Laura Siegemund este noua campioana de la Stuttgart, dupa o finala memorabila

Duminica, 30 Aprilie 2017, ora 18:43
24493 citiri

Laura Siegemund a devenit noua campioana a turneului WTA de la Stuttgart, Germania, dupa o finala de poveste in fata sportivei din Franta Kristina Mladenovici, locul 19 WTA, decisa in 3 seturi, scor 6-1, 2-6, 7-6.

Setul 1 a fost unul fara istoric, castigat de Siegemund fara probleme, dupa doar 29 de minute de joc, cu scorul de 6-1, un prim set care a amintit de primul set din semifinala cu Simona Halep, in care Laura a condus tot la fel cu 4-0.

Parea ca va fi o finala scurta la Stuttgart, dar Mladenovici si-a revenit din pumni, si-a ridicat nivelul si am vazut o cu totul alta sportiva din Franta in mansa secunda.

Tenismena de pe 19 WTA a condus ostilitatile si a castigat mansa secunda cu 6-2, dupa 41 de minute, prevestind un set decisiv deosebit.

Si a fost, pentru ca mansa ultima a fost cea mai frumoasa din aceasta finala, una extrem de echilibrata, dramatica, tensionata si cu foarte multe mingi jucate pe muchie de cutit. S-a mers cap la cap si s-a ajuns, poate meritat si just pentru o finala cu asa o desfasurare, la un tiebreak decisiv.

Trebuie totusi amintit un moment important la 5-4 si serviciul in decisiv pentru germanca, cea care la 15-30 a fost pedepsita cu un punct pentru desele trageri de timp facute inainte de a servi.

Mladenovici a egalat apoi, in rumoarea spectatorilor, care au fluierat indelung decizia arbitrei Mariana Alves.

Cum spuneam, s-a ajuns in tiebreak, acolo unde Mladenovici a parut ca domina, a condus cu 4-1, dar Siegemund a revenit ca o pasare Phoenix, castigand cu 7-5 si deci cu 7-6 aceasta finala memorabila, care s-a terminat dupa 2 ore si 32 de minute.

Este al 2-lea trofeu WTA pentru Siegemund in cariera, dupa cel de la Bastad 2016, in Suedia.

Desfasurarea intalnirii:

7-5 in tiebreak, Siegemund devine campioana la Stuttgart!!

18.38: 5-4 pentru sportiva din Franta, continua drama si in acest tiebreak.

18.34: Este 4-1 pentru Mladenovici!

18.31: 6-6, avem tiebreak in aceasta finala memorabila!

18.26: Mladenovici face 6-5, pare ca zburda pe teren acum, dupa acea decizie luata de Alves.

18.23: 5-5, break reusit de Mladenovici, spectatorii fluiera indelung decizia Marianei Alves, Siegemund protesteaza si acum, sunt momente urate la Stuttgart acum!

18.22: Siegemund este pedepsita pentru trageri de timp si pierde un punct important! Mladenovici va avea 2 mingi de break!

18.17: 5-4 pentru sportiva din Germania, care va servi imediat pentru meci!

18.08: 4-4, se joaca la limita, pe muchie de cutit, fiecare minge are o incarcatura emotionala aparte.

18.00: 4-3, game la zero facut de Mladenovici.

17.56: 3-3, momentan nimeni nu se poate desprinde in acest decisiv. Se joaca de circa 2 ore.

17.53: A fost inca un game foarte lung, cu avantaje de ambele parti, dar pana la urma Mladenovici si-a facut serviciul, este 3-2.

17.40: 2-2, continua echilibrul, Siegemund nu are emotii in aceasta a treia mansa.

17.37: 2-1 pentru Mladenovici, isi tine serviciul sportiva din Franta.

17.32: 1-1, rebreak Kristina, vom avea un set extrem de interesant.

17.28: 1-0 pentru Siegemund, break la zero facut de nemtoaica, inceput foarte bun de decisiv.

Set Mladenovici, 6-2 pentru tenismena de pe 19 WTA, care trimite partida in decisiv!

17.15: Este 5-2 pentru sportiva din Franta, care e aproape sa trimita jocul in decisiv.

17.12: 4-2, Siegemund recupereaza si se mentine in set.

17.06: 4-1 pentru Mladenovici, care pare ca este ea acum in controlul partidei.

17.02: Primul break realizat de Kiki! 3-1 si iata ca avem o finala care inca se joaca la Stuttgart!

16.58: 2-1 pentru sportiva din Franta, care pare ca intra din ce in ce mai mult in joc.

16.55: 1-1, dupa un prim game foarte lung, Mladenovici a egalat si pare ca in acest set si-a regasit loviturile din jocul de ieri.

16.45: 1-0 Mladenovici, este pentru prima data cand frumoasa frantuzoaica este in conducere pe tabela.

Set Siegemund, 6-1, dupa doar 29 de minute, e un meci dominat total de nemtoaica.

16.36: 5-1, inca un break facut de Laura, care va servi imediat pentru set.

16.32: 4-1, primul punct facut de Mladenovici vine acum.

16.28: 4-0 Siegemund, vedem un set la indigo cu primul realizat in fata Simonei Halep. Momentan, Mladenovici nu are nicio reactie.

16.23: 3-0 pentru Siegemund, care are un debut de meci asemanator cu acela al partidei cu Halep, in care a condus cu 4-0 in setul 1!

16.19: Siegemund face break si confirma inceputul foarte bun de meci, este 2-0!

16.14: Incepe bine germanca, este 1-0, serviciu foarte bun pentru Siegemund.

Incepe partida!

16.05: Laura Siegemund va servi prima in acest meci, avem imagini de la Stuttgart, cele doua sportive se incalzesc acum.

Cele doua au trecut prin meciuri extrem de grele in semifinale, Mladenovici eliminand-o pe Maria Sharapova dupa un meci maraton, de aproape 3 ore, scor 3-6, 7-5, 6-4.

Maria Sharapova, eliminata in semifinale la Stuttgart de Kristina Mladenovici

Tot in careul de asi, Siegemund a eliminat-o pe Simona Halep, scor 6-4, 7-5, desi Simona a avut 3 mingi de set la 5-4 in mansa secunda, cand servea pentru a intra in decisiv.

Simona Halep, eliminata in semifinale la Stuttgart

Va fi a doua intalnire intre cele doua, Siegemund castigand singura partida cu 2-1 la seturi, scor 1-6, 7-5, 6-1, in 16-imi la Sankt Petersburg, in 2016.

Siegemund este pe 49 WTA si a facut finala si anul trecut la Stuttgart, cand a fost invinsa de Angelique Kerber. Mladenovici este clasata pe 19 in lume.

Partida va fi televizata pe DigiSport.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Siegemund versus Mladenovici live text, #Ziare com live finala Stuttgart WTA , #stiri tenis