Nadal a trecut si de Robredo, tot dupa o partida de infarct

Vineri, 13 Noiembrie 2009, ora 08:13
1867 citiri

Rafael Nadal s-a calificat, joi seara, in sferturile de finala ale turneului de la Paris, dotat cu premii in valoare totala de 2.75 milioane de euro.

Numarul doi mondial a avut parte, in optimile de finala, de un nou meci spectaculos, dupa cel din turul doi, cu Nicolas Almagro, in care a salvat 5 mingi de meci.

In optimi, Nadal a jucat cu conationalul sau Tommy Robredo, pe care l-a invins cu 6-3, 3-6, 7-5, la capatul unei partide ce a durat doua ore si 20 de minute.

In setul trei, Robredo a reusit un break la scorul de 4-4 si a servit pentru meci, dar Rafa a demonstrat din nou ca are un psihic excelent si a reusit sa faca rebreak.

Pentru un loc in semifinalele turneului din capitala Frantei, Nadal va juca, vineri, impotriva reprezentantului gazdelor, Jo-Wilfried Tsonga, care l-a invins in optimi pe conationalul sau Gilles Simon, cu 6-2, 6-3.

Celelalte sferturi de finala: Gael Monfils (Franta) - Marin Cilic (Croatia), Radek Stepanek (Cehia) - Juan Martin del Potro (Argentina) si Robin Soderling (Suedia) - Novak Djokovici (Serbia).

Turneul de la Paris are loc in perioada 8-15 noiembrie.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Premieră în istoria tenisului, la meciul lui Nadal. Niciodată n-a fost atât de mare diferența
Prima rundă a Mastersului de la Madrid va avea un meci special între Rafael Nadal (37 de ani), de 22 de ori campion de Grand Slam, și tânărul Darwin Blanch, în vârstă de 16 ani, deținător...