Romancele din clasamentul WTA, in urcare

Luni, 31 Ianuarie 2011, ora 15:36
1546 citiri

Reprezentatele romaniei la tenis au castigat mai multe pozitii in ierarhia WTA data publicitatii, luni, dupa incheierea primului turneu de Mare Slem al anului, Australian Open.

Alexandra Dulgheru, cea mai bine clasata sportiva din Romania, a urcat un loc, de pe 30 pe 29, avand un total de 2.000 de puncte.

Simona Halep si Monica Niculescu au inregistrat cele mai spectaculoase acensiuni. Prima jucatoare a castigat 14 pozitii, ajungand pe locul 63, in timp ce Niculescu a inregistrat o urcare de 17 locuri, de pe 85 pana pe 68.

Edina Gallovits a urcat de pe locul 78 pe 76, iar Sorana Carstea a urcat o poztiei, de pe 94 pana pe 93.

Clasamentul WTA continua sa fie condus de daneza Caroline Wozniacki (8.655 puncte), sportiva belgiana Kim Clijsters, castigatoare la Australian Open, urcand un loc, de pe 3 pe 2, cu 8.515 puncte.

Finalista surpriza de la Melbourne, chinezoaica Na Li a intrat in Top 10, urcand de pe 11 pe 7.

Ce blestem a lovit turneul de la Madrid, după retragerea Simonei Halep
Presa internațională de specialitate vorbește despre un adevărat blestem care a lovit turneul WTA 1000 de la Madrid, aflat în plină desfășurare. ”Blestemul wild-cardurilor”, a titrat...
A învins-o pe Halep la Miami și a urmat coșmarul. Ce-a pățit iberica Badosa la ea acasă
Tenismena Paula Badosa din Spania, cea care a învins-o pe Simona Halep la Miami, la revenirea româncei în circuit, a fost eliminată miercuri în primul tur al turneului WTA Madrid. După...
#romance clasament WTA, #Australian Open, #Alexandra Dulgheru, #monica niculescu, #Simona Halep , #clasament WTA