Cupa Davis: Romania conduce Israelul dupa prima zi de meciuri

Vineri, 06 Martie 2015, ora 18:31
15246 citiri

Romania conduce cu 2-0 dupa prima zi de meciuri din cadrul confruntarii cu Israel, contand pentru calificarea in turul doi al Grupei I a Cupei Davis.

Adrian Ungur si Marius Copil au adus punctele echipei noastre, care maine poate castigat disputa daca dublul format din Tecau si Mergea castiga.

Ungur l-a invins pe modestul jucator Bar Tzuf Botzer, clasat pe locul 893 in ierarhia ATP, in trei seturi, scor 7-5, 6-3, 6-0.

In cea de-a doua partida, Marius Copil (locul 168 ATP) a castigat duelul cu Dudi Sela (loc 108 ATP), in patru seturi, scor 6-7, 7-6, 6-4, 6-2.

Intalnirea de dublu dintre Florin Mergea/Horia Tecau si Jonathan Erlich/Edan Leshem e programata sambata, de la ora 15, in direct pe site-ul Ziare.com.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea din Cupa Davis dintre Romania si Israel.

Desfasurarea intalnirii:

Romania - Israel 2-0

Copil - Sela 6-7/3, 7-6/3, 6-4, 6-2

- Joc excelent facut de Copil, care invinge si Romania se desprinde la 2-0 dupa prima zi de meciuri.

- Copil se impune cu 6-4 in setul secund si e la doar un set de a face 2-0 pentru Romania.

- Si setul doi s-a decis la tie-break. Din fericire, de aceasta data s-a impus Copil, cu 7-3.

- Primul set e castigat de israelian la tie-break, cu 7-3. La 6-5, Copil a avut minge de set, dar Sela s-a tinut tare si a impins setul la tie-break, unde s-a impus.

ora 15:26 - A INCEPUT PARTIDA

- Urmeaza confruntarea dintre Marius Copil (loc 168 ATP) si Dudi Sela (loc 108 ATP), una care se anunta mult mai echilibrata.

---------------------------

Ungur - Botzer 7-5, 6-3, 6-0

- Ungur s-a impus fara niciun fel de problema in setul 3 si aduce, asa cum era de asteptat, primul punct al Romaniei in confruntarea cu Israel.

- Un set mai usor pentru tenismenul nostru, care se desprinde la 2-0 la seturi.

- Adrian Ungur castiga greu primul set al partidei cu modestul Botzer (21 de ani), care n-are nicio victorie pana acum in circuitul ATP.

ora 13:05 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: Vineri au loc meciurile Adrian Ungur (loc 159 ATP) - Bar Tzuf Botzer (loc 893 ATP) si Marius Copil (loc 168 ATP) - Dudi Sela (loc 108 ATP).

INFO: Intalnirea va continua sambata cu meciul de dublu dintre Florin Mergea/Horia Tecau si Jonathan Erlich/Edan Leshem, apoi duminica vor avea loc ultimele partide Adrian Ungur - Dudi Sela si Marius Copil - Bar Tzuf Botzer.

INFO: Partidele se disputa in Sala Transilvania din Sibiu.

INFO: E pentru a treia oara cand Romania intalneste Israelul in Cupa Davis, toate partidele fiind castigate de selectionata noastra.

Castigatoarea intalnirii va merge in turul doi al Grupei I, in timp ce pierzatoarea va merge la baraj.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#LIVE Romania Israel, #Romania Israel Cupa Davis, #Romania conduce Israelul , #Cupa Davis