Mergea si Tecau obtin o victorie splendida pentru Romania in Cupa Davis

Sambata, 16 Iulie 2016, ora 17:05
17531 citiri

Echipa Romaniei de Cupa Davis isi pastreaza sansele de a invinge reprezentativa Spaniei dupa ce Florin Mergea si Horia Tecau au castigat sambata delul de dublu.

Cei doi romani s-au impus in fata spaniolilor Marc Lopez si Feliciano Lopez in cinci seturi, scor 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3.

Dupa cele doua infrangeri de vineri, din primele dispute de simplu, Mergea si Tecau erau constienti ca o victorie era absolut necesara pentru a pastra sansele firave ale Romaniei din aceasta partida.

Iar meciul a avut o desfasurare neasteptata. Florin si Horia au inceput slab si le-au permis spaniolilor sa castige primul set. Apoi, cei doi romani au defilat in setul al doilea, insa l-au pierdut pe cel de-al treilea in aceeasi maniera.

Setul patru a fost unul in care cele doua echipe si-au facut serviciul pana spre final, cand romanii au izbutit breakul decisiv.

In fine, in setul cinci nimeni nu si-a mai facut serviciul in prima lui parte, pentru ca tot pe final Florin Mergea si Horia Tecau sa reuseasca sa se distanteze decisiv.

Dupa aceasta victorie, Spania conduce Romania cu scorul de 2-1, iar soarta disputei va fi decisa duminica, in meciurile de simplu.

ROMANIA - SPANIA 1-2

Horia Tecau/Florin Mergea - Marc Lopez/Feliciano Lopez 3-6, 6-1, 1-6, 7-5, 6-3

17:02- Game, set si meci pentru Romania!

16:56 - Florin si Horia isi fac primii serviciul si au sansa victoriei!

16:40 - Cele doua echipe nu-si mai fac serviciul in acest set decisiv.

16:32 - Reberak al spaniolilor.

16:29 - Mergea si Tecau incep excelent "decisivul", cu un break.

16:22 - Break si set pentru Mergea si Tecau, care trimit partida in "decisiv".

15:33 - Game si set, Lopez si Lopez.

15:30 - Vine si al doilea break pentru adversarii nostri si setul pare jucat.

15:20 - Din pacate, spaniolii reusesc un break in setul trei si se distanteaza.

15:05 - Game si set Mergea si Tecau!

15:02 - Al doilea break pentru Florin si Horia, care vor servi pentru castigarea setului.

14:55 - Mergea si Tecau reusesc breakul!

14:42 - Game si set pentru cei doi Lopez!

14:25 - Vine si primul game reusit de Florin si Horia.

14:18 - Ibericii realizeaza si primul break al setului.

14:10 - Incepe partida! Spaniolii sunt primii la serviciu.

INFO: Spaniolii au efectuat o schimbare in dublul lor, Feliciano Lopez intrand in locul lui Pablo Carreno Busta

INFO: Meciul incepe la ora 14:00.

Citeste aici rezumatul zilei de vineri din Cupa Davis

INFO: Partida Romania - Spania continua de la scorul de 0-2, dupa ce Adi Ungur si Marius Copil au pierdut primele meciuri de simplu, disputate vineri.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...