Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

David Goffin impinge Belgia spre un meci decisiv in finala Cupei Davis

Duminica, 26 Noiembrie 2017, ora 17:32
2918 citiri

Belgia a egalat Franta la doi in marea finala a Cupei Davis, cu Salatiera de Argint pe masa, dupa ce David Goffin l-a invins duminica in primul meci al zilei pe Jo-Wilfred Tsonga.

A fost un meci dominat in cea mai mare parte de belgianul recent finalist la Turneul Campionilor, locul 7 mondial ATP, Goffin. Scorul a fost 7-6, 6-3, 6-2, dupa 2 ore si 47 de minute de joc.

Sa remarcam faptul ca in primul set Tsonga (15 ATP) a fost foarte aproape sa inchida mansa, avand chiar 6 mingi de set!

Este 2-2 la general asadar si vom avea un meci decisiv pentru stabilirea castigatoarei, meci care se va juca la Lille intre Loucas Pouille si Steve Darcis.

Meciul celor doi va incepe la ora 18.

Franta a mai ratat o data Salatiera de Argint dupa ce a avut de jucat un meci decisiv pe teren propriu in marea finala. Se intampla in 2002, in sala de la Paris-Bercy, pe zgura, cand Franta esua in fata Rusiei, desi in jocul 5 Paul-Henri Mathieu a avut 2-0 la seturi cu Mikhail Youzhny.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Goffin duce finala Davis Cup decisiv, #Goffin bate Tsonga finala Cupa Davis, #meci decisiv Salatiera de Argint Franta , #stiri tenis