Federer si Djokovici, victorii relativ facile la Australian Open. Rezultatele complete de duminica si primele sferturi cunoscute de pe tabloul masculin

Duminica, 26 Ianuarie 2020, ora 14:45
5054 citiri

Roger Federer si Novak Djokovici si-au confirmat statutul de mari favoriti la aceasta editie de Australian Open, calificandu-se duminica in sferturile de finala ale tabloului masculin.

Un tablou masculin care si-a disputat duminica 4 meciuri din optimile de finala, meciuri in care am avut si cateva surprize majore.

Locurile 2 si 3 ATP si-au castigat meciurile intr-o maniera destul de clara. Mai intai Nole Djokovici a castigat in trei seturi intalnirea cu Diego Schwartzman din Argentina, scor 6-3, 6-4, 6-4.

In ultima intalnire a zilei, Roger Federer, favoritul 3, a castigat dupa ce a pierdut primul set in dauna lui Marton Fucsovics din Ungaria, scor 4-6, 6-1, 6-2, 6-2, dupa 2 ore si 13 minute de joc.

Milos Raonici s-a calificat si el in sferturi, acolo unde va da piept cu Novak Djokovici. In optimi, canadianul a trecut mult prea usor de Marin Cilici, campion de Mare Slem in cariera, la US Open, scor 6-4, 6-3, 7-5.

In fine, favoritul 12 Fabio Fognini din Italia a pierdut poate surprinzator la locul 100 ATP, Tennys Sandgren din SUA, dupa o partida foarte lunga si tensionata intre cei doi sportivi, cu multe rabufniri nervoase ale sotului Flaviei Pennetta, fosta campioana la US Open.

Americanul a castigat cu 7-6, 7-5, 6-7, 6-4, dupa 3 ore si 26 de minute de partida.

Roger Federer - Tennys Sandgren

Campionul en-titre de la Melbourne este sarbul Novak Djokovici, locul 2 mondial ATP.

Turneul de la Antipozi e dotat cu premii in valoare totala de 49,1 milioane de dolari si este televizat in intregime pe EuroSport.

Replica eleganta a lui Rafa Nadal dupa ce a fost intrebat de rivalitatea cu Nick Kyrgios

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#Federer Djokovici victorii facile la Australian, #Federer Djokovici in sferturi la Australian, #prime sferturi cunoscute la Melbourne , #Australian Open