Dominika Cibulkova este prima finalista de la Turneul Campioanelor

Sambata, 29 Octombrie 2016, ora 13:39
6791 citiri

Dominika Cibulkova este prima finalista de la Turneul Campioanelor, dupa ce a invins-o intr-un meci maraton pe Svetlana Kuznetskova, scor 1-6, 7-6, 6-4.

Primul set a fost unul fara emotii pentru Kuznetsova, care a dominat total prima mansa, de la inceput pana la sfarsit, o mansa terminata in 33 de minute, cu scorul de 6-1, fara comentarii la final.

Mansa secunda a fost cea mai echilibrata din tot meciul, una terminata in tiebreak. A fost 7-6 pentru slovaca dupa multe rasturnari de situatie in set, tiebreakul fiind dominat in totalitate de slovaca, scor 7-2.

Setul decisiv a fost dramatic. Cibulkova a avut 2-0, Kuznetsova a avut apoi 4-2, dar slovaca a avut un finis fabulos, de 4 puncte la rand, ca si rusoaica, pentru a termina invingatoare partida, a 6-a victorie la rand cu Svetlana Kuznetsova.

Cibulkova face astfel finala la Turneul Campioanelor, la prima participare la o asemenea competitie.

Ea va juca in finala cu invingatorea dintre Angie Kerber si Aga Radwanska, meci care va incepe de la 14.30.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 6-4 in decisiv pentru Dominika Cibulkova, care merge in finala Turneului Campioanelor!!

13.33: 5-4 pentru Cibulkova, trei puncte la rand pentru ea, slovaca e la un punct de marea finala!!

13.28: 4-4, dramatismul continua, break Cibulkova si 2 puncte la rand pentru ea!

13.24: Cibulkova rupe seria sportivei din Rusia si face un game, este 3-4.

13.19: 4-2 Kuznetsova, 4 puncte la rand facute de rusoaica.

13.14: 3-2 Kuznetsova, care face inca un break in acest decisiv.

13.08: 2-2, revenire buna pentru rusoaica, doua gameuri la rand si este egalitate.

13.00: Break de exceptie facut de Cibulkova, 2-0 in setul 3.

12.56: 1-0 Cibulkova, inceput bun pentru slovaca in acest debut de set decisiv.

Cibulkova castiga dupa mari sacrificii acest set secund, 7-6, 7-2 in tiebreak, vom avea set decisiv la Singapore, in prima semifinala de la Turneul Campioanelor!

12.36: Neprevazutul continua, rebreak facut de Kuznetsova, este 6-6 si vom avea tiebreak!

12.31: E un festival al breakurilor in acest set, 3 la rand pana acum, 6-5 pentru slovaca, sportiva de 27 de ani se pregateste sa serveasca din nou pentru set.

12.28: Se repeta scenariul de mai devreme, Kuznetsova face rebreak si iluziile Cibulkovei se destrama din nou atat de repede.

12.23: Break care se poate dovedi extrem de util in economia meciului! 5-4 pentru Cibulkova, care va servi acum pentru set.

12.15: Continua foarte echilibrat setul secund, 4-4.

12.09: Rebreak rapid facut de Kuznetsova, este 3-3.

12.04: Break fantastic facut de Cibulkova, care revine in meci, este 3-2!

11.53: 2-1 pentru Kuznetsova, ultim game facut la zero. Momentan nu s-au luat breakuri in acest set 2.

Prim set castigat clar de Svetlana Kuznetsova, 6-1 dupa doar 33 de minute. Exceptional jocul facut de sportiva in varsta de 31 de ani.

11.35: 4-1 pentru rusoaica, 2 breakuri avans acum pentru ea.

11.24: Primul break vine acum, 2-1 pentru Kuznetsova, care a inceput mai motivata partida.

Incepe partida!

11.07: Cibulkova va servi prima in joc!

Va fi al optulea meci direct intre cele doua, 5-3 pana acum pentru Cibulkova, care a si castigat ultimele 5 jocuri.

Dominika a castigat 3 turnee WTA in 2016, la Katowice, Eastbourne si Linz, pierzand si o finala importanta la Madrid, cu Simona Halep.

Avancronica primei semifinale de la Turneul Campioanelor: Svetlana Kuznetsova versus Dominika Cibulkova

Kuznetsova are 31 de ani si ocupa locul 9 WTA, fiind favorita 8 la Singapore, in timp ce Cibulkova are 27 de ani si este al saptelea cap de serie in Asia, fiind pe locul 8 in lume.

Oboseala Kuznetsovei s-a simntit in partida cu Muguruza, ultima din Grupa Alba, ceea ce este posibil sa se intample si in aceasta semifinala. Forta ofensiva a Dominikai poate face diferenta in aceasta partida, lucru care s-a vazut si in intalnirea cu Halep.

Partida va incepe la ora 11 si va fi televizata pe DigiSport si DolceSport, fiind LIVE text pe Ziare.com.

Ciucă, despre atacul Iranului asupra Israelului: „O situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii. Potenţialul de escaladare este foarte mare”
Nicolae Ciucă, preşedintele Senatului a declarat marţi, 16 aprilie, despre atacul Iranului asupra Israelului că a fost şi e o situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii, pentru...
Coaliția nu renunță, ”în acest moment”, la Cătălin Cîrstoiu. De ce spune PNL că nu îl poate susține pe Cristian Popescu Piedone la Capitală
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat marţi, 16 aprilie, că, în acest moment, la nivelul coaliţiei s-a menţinut decizia ca medicul Cătălin Cîrstoiu să fie candidatul coaliţiei la...
#live text Kuznetskova versus Cibulkova, #live prima semifinala Turneu Campioane, #Turneu Campioane live text Cibulkova Kuznetsova , #stiri Svetlana Kuznetsova