Romania - Cehia: Simona Halep pierde dupa un meci palpitant in fata Karolinei Pliskova

Sambata, 06 Februarie 2016, ora 15:40
14294 citiri

Simona Halep a pierdut primul meci al Romaniei in confruntarea cu Cehia din sferturile de finala ale Fed Cup.

Sportiva noastra a pierdut in fata Karolinei Pliskova, locul 13 WTA, scor 7-6 (4), 4-6, 2-6, dupa un duel de peste doua ore si jumatate.

La primul meci din confruntarea cu Cehia, Simona a avut in fata o jucatoare pe care o invinsese de fiecare data la precedentele trei intalniri, dar care se remarca printr-un serviciu foarte puternic.

Pliskova este jucatoarea ce a reusit cei mai multi asi in sezonul precedent si si-a demonstrat forta si in confruntarea de la Cluj. In schimb, Simona a cedat din nou psihic pe finalul de meciului, in momentele cheie.

Ce spune Karolina Pliskova dupa ce a invins-o pe Simona Halep

Simona a facut un break la inceputul primului set si a continuat sa gestioneze bine jocul, insa a fost cuprinsa de emotii spre final. Simona a servit de doua ori pentru castigarea setului, la 5-4 si 6-5, a avut o minge de set, dar in cele din urma totul s-a decis la tie-break.

Experienta si valoarea superioara a Simonei si-au spus cuvantul la tie-break, iar Simona a luat primul set.

A intervenit insa relaxarea, iar Simona nu a mai avut aceeasi consistenta si in setul secund. Pliskova a facut si ea un break rapid, Simona a egalat la patru, dar cehoaica a revenit cu un nou break si a trimis meciul in decisiv.

Ultimul act a fost echilibrat pana la scorul 2-2, insa dupa ce Pliskova a facut un break Simona a cedat complet, nu a mai luptat, iar cehoaica a defilat pana la final.

In meciurile de duminica, Simona o va intalni pe Petra Kvitova, iar Pliskova se va duela cu Monica Niculescu. Confruntarile vor incepe la ora 13:00 in direct pe Ziare.com.

C.S.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...