intuit, chiar de identificat și autorii.
In clar, e vorba despre conducerea PSD, despre guvernul PSD-ALDE, despre Liviu Dragnea in complicitate cu ministrul Carmen Dan și cu prefectul Capitalei, Speranța Cliseru, dar și cu posturile de televiziune și ziariștii de teapa unor Ion Cristoiu, Mihai Gadea, Ionuț Cristache, Badea Mircea, Victor Ciutacu, Răzvan Savaliuc, Dan Andronic, etc. Lor alăturandu-li-se așa- zișii ultrași mana-n mana cu conducerea Jandarmeriei Romane.

 

 

treci pe nickul celalalt !

-------------------------------

 

 

Doar in mintea ta

a fost un atac asupra cladirii guvernului.

Aceste brute de jandarmi (nu toti bineinteles) au demonstrat ca sunt pur si simplu animale. Cum sa lovesti tu oameni pasnici cu mainile ridicate cu bastoanele numai in cap. Martor stau imaginile de pe internet. Ii putea omora sau lasa invalizi pe viata. Si asta doar pentru a apara un condamnat penal ca Dragnea.
Sper ca in curand sa dispara de pe scena publica si sa sa fie dus acolo unde ii este locul.

 

 

Interesant

Este foarte interesant cum discursurile borfasilor si haznalelor mafiei PSD seamana perfect cu discursurile propagate de Moscova prin Sputnik !
De ce oare ?

 

 

Interesant

Iliescu salută progresul mafiei PSD făcut in ultimii 28 de ani: "Minerii de acum au și scuturi, nu doar bate! Chestia cu gazele lacrimogene e foarte buna ! Cum de nu m-am gandit si eu sa-i pun pe mineri sa se descalte in Piata Universitatii !".

 

 

Prima   1   2   3   Ultima
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor