Nadal il invinge pe Djokovici si se califica fabulos in finala de la Roland Garros

Vineri, 07 Iunie 2013, ora 19:08
9199 citiri

Rafael Nadal s-a calificat in finala turneului de la Roland Garros dupa un meci fabulos disputat in fata sarbului Novak Djokovici, pe care l-a castigat cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, 6-7, 9-7.

Nadal a inceput entuziasmant si a castigat fara emotii primul set, scor 6-4, dupa un break reusit in game-ul al saptelea.

Jocul a continuat pe un ritm spectaculos, cu rasturnari de situatie in care fiecare jucator a fost aproape de pasul decisiv.

Rafael Nadal a servit de doua ori pentru meci in game-ul al patrulea, insa in cele din urma Djokovici s-a impus la tie-break si a dus confruntarea in decisiv.

Ultimul set a fost de-a dreptul fabulos. Djokovici a fost aproape de victorie, insa a clacat in momentul decisiv si i-a permis lui Nadal sa reintre in meci. Pentru ca egalitatea era perfecta, s-a trecut la o departajare, iar ultimul set a fost castigat cu

scorul de 9-7.

In finala, Nadal il va intalni pe David Ferrer, care a trecut in trei seturi de Jo-Wilfried Tsonga, scor 6-1, 7-6, 6-2.

Finala feminina, programata sambata de la ora 16:00 in direct pe site-ul Ziare.com, se va disputa intre Serena Williams si Maria Sarapova.

Ziare.com a transmis in direct confruntarea de la Roland Garros:

Desfasurarea intalnirii:

Djokovici - Nadal 4-6, 6-3, 1-6, 7-6, 7-9

ora 18:45 - Un ultim set fabulos. E nevoie ca un jucator sa se desprinda la doua game-uri pentru a castiga semifinala.

ora 17:31 - Un set 4 cu adevarat nebun. Nadal a servit de doua ori pentru castigarea meciului, dar Djokovici a fost cel care a castigat setul, la tie-break.

ora 16:32 - Nadal a castigat la pas setul 3, unul in care Djokovici n-a contat.

ora 15:55 - Djokovici egaleaza situatia seturilor la 1, dupa un set 2 disputat si cu multe intorsaturi de situatie.

ora 15:05 - Primul set merge in contul lui Nadal, care s-a impus cu 6-4 gratie unui break reusit in game-ul 7.

ora 14:13 - A INCEPUT PARTIDA

ora 14:00 - Partida va incepe in cateva minute.

INFO: In cealalta semifinala se vor intalni David Ferrer si Jo-Wilfried Tsonga, intr-o partida programata tot vineri.

Roland Garros 2013 se desfasoara in perioada 26 mai - 9 iunie.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#LIVE semifinala Djokovici Nadal, #Djokovici Nadal semifinale Roland Garros , #Roland garros