Roger Federer l-a batut pe Murray si a castigat turneul de la Wimbledon

Duminica, 08 Iulie 2012, ora 20:21
7070 citiri

Roger Federer a castigat, duminica, titlul in competitia masculina de la Wimbledon dupa ce l-a invins in ultimul act pe Andy Murray, scor 4-6, 7-5, 6-3,

Andy Murray s-a impus cu 6-4 in primul set dupa aproape o ora in care rasturnarile de scor si loviturile de exceptie au fost la inaltime. Murray a inceput cu un break, dar imediat Federer a facut rebreak. Murray a dat lovitura decisiva pe final de set si apoi si-a castigat serviciul pentru un 6-4 meritat.

Murray si Federer au mers cap la cap in setul secund. Scotianul a fost cel care a jucat mai bine, insa Federer a punctat cand avea mai mult nevoie si a reusit un break care i-a adus setul cu scorul de 7-5.

Dupa doar doua game-uri, ploaia a oprit jocul pentru 40 de minute. La revenirea pe teren, Federer a fost mult mai in forma si a defilat pentru un 6-3 categoric.

In ultimul set, Murray a cazut total si i-a permis lui Federer sa-si adjudece titlul la Wimbledon cu scorul general 4-6, 7-5, 6-3, 6-4.

Pentru Federer, acesta a fost al 17-lea titlu de mare slem si al saptelea la Wimbledon.

Totodata, Federer a redevenit numarul unu mondial si a batut recordul lui Pete Sampres de saptamani petrecute ca lider mondial.

In schimb, Andy Murray a naruit visul englezilor de a deveni primul britanic care se impune la Wimbledon dupa 1936.

Partida a fost transmisa in direct de site-ul Ziare.com.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#federer murray live, #finala wimbledon live, #televizare wimbledon, #finala wimbledon la tv , #stiri tenis