Marius Copil a produs surpriza la Metz: L-a invins pe protejatul lui Tiriac

Joi, 21 Septembrie 2017, ora 21:23
5084 citiri

Marius Copil s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului ATP de la Metz (Franta), dotat cu premii totale de 482.060 euro, dupa ce a reusit o victorie de senzatie in fata francezului Lucas Pouille, numarul 22 mondial, cu 7-6 (4), 7-6 (6).

Copil, care s-a impus intr-o ora si 46 de minute, a obtinut a treia cea mai importanta victorie din cariera, dupa cele inregistrate in 2012 in primul tur la Beijing cu croatul Marin Cilic (numarul 13 mondial atunci), 3-6, 7-6, 6-4, si in 2014 in optimi la Brisbane cu francezul Gilles Simon (19 ATP), 7-5, 6-3.

In primul set, Copil (26 ani, 86 ATP) si Pouille (23 ani, 22 ATP) au mers cap la cap pana in tiebreak, dupa ce romanul a salvat doua mingi de set la 5-4 pentru francez. Pouille a condus cu 3-1 in tiebreak, dar Copil a reusit patru puncte la rand, incheind setul cu 7-6 (4).

In actul secund, Copil a condus cu 3-0 si 4-1, dar a fost egalat, 4-4. La acest scor a salvat doua mingi de break si a facut 5-4, dupa care a condus cu 40-0, insa a ratat toate cele trei mingi de meci. Setul a ajuns din nou in tiebreak, unde romanul a salvat o minge de set la 6-5 pentru adversar, castigand apoi trei puncte consecutive, care i-au adus victoria.

Aradeanul a reusit 15 asi in acest meci, iar Copil 11, fiecare avand cate 3 duble greseli.

Pouille castigase primele doua confruntari cu Marius Copil, anul trecut in primul tur la Wimbledon, cu 6-4, 4-6, 6-4, 6-1, si anul acesta in optimi a Dubai, cu 6-1, 6-4.

Marius Copil si-a asigurat un cec de 13.970 euro si 45 de puncte ATP.

Lucas Pouille este un jucator pe care Ion Tiriac il sprijina pentru a ajunge in top 5 ATP.

Urmatorul adversar al lui Copil va fi germanul Peter Gojowczyk, victorios cu 6-4, 7-6 (4) in fata francezului Gilles Simon, cap de serie numarul opt. Gojowczyk (28 ani, 95 ATP) are 2-1 in meciurile directe cu Copil, pe care l-a intrecut in 2013 in primul tur la Bergamo, cu 6-3, 6-3, si anul acesta in primul tur la Wimbledon, cu 7-6 (5), 2-6, 6-3, 6-1. Copil a castigat tot anul acesta, in ultimul tur al calificarilor la Roland Garros, cu 6-4, 6-7 (5), 7-6 (7).

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...