Adversare dificile pentru Begu si Carstea, la Palermo

Miercuri, 13 Iulie 2011, ora 10:26
837 citiri

Irina-Camelia Begu (locul 60 WTA) si Sorana Carstea (79 WTA) s-au calificat marti seara in optimile de finala ale turneului cu premii de 220.000 dolari care a inceput la Palermo, dupa jocuri fara emotii.

Astfel, Begu a trecut in turul 1 de italianca Maria Elena Camerin (114 WTA), scor 6-2, 7-5, iar Carstea cu 6-3, 6-2, de tenismena ceha Andrea Hlavckova (111 WTA)

In optimi, romancele vor avea insa adversare adevarate, ambele din Top 50, Irina Begu urmand s-o intalneasca joi pe Roberta Vinci (Italia - 23 WTA, favorita numarul 2 a turneului), iar Sorana Carstea, miercuri, pe bulgaroaica Tsvetana Pironkova (49 WTA).

Intamplarea face ca Begu sa dea din nou piept cu Vinci, adica tocmai jucatoarea care i-a fost "nasa", acum trei zile, in finala de simplu de la Budapesta.

Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...
WTA Madrid începe azi fără Simona Halep. Programul româncelor
Turneul WTA 1000 de la Madrid programează astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, în absența Simonei Halep, care a refuzat din motive medicale wild-card-ul oferit de...