Fed Cup: Romania, la egalitate cu Spania dupa prima zi

Sambata, 07 Februarie 2015, ora 16:18
43437 citiri

Romania si Spania sunt la egalitate dupa prima zi, scor 1-1, in Grupa Mondiala II a Fed Cup.

In cel de-al doilea meci al zilei, Irina Begu a fost invinsa in doua seturi de Garbine Muguruza, scor 3-6, 2-6.

Sportiva noastra a reusit sa se tina dupa Muguruza pana la 4-3 in primul set, dar si-a pierdut serviciul, iar Muguruza a servit perfect pentru 6-3 in primul set.

In setul secund, dupa un nou inceput echilibrat, Muguruza a facut break si a condus cu 3-2, iar apoi nu a mai avut emotii pana la final.

Spania a egalat la unu prin aceasta victorie, astfel ca meciurile decisive vor avea loc duminica.

Programul de duminica este urmatorul:

Simona Halep - Garbine Muguruza, de la ora 12:00

Irina Begu - Silvia Soler Espinosa

Monica Niculescu/Alexandra Dulgheru - Lara Arruabarena/Medina Garrigues

Simona Halep a adus primul punct Romaniei

Simona Halep a adus primul punct pentru Romania in confruntarea cu Spania din Grupa Mondiala II a Fed Cup.

Ocupanta locului 3 in clasamentul WTA s-a impus clar in doua seturi, scor 6-2, 6-1, in confruntarea de la Galati, in fata Silviei Soler Espinosa.

Sportiva in varsta de 23 de ani nu a avut nicio emotie in confruntarea cu rivala iberica, aflata pe locul 67 in clasamentul WTA.

ROMANIA - SPANIA 1-1

Irina Begu - Garbine Muguruza 3-6, 2-6

Setul 2

16:10 - Muguruza obtine un game alb si a castigat meciul!

16:08 - Muguruza mai face un break si serveste pentru castigarea meciului.

15:59 - Muguruza se desprinde la 4-2 si e tot mai aproape de victorie.

15:56 - Muguruza reuseste un break si conduce cu 3-2.

15:52 - Muguruza isi face serviciul si egaleaza la doi.

15:47 - Irina conduce cu 2-1 dupa un game in care i-a pus probleme ibericei.

15:42 - Muguruza revine dupa cateva puncte castigate de Begu si egaleaza la unu.

15:39 - Begu incepe bine setul secund si isi castiga serviciul.

15:35 - Setul secund incepe cu Begu la serviciu.

Setul 1

15:33 - Begu are 30-0, dar rateaza sansa rebreak-ului, iar Muguruza revine si castiga primul set cu 6-3.

15:28 - Muguruza face primul break din acest meci si serveste pentru castigarea setului.

15:24 - Muguruza ia game-ul dupa cateva schimburi extrem de echilibrate.

15:20 - Irina Begu egaleaza la trei dupa un game de mare lupta.

Fed Cup, Romania - Spania: Ion Tiriac a facut gest neasteptat la Galati

15:12 - Se merge cap la cap, Muguruza isi face din nou serviciul si are 3-2.

15:08 - Irina Begu ii da o replica solida Muguruzei si egaleaza la doi.

15:05 - Muguruza isi face din nou serviciul si are 2-1.

15:00 - Begu serveste excelent si obtine un game alb!

14:58 - Muguruza castiga clar primul game al meciului.

14:56 - A inceput meciul! Muguruza serveste prima!

14:48 - Irina Begu a castigat tragerea la sorti si Muguruza va servi prima.

14:46 - Begu si Muguruza se incalzesc in acest moment.

14:21 - Meciul va incepe in cateva minute!

Simona Halep - Silvia Soler Espinosa 6-2, 6-1

SETUL 2

Finalul meciului!

14:21 - Siona Halep face break si aduce primul punct Romaniei dupa victoria cu 6-2, 6-1!

14:13 - Game alb pentru Simona Halep si conduce cu 5-1!

14:10 - Simona mai face inca un break si se indreapta spre o victorie categorica.

14:06 - Simona duce scorul la 3-1 dupa un game cu cateva schimburi foarte spectaculoase.

14:02 - Un game bun pentru Espinosa, care duce scorul la 1-2.

13:58 - Simona isi face serviciul si conduce cu 2-0.

13:54 - Simona face break-ul in startul setului secund si conduce cu 1-0.

13:51 - Setul doi incepe cu Espinosa la serviciu.

SETUL 1

13:48 - Simona castiga primul set cu 6-2, dupa aproape 40 de minute in care nu a avut emotii!

13:45 - Simona rateaza doua sanse de a castiga setul, iar Espinosa duce scorul la 2-5. Halep serveste pentru castigarea setului.

13:36 - Simona isi face serviciul foarte rapid si conduce cu 5-1.

13:32 - Simona face inca un break si conduce cu 4-1.

13:29 - Dupa un inceput greoi, Halep revine si castiga game-ul. Scorul devine 3-1.

13:24 - Iberica ia primul game din acest meci dupa un serviciu foarte bun.

13:21 - Simona isi face serviciul si conduce cu 2-0. Iberica urmeaza la serviciu.

13:16 - Simona reuseste break-ul dupa un game foarte lung si conducem cu 1-0.

13:10 - A inceput meciul cu Espinosa la seriviciu.

13:03 - Meciul Simonei Halep va incepe din clipa in clipa.

12:58 - Atmosfera electrizanta in momentul intonarii imnului Romaniei. Klaus Iohannis a cantat alaturi de jucatoare si spectatori.

Fed Cup, Romania - Spania: Gest superb facut de suporterii romani la adresa ibericelor

12:52 - Incepe ceremonia! Jucatoarele noastre intra in aplauzele frenetice ale spectatorilor. Pe fundal se aude melodia "Noi suntem romani".

12:39 - Ion Tiriac este si el prezent la meci. Ilie Nastase va sosi abia duminica, deoarece astazi o sarbatoreste pe Briggite.

12:38 - Presedintele Klaus Iohannis a venit la meci insotit de ministrul Gabriela Szabo si a luat loc in loja sa.

12:15 - SPP-istii inspecteaza de zor sala, inainte de sosirea presedintelui Klaus Iohannis.

12:15 - Organizatorii au reusit sa refaca terenul dupa ce l-au tratat cu o substanta speciala in aceasta dimineata.

Info: Meciul incepe la ora 13:00 si se va disputa la patinoarul din Galati.

Acest meci este urmat de intalnirea dintre Irina Begu si Garbine Muguruza, pe care o veti putea urmari, de asemenea, in direct pe Ziare.com.

Meciurile sunt televizate de Dolce Sport.

Programul meciurilor de duminica, de la ora 12:00:

Simona Halep - Garbine Muguruza

Confruntarea se disputa dupa formatul cel mai bun din cinci meciuri. Echipa castigatoare va avansa in barajul pentru Grupa Mondiala I, in care se afla cele mai bune opt echipe din lume.

Eșec în instanță pentru Cătălin Cherecheș. Primarul fugar a încercat să obțină anularea condamnării pentru luare de mită
Curtea de Apel Cluj a decis joi, 18 aprilie, că fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș rămâne în închisoare. Curtea de Apel a respins ca neîntemeiată contestaţia în care...
Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
#Romania Spania Fed Cup, #Romania Spania LIVE, #Simona Halep Soler Espinosa, #Simona Halep Soler Espinosa Live, #Irina Begu Muguruza, #Irina Begu Muguruza live , #Fed Cup