Ana Bogdan revine superb si obtine o calificare impresionanta in turul trei la Australian Open

Joi, 18 Ianuarie 2018, ora 07:00
32615 citiri

Ana Bogdan s-a calificat joi dimineata, in premiera, in turul trei la Australian Open.

Jucatoarea romana aflata pe locul 104 in clasamentul WTA a eliminat-o in turul doi pe Yulia Putintseva din Kazahstan.

Sportiva nascuta la Sinaia s-a impus in trei seturi, scor 1-6, 6-2, 6-3, dupa o revenire spectaculoasa.

Jucat pe o caldura extrema, de aproape 40 de grade Celsius, meciul dintre cele doua a fost... straniu!

Yulia Putintseva, aflata pe locul 54 in ierarhia WTA, a inceput ca din tun jocul si a castigat primul set intr-o maniera categoric, in mai putin de 30 de minute.

Setul doi a inceput tot cu tenismena din Kazahstan la timona si cu 2-0 pe tabela. Din acel moment insa ceva s-a rupt in jocul lui Putintseva, iar Ana, care in runda precedenta a eliminat-o pe favorita numarul 11 - Kristina Mladenovic, a rasturnat neasteptat situatia.

A castigat 6 game-uri la rand si a imprins meciul in setul decisiv, unde a surclasat-o din nou pe Putintseva.

E pentru prima oara cand Ana ajunge in turul trei al unui turneu de Grand Slam.

Dupa calificarea in turul III, Ana Bogdan si-a asigurat un cec in valoare de 93 de mii de euro si 130 de puncte in clasamentul WTA.

In turul urmator, tenismena noastra in varsta de 25 de ani o va intalni pe castigatoarea partidei dintre favorita numarul 17, americanca Madison Keys, si rusoaica Ekaterina Alexandrova.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Ana Bogdan si Yulia Putintseva, din turul doi de la Australian Open.

Ana Bogdan - Yulia Putintseva 1-6, 6-2, 6-3

06:59 - GAME, SET SI MECI ANA BOGDAN!

06:55 - Tenismena din Kazahstan isi face serviciul, dar Ana urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

06:51 - Impresionant modul in care Ana a reintrat in meci dupa un prim set pierdut categoric. 5-2 si reprezentanta noastra e la doar un game distanta de calificarea in turul III.

06:49 - Break reusit de Ana Bogdan, care se distanteaza la 4-2 in acest set decisiv.

06:44 - Ana isi face serviciul si trece din nou in avantaj.

06:40 - Rebreak facut de tenismena noastra.

06:29 - Break reusit de Putintseva.

06:24 - Seria Anei se opreste la 7 game-uri castigate consecutiv!

06:18 - 6 game-uri la rand pentru Ana Bogdan si vom avea set decisiv.

06:07 - Ana isi face serviciul si e la doar un game distanta de castigarea setului doi.

05:59 - Revenire spectaculoasa pentru Ana Bogdan, care conduce cu 4-2.

05:51 - 3 game-uri la rand castigate de Ana si sportiva noastra trece in avantaj.

05:47 - Ana reuseste breakul si egaleaza la 2.

05:29 - Ana Bogdan isi pierde din nou serviciul si lucrurile nu arata deloc bine pentru reprezentanta Romaniei.

05:21 - Putintseva isi face serviciul dupa ce salveaza o minge de break si castiga destul de usor primul set.

05:16 - Un nou break reusit de Putinstseva si sportiva din Kazahstan va servi pentru castigarea primului set.

05:06 - Game alb pentru Ana Bogdan.

05:02 - Inca un game bun reusit de jucatoarea aflata pe locul 54 WTA, care se distanteaza la 3-0 in acest start de meci.

04:59 - Break reusit de Putintseva.

04:55 - Jucatoarea din Kazahstan castiga primul game al meciului, pe propriul serviciu.

ora 04:52 - A inceput partida.

INFO: Ana Bogdan ocupa locul 104 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Kazahstan se afla pe pozitia 54.

INFO: Cele doua nu s-au mai intalnit pana acum.

INFO: In primul tur, Ana Bogdan a eliminat-o pe Kristina Mladenovic (fav.11), scor 6-3, 6-2, iar Yulia Putintseva a invins-o pe Heather Watson, cu 7-5, 7-6.

Australian Open 2018 se desfasoara in perioada 15-28 ianuarie.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Ana Bogdan victorie calificare, #LIVE meci Ana Bogan, #Ana Bogdan Australian Open, #Ana Bogdan Yulia Putintseva , #Australian Open