Belarus duce finala FedCup in meci decisiv dupa o infrangere dramatica a campioanei de la US Open

Duminica, 12 Noiembrie 2017, ora 17:43
3942 citiri

Belarus a ramas in viata in finala FedCup disputata la ea acasa, la Minsk, in capitala natiunii, dupa un meci patru dramatic disputat duminica, intre campioana de la US Open Sloane Stephens si Aliaksandra Sasnovich.

A fost un meci disputat, tensionat si pe alocuri dramatic intre cele doua, locurile 13 si 87 WTA. Scorul a fost 4-6, 6-1, 8-6, dupa 2 ore si 23 de minute.

Sasnovich a inceput slab partida, vizibil marcata de miza partidei, era 1-2 la general si putea fi ultimul meci al finalei, dar si de presiunea pe care miile de fani din Belarus o faceau in arena din Capitala.

Dupa un prim set slab, locul 87 in lume a castigat clar mansa secunda, dominand cu loviturile de dreapta, dar si cu un rever in lung de linie foarte precis. In setul 3 insa, campioana de la Flushing Meadows a avut 5-2 si parea ca totul e pierdut pentru gazde.

Din nou Sasnovich a intors fenomenal, a facut 4 puncte la rand, a servit pentru meci la 6-5, dar partida s-a incheiat abia la 8-6, dupa un decisiv ce a durat fix o ora.

S-a facut asadar 2-2 la general si asteptam acum meciul de dublu cu trofeul pe masa, meci care se disputa intre perechile Sasnovich/Sabalenka si Rogers/Vandeweghe.

Statele Unite, la un pas sa cucereasca trofeul FedCup, dupa o pauza de 17 ani

Belarus se afla la prima finala din istorie, dar nu s-a putut baza pe cea mai buna jucatoare, Victoria Azarenka, fosta lidera mondiala WTA.

Sambata, Aryna Sabalenka de 19 ani facuse si ea o mare surpriza, invingand-o in 3 seturi pe aceeasi Slone Stephens.

Campioana de la US Open, invinsa in finala FedCup. Surpriza in intalnirea Belarus - SUA

Ciolacu a vorbit cu vicepreședintele Turciei despre colaborarea militară: ”Pentru a putea asigura securitatea la Marea Neagră”
Premierul Marcel Ciolacu a avut, vineri, o întâlnire cu vicepreşedintele Turciei, Cevdet Yılmaz şi a precizat că a discutat cu acesta, printre altele, despre proiectele de colaborare cu...
Firea, încrezătoare că va câștiga Primăria Capitalei: ”Bucureștiul arată mult mai rău decât acum 4 ani”
Candidatul PSD la Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a declarat vineri că are încredere în şansele sale la alegeri, pentru că Bucureştiul arată "mult mai rău decât acum patru ani"....
#finala Fed Cup merge in decisiv, #Fed Cup meci decisiv dublu, #Sloane Stephens pierde dramatic meci Belarus , #stiri tenis