Marketa Vondrousova, de neoprit la Roma

Joi, 16 Mai 2019, ora 22:43

Marketa Vondrousova, jucatoarea care a invins-o pe Simona Halep in turul doi de la Roma, a obtinut inca o victorie.

Jucatoarea din Cehia s-a calificat in sferturile de finala dupa ce a invins-o si pe Daria Kasatkina, aflata pe locul 21 in clasamentul WTA.

Tanara in varsta de 19 ani s-a impus in trei seturi, scor 7-5, 2-6, 6-2, la capatul unui meci ce a durat doua ore si 15 minute.

Kasatkina a servit mult la siguranta, nu si-a asumat mari riscuri, si i-a permis astfel Vondrousovei sa profite prini agresivitatea sa.

Mai departe, Vondrousova o va intalni in sferturile de finala pe Johanna Konta, care a trecut in optimi de Venus Williams.

Meciul din sferturile de finala va avea loc vineri.