Cunoastem prima sfertfinalista de la Roland Garros. O noua favorita a fost eliminata la Paris

Duminica, 02 Iunie 2019, ora 13:38
15740 citiri

La Roland Garros tocmai s-a disputat prima optime de finala de pe tabloul feminin si avem deja o prima sfertfinalista a acestei editii, o mare surpriza in acelasi timp.

In prima partida a zilei de la French Open, Marketa Vondrousova din Cehia, 38 WTA, a dispus de favorita 12 de la Roland Garros, Anastasija Sevastova, Letonia, scor 6-2, 6-0, dupa doar 57 de minute de joc.

A fost o partida in care Vondrousova a etalat un tenis ofensiv de mare calitate, nelasandu-i practic nicio sansa letonei, mult mai bine clasata in ierarhia WTA.

Marketa este asadar la doar 19 ani prima sfertfinalista de la Roland Garros, urmand sa isi astepte viitoarea adversara din meciul Kanepi - Martici.

Este prima data cand sportiva din Cehia se califica intr-un sfert de finala la un turneu de Mare Slem.

Marketa Vondrousova este tenismena care a invins-o de doua ori pe Simona Halep in acest sezon, prima data la Indian Wells, ultima data recent la Roma.

Simona Halep va evolua luni in optimile de la Roland Garros, cu Iga Swiatek din Polonia, 18 ani, 104 WTA.

Patru romani vor evolua duminica la Roland Garros. Iata programul complet al zilei

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#cunoastem prima sfertfinalista la Roland Garros, #Vondrousova face sfert de finala Roland, #Vondrousova surpriza elimina pe Sevastova , #Roland garros