Patricia Tig obtine o calificare fabuloasa in sferturi la Madrid - avem patru jucatoare in ultimele opt!

Joi, 05 Mai 2016, ora 00:56
49154 citiri

Patricia Tig a continuat ziua magica a tenisului romanesc printr-o calificare in sferturile de finala de la Madrid, dupa ce a invins-o pe americanca Madison Keys, ocupanta locului 25 in ierarhia mondiala.

In aceste conditii, Romania are patru reprezentante in ultimele opt de la Madrid, turneu dotat cu premii in valoare de 4.7 milioane de dolari.

Pentru a obtine cea mai importanta performanta din cariera, Patricia Tig (134 WTA) a trecut cu 6-3, 6-4 de Madison Keys.

Partida a durat o ora si 17 minute si a fost controlata de la un capat la celalalt de sportiva noastra.

Patricia a condus cu 4-0 in primul set, americanca a luat trei game-uri la rand, insa sportiva din Galati a incheiat in forta, cu un break.

Setul secund a fost unul extrem de spectaculos, cu multe break-uri de ambele parti. Keys a facut trei break-uri, dar Tig a incheiat iarasi cu un game pe serviciul adversarei.

In sferturile de finala, Tig o va intalni pe australianca Samantha Stosur, locul 23 in ierarhia mondiala, joi seara de la ora 22:30, in direct pe Ziare.com.

TIG - KEYS 6-3, 6-4

00:57 - Final de meci! Patricia se califica in sferturi! Avem patru jucatoare in ultimele opt!

00:57 - Trei mingi de meci pentru Patricia!

00:54 - Patricia isi face serviciul, are 5-4, iar acum Keys va servi pentru a ramane in meci.

00:52 - Nebunia continua! Break si pentru Tig, care egaleaza la patru.

00:46 - Rebreak la zero reusit din nou de Keys.

00:45 - Rebreak pentru Patricia, care egaleaza la trei.

00:41 - Keys face break alb si are 3-2.

00:38 - Patricia rateaza trei mingi de break si Keys egaleaza la doi.

00:32 - Keys fructifica a cincea minge de rebreak si face 1-2.

00:25 - Patricia face break si conduce cu 2-0 in setul secund!

00:22 - Patricia incepe setul secund cu un game alb pe propriul serviciu.

00:18 - SET PATRICIA! Sportiva noastra se impune cu 6-3 in mai putin de 40 de minute!

00:17 - Doua mingi de set pentru Patricia.

00:15 - Patricia isi face serviciul cu mari emotii si intrerupe seria buna a americancei.

00:09 - Un nou game pe propriul serviciu pentru Keys, care se apropie periculos la 3-4.

00:05 - Keys este putin mai agresiva si reuseste sa faca break.

00:02 - Keys isi face serviciul si ia primul game din acest meci.

23:59 - Patricia joaca cu un calm iesit din comun si are 4-0 in fata fostei semifinaliste de la US Open!

23:54 - Patricia joaca incredibil, mai face un break si are 3-0!

23:51 - Patricia isi face serviciul dupa un game foarte echilibrat, in care a salvat o minge de break.

23:45 - Patricia incepe cu un break si conduce cu 1-0!

23:42 - Prima minge de break pentru Patricia din acest meci.

23:41 - A inceput meciul!

23:34 - Keys va servi prima.

23:20 - S-a terminat meciul baietilor, va incepe confruntarea dintre Tig si Keys.

Simona Halep urca in clasamentul WTA dupa o mare surpriza la Madrid - oficial

23:15 - WTA ne anunta ca Patricia Tig si-a petrecut ultima jumatate de ora in vestiar, alaturi de antrenorul sau, Razvan Sabau.

23:10 - WTA face primul anunt oficial dupa acest incident, spunand ca meciul Patriciei va incepe dupa cel dintre Monfils si Cuevas, aflat in tie-break.

23:05 - Se confirma informatiile ce circula pe Twitter din mai multe surse prezente la fata locului. Cunoscuta jurnalista Carole Bouchard a relatat chiar ca Tig si Keys ar fi facut scandal: "Nu au vrut sa iasa cand li s-a spus ca trebuie sa paraseasca terenul", a relatat Bouchard pe Twitter.

23:00 - Mai multi jurnalisti prezenti la Madrid vorbesc despre o lipsa totala de respect la adresa lui Tig si Keys, care se pare ca ar fi fost scoase de pe teren pentru a li se face loc baietilor. Se pare totusi ca meciul se va juca in aceasta seara.

22:56 - Meciul dintre Monfils si Cuevas, aflat in setul decisiv, a fost mutat pe terenul pe care trebuiau sa joace Tig si Keys. Deocamdata nu se stie daca Tig si Keys vor mai evolua in aceasta seara. Nici WTA si nici organizatorii nu au facut un anunt. Ion Tiriac nu este prezent la turneu, se afla pe Santiago Bernabeu la meciul dintre Real si Manchester CIty.

22:53 - Meciul s-ar putea amana, conform unor martori oculari. Nu avem inca o confirmare oficiala.

22:50 - Sunt ceva probleme cu instalatia de nocturna de pe teren. Nu se cunosc mai multe detalii momentan.

22:38 - Tig va servi prima.

Info: Partida incepe la ora 22:30 (ora fixa)

Patricia Tig ocupa locul 134 in clasamentul WTA, in timp ce Keys se afla pe locul 25.

Aceasta este prima intalnire directa dintre cele doua.

Castigatoarea o va intalni in sferturile de finala pe invingatoarea dintre Carla Suarez Navarro si Sam Stosur.