Franta a cucerit Cupa Davis pentru a zecea oara, dupa o pauza de 16 ani

Duminica, 26 Noiembrie 2017, ora 19:44
4784 citiri

Echipa Frantei a dispus in marea finala a Cupei Davis de Belgia, scor 3-2, o finala care s-a decis in meciul decisiv, meciul cu numarul 5, castigat pana la urma usor de Lucas Pouille.

Lucas Pouille a trecut in aceasta partida de Steve Darcis din Belgia, scor 6-3, 6-1, 6-0, dupa doar o ora si 36 de minute de joc.

Francezul este clasat pe 18 ATP, in timp ce Darcis este al 76-lea jucator al lumii.

Franta cucereste asadar al 10-lea trofeu din istorie in Cupa Davis, in timp ce Belgia ramane fara trofeu in palmares, dupa a 3-a finala ratata, dupa cele din 1904 si 2015.

David Goffin impinge Belgia spre un meci decisiv in finala Cupei Davis

A fost o pauza lunga intre al 9-lea si al 10-lea trofeu, la francezi, ultima data cand acestia au atins Salatiera de Argint fiind in 2001.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Franta cucereste Cupa Davis, #Franta Belgia cronica Cupa Davis, #Franta 10 trofee Cupa Davis, #Franta Cupa Davis victorie dupa 16 , #stiri tenis