Elina Svitolina continua forma foarte slaba. A fost eliminata in primul tur la Beijing

de Dan Alexandru
Sambata, 29 Septembrie 2018, ora 14:05

Tenismena din Ucraina Elina Svitolina, locul 6 mondial WTA, a mai bifat un rezultat foarte slab in circuit in acest an, fiind eliminata sambata in primul tur de la Beijing.

Chiar daca a inceput perfect meciul din prima faza a turneului WTA puternic din capitala Chinei, castigand primul set cu 6-0, dupa doar 25 de minute, Svitolina termina in genunchi partida, fiind eliminata de Aleksandra Krunici din Serbia, 63 WTA, scor 6-0, 4-6, 6-7, dupa 2 ore si 5 minute de joc.

Sportiva din Ucraina a fost eliminata la Wuhan in turul II, iar acum are parte de o noua dezamagire.

Castigatoarea Mastersului de la Roma este pe locul 6 in clasamentul pentru Turneul Campioanelor, avand totusi mari emotii pentru calificarea la Singapore, cu 3850 de puncte, iar locul 9, detinut acum de Kiki Bertens din Olanda, primul care nu este calificat in Asia, are 3600, deci la mica distanta de Svitolina.

Krunici va da piept in turul II la Beijing cu invingatoarea partidei Van Uytvanck - jucatoare venita din calificari.

Simona Halep va intalni in primul tur in China o jucatoare venita din calificari, iar apoi are un traseu cu Donna Vekici in turul II si cu Madison Keys in III.