Romania, victorie formidabila in Fed Cup cu Spania

de Ionut Gaman
Duminica, 08 Februarie 2015, ora 18:55

In urma acestei victorii, echipa de Fed Cup a Romaniei si-a asigurat calificarea la barajul pentru promovarea in Grupa Mondiala.

Cu siguranta, eroina acestei zile a fost Irina Begu, care sambata plangea in hohote dupa infrangerea cu Muguruza. Acum, insa, sportiva noastra a invins-o la simplu pe Silvia Soler-Espinosa, pentru ca apoi, dupa numai cateva minute de odihna, sa faca pereche cu Monica Niculescu la dublu si sa aduca aceasta victorie superba.

Avea insa sa fie ziua Irinei Begu, care a zdrobit-o la simplu pe Silvia Soler-Espinosa, pantru ca apoi sa joaca un meci maraton la dublu alaturi de Monica Niculescu.

Begu/Niculescu - Muguruza/Garrigues 5-7, 6-3, 6-2

Pentru echipa de Fed Cup a Romaniei urmeaza emotiile tragerii la sorti de marti, urmand ca meciurile din baraj sa aiba loc la jumatatea lunii aprilie.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partidele programate in ziua a doua a intalnirii de Fed Cup dintre Romania si Spania.

Desfasurarea partidei:

ROMANIA - SPANIA 3-2

setul III

- Game, set si meci pentru ROMANIA! Begu si Niculescu aduc victoria Romaniei si calificarea la barajul petru calificarea in Grupa Mondiala!

- Game facut de iberice.

- Un nou game fantastic pentru Begu si Niculescu. Avem 5-1!

- Inca un break si ne apropiem de o victorie formidabila. Superb jocul fetelor noastre.

- Game superb pentru fetele noastre, care se desprind la 3-1.

- Break reusit de Begu si Niculescu.

- Au trecut doua ore de cand a inceput acest meci.

- Game alb reusit de fetele noastre.

- Primul game al setului merge in contul spaniolelor.

- Spania serveste prima in acest set decisiv.

setul II

- SET ROMANIA. Vom avea set decisiv in acest meci decisiv.

- Inca un break pentru fetele noastre, care vor servi pentru castigarea acestui set secund.

- Rebreak Spania.

- Break reusit de Romania pe serviciul Muguruzei.

- Inca un game pentru Begu si Niculescu.

- Rebreak pentru tenismenele noastre.

- Break reusit de iberice.

- In schimb, Muguruza si Garrigues isi castiga imediat serviciul.

- Begu si Niculescu castiga un game maraton.

- Romania va incepe la serviciu acest set secund.

setul I

- Primul set e castigat de Spania.

- Din pacate, tie-breakul pare ca nu va mai veni. Break la 0 reusit de iberice, care vor servi pentru castigarea primului set.

- Se ajunge la 5-5 si probabil ca vom asista la un tie-break in acest prim set.

- Fetele noastre joaca superb si castiga un nou game.

- Egaleaza spaniolele.

- Meciul continua sa fie echilibrat intre cele doua perechi. 4-3 pentru tenismenele noastre.

- Spaniolele raspund cu un game rapid.

- Game frumos pentru tenismene noastre, care preiau din nou conducerea.

- Rebreak rapid reusit de Begu si Niculescu.

- Break pentru Spania, la capatul unui game foarte lung, de aproape 10 minute.

- Game alb reusit de iberice.

- Un prim game castigat de fetele noastre.

ora 16.29 - A inceput partida. Perechea romana serveste prima.

ora 16:17 - Cele patru tenismene au intrat pe teren.

ora 15:57 - Avem o surpriza la dublu, Irina Begu urmand a evolua la doar cateva minute dupa ce a jucat la simplu. Aceasta ii va lua locul Alexandrei Dulgheru. Si ibericele procedeaza la fel cu Muguruza, care va face pereche cu Medina Garrigues.

Reactia Irinei Begu dupa victoria de la Fed Cup: Anunta surprinzator

ora 15:45 - In aproximativ 30 de minute va incepe meciul de dublu care va decide castigatoarea acestei intalniri.

Irina Begu - Silvia Soler 6-2, 6-4

Victorie spectaculoasa pentru Irina Begu la Fed Cup

setul II

- Game, set si meci Irina Begu. Vom avea meci decisiv la dublu.

- Irina Begu face break si serveste pentru castigarea meciului.

- Game facut de tenismena noastra, care egaleaza situatia in acest set secund.

- Rebreak al Irinei.

- Break pentru Soler, care se desprinde la 4-2.

- Ambele sportive continua sa-si faca serviciul.

- Game Silvia Soler.

- Rebreak resuit de iberica.

- Break pentru Irina, care incepe perfect si acest set.

- Spaniola se afla prima la serviciu in acest set secund.

setul I

- Irina isi face serviciul fara probleme si isi adjudeca primul set.

- Break din nou reusit de tenismena noastra, care urmeaza sa serveasca pentru castigarea primului set.

- Game pentru Irina, care se desprinde la 4-2.

- Inca un break pentru Irina Begu.

- Game alb pentru tenismena noastra.

- Game usor castigat de Silvia Soler-Espinosa.

- Rebreak al ibericei.

- Inceput excelent pentru Irina, care face break in primul game al meciului.

ora 14:16 - Incepe meciul. Prima care serve e tenismena spaniola.

ora 14:08 - Cele doua tenismene au iesit la incalzire. In jur de 7-8 minute pana la startul meciului.

- Urmeaza in aproximativ 30 de minute meciul dintre Irina Begu si Silvia Soler. Pentru Romania mai exista doar varianta victoriei.

Garbine Muguruza, despre victoria cu Simona Halep

Fed Cup, Romania - Spania: Simona Halep, invinsa de Muguruza

setul II

- Muguruza face un nou break si castiga partida. Spania preia conducerea in intalnirea cu Romania.

- Game castigat cu greutate de Muguruza, care e la un sigur game distanta de castigarea meciului.

Simona Halep s-a ranit singura

- Break reusit de Muguruza dupa un game maraton.

Spectator de lux la meciul Simonei Halep

- Rebreak reusit de tenismena noastra.

- Break reusit de tenismena iberica.

- Muguruza isi face repede serviciul.

- Game pentru Simona, care arata mult mai bine decat in primul set.

- Un nou game lung intre cele doua tenismene, castigat cu dificultate de iberica.

- Game greu pentru Simona, care a salvat mai multe mingi de break.

- Simona serveste prima in setul al doilea.

setul I

- Primul set e castigat de iberica. Dar Simona a dat semne de revenire in ultimele game-uri, iar setul II se anunta incendiar.

- Simona isi face serviciul si mai are nevoie de un break pentru a egala situatia in acest prim set.

- Break reusit de Simona.

- Game pentru Simona, dar jucatoarea spaniola urmeaza sa serveasca pentru castigarea primului set.

- Muguruza joaca de-a dreptul formidabil. Inca un game in contul ei si deja s-a facut 5-1 in doar 20 de minute!

- Inca un break pentru iberica.

- Game la 0 pentru Muguruza. Simona pare foarte nervoasa.

- Primul game pentru Simona, care isi intra incet, incet in ritm.

- Joc bun al Muguruzei in acest debut de meci. 2-0 in favoarea ei.

- Inceput senzational pentru spaniola, care face un break la 0.

ora 12:08 - A inceput partida. Prima care serveste este Simona.

INFO: Simona ocupa locul 3 in ierarhia WTA, in timp ce Muguruza e pe pozitia 24. Cele doua s-au mai intalnit o singura data: anul trecut, la Wuhan, cand iberica s-a impus in trei seturi.

ora 12:00 - Cele doua tenismene au iesit la incalzire. Partida va incepe in aproximativ 10 minute.

INFO: Partidele programate in aceasta a doua zi:

Simona Halep vs Garbine Muguruza
Irina Begu vs Silvia Soler-Espinosa

In cazul scorul va fi 2-2 dupa disputarea acestor intalniri, atunci se va disputa si jocul de dublu dintre Monica Niculescu/Alexandra Dulgheru si Lara Arruabarena/Medina Garrigues.

INFO: Dupa prima zi, Romania si Spania sunt la egalitate, scor 1-1. Simona Halep a invins-o pe Silvia Soler cu 6-2, 6-1, iar Garbine Muguruza a batut-o pe Irina Begu, cu 6-3, 6-2.

INFO: La TV, partidele pot fi vizionate pe Dolce Sport.

Castigatoarea intalnirii dintre Romania si Spania va merge la barajul pentru accesul in Grupa Mondiala I.