Novak Djokovici triumfa pentru a treia oara la Wimbledon

Duminica, 12 Iulie 2015, ora 19:27
33844 citiri

Sarbul Novak Djokovici a castigat pentru a treia oara marele turneu de Grand Slam de la Wimbledon, dupa o finala de zile mari in fata lui Roger Federer, terminata cu scorul de 7-6, 6-7, 6-4, 6-3.

Partida a durat doua ore si 59 de minute.

Echilibrul a fost cuvantul de ordine al intregului meci, micile detalii facand diferenta in cele mai importante momente ale jocului. In prima mansa, Federer a facut break la 3-2, a servit la 4-2, dar Nole a revenit si a impins setul in tiebreak.

Unul in care sarbul a defilat si a castigat cu un greu de imaginat scor de 7-1.

Si al doilea set s-a terminat la tiebreak, un tiebreak insa dramatic care a facut deliciul intregii arene centrale de la All England Club. Federer a salvat miraculos 7 mingi de set, fiind condus la un moment dat si cu 6-3, insa a rezistat incredibil si a castigat cu 12-10.

La 3-2 in setul 4 pentru sarb, ploaia a oprit pentru cateva zeci de minute ostilitatile pe teren. Cei doi au revenit cu forte proaspete insa dupa pauza, Djokovici reusind fara emotii sa triumfe in set cu 6-4.

Setul decisiv a fost parca singurul fara istoric, acesta fiind castigat de sarb dupa un 6-3. Federer parca mai multe greseli nefortate ca niciodata in acest set.

Este asadar pentru a treia oara cand Djokovici triumfa pe iarba londoneza, dupa editiile din 2011 si 2014. Si in 2014 l-a invins tot pe Federer, dar atunci in 5 seturi.

Desfasurarea intalnirii:

19.27: VICTORIE NOVAK DJOKOVICI LA WIMBLEDON! 6-3 in setul 4, mare victorie pentru sarb, a treia pentru el pe iarba londoneza!!!

19.24: Desi a avut 30-0, Federer a pierdut acest game, 5-3 Nole care mai are un pas pana la triumf!

19.19: Cu mare greutate, Federer isi tine serviciul, desi Nole a avut cateva sanse mari de 5-2.

19.13: 4-2, asii il salveaza din nou pe sarb, care este la 2 puncte de Wimbledon.

19.09: Primul break din setul 4 are loc acum, 3-2 Djokovici care pare desprins in invingator.

19.05: Game alb Djokovici, 2-2, mult echilibru si in setul 4.

19.03: Federer face 2-1, desi a avut cateva emotii in acest game 3.

19.00: 1-1, Djokovici egaleaza cu mult calm.

18.57: Prim game usor pentru Federer, 1-0 in setul 4!

18.53: SET PENTRU DJOKOVICI! 2-1 la seturi pentru sarb, 6-4 in mansa cu numarul 3.

18.51: Fara emotii serviciul si pentru Federer, 5-4, dar Nole va servi pentru set.

18.50: 5-3 Djokovici, care e la un punct de 2-1 la seturi.

18.46: 4-3, isi face si Federer serviciul, dupa reluare.

18.43: S-a reluat jocul, este 4-2 pentru sarb.

18.40: Ploaia s-a oprit, asteptam reluarea jocului.

18.21: 3-2, game alb facut de Federer. Jocul se opreste insa, din cauza ploii. Prelata a fost trasa pe iarba londoneza. Sa vedem ce se decide, se va astepta incetarea ploii sau se va trage acoperisul de pe arena centrala.

18.19: 3-1 Djokovici, care isi fructifica breakul facut anterior. A inceput ploaia la Wimbledon, sa vedem daca se opreste jocul.

18.16: Multe greseli facute de Federer in acest game, iar Nole profita si face break, 2-1!

18.11: Nole revine de la 0-30, salveaza o minge de break si egaleaza la 1.

18.05: Salveaza Federer doua mingi de break si face 1-0 in setul 3.

18.00: NEBUNIE LA WIMBLEDON! 12-10 in tiebreak pentru Federer, care a salvat miraculos 7 mingi de set avute de sarb. Este 1-1 la seturi, finala continua.

17.59: 10-10, fantastic tiebreak, 7 mingi de set ratate de sarb!!!

17.55: 8-8, cei doi au mai ratat cate o minge de set fiecare.

17.52: De la 3-6, Federer salveaza incredibil 3 mingi de set si egaleaza la 6. Dramatism in tiebreak!!!

17.44: 6-6, avem un al doilea tiebreak in finala. Sa vedem daca va claca si acum elvetianul.

17.41: Dupa un game foarte lung, in care Federer a avut si o minge de set ratata, Djokovici rezista si isi face din nou serviciul. Ne pregatim de un nou tiebreak?

17.31: Feder ramane in extremis in setul 2, dupa ce a salvat o minge de set avuta de Nole. 5-5!

17.29: 5-4 Djokovici, Federer va servi pentru a ramane in set.

17.23: 4-4, nimeni nu pare sa greseasca in aceasta mansa secunda.

17.20: 4-3 Djokovici, se merge si acum cap la cap.

17.18: 3-3, Federer nu isi pierde calmul si egaleaza pe tabela.

17.14: Un game lung, foarte obositor, insa pana la urma Djokovici isi face serviciul si urca scorul la 3-2, dupa ce a salvat cateva oportunitati de break ale lui Federer.

17.05: Prime emotii pentru Federer la serviciu in mansa secunda, dar pana la urma este 2-2.

17.02: 2-1, inca un game usor pentru sarb.

16.59: O luam de la capat si in setul 2, 1-1 dupa un nou game alb Federer.

16.58: 1-0, game alb pentru Djokovici in mansa secunda.

16.54: SET CASTIGAT DE DJOKOVICI! 1-0 la seturi, dupa 7-6 in prima mansa, la capatul unui tiebreak dezechilibrat, castigat de sarb cu 7-1.

16.48: Ce momente la Wimbledon! Federer a avut doua mingi de set, ambele salvate de sarb dupa doua servicii fantastice. 6-6 si avem tiebreak!

16.41: 6-5 Federer, punct terminat cu o scurta de zile mari din partea fostului lider mondial.

16.38: 5-5, se pare ca ne indreptam spre un tiebreak. Djokovici a mai bifat doi asi.

16.35: Inca un game la zero Federer, 5-4. Nole va servi pentru a ramane in set.

16.33: 4-4, sarbul revine fantastic, marcand si doi asi in acest ultim game.

16.30: REBREAK imediat facut de Nole. Este 4-3 pentru Federer, iar liderul mondial va servi dupa pauza pentru a egala la 4.

16.27: BREAK LA ZERO facut de Federer. 4-2 si elvetianul va servi imediat pentru a se distanta in primul set.

16.23: 3-2 Federer, elvetianul este foarte sigur pe el la serviciu.

16.22: 2-2, momentan cei doi merg cap la cap.

16.17: 2-1 pentru Federer, care isi face din nou serviciul usor, pierzand insa primele doua puncte, spre deosebire de primul game, care a fost alb.

16.14: 1-1, cu putine emotii, sarbul isi face serviciul.

16.10: 1-0, game la zero facut de Federer, care incepe in forta finala!

16.09: Incalzirea a luat sfarsit, ne pregatim de debut, primul serveste Federer.

16.03: A inceput incalzirea oficiala.

16.01: Finala de la Wimbledon sta sa inceapa, cei doi jucatori au intrat in arena si efectueaza tragerea la sorti, alaturi de arbitrul de scaun.

Acest meci este cel de-al 40-lea meci direct intre cei doi, Federer conducand pana acum cu 20-19.

Federer (33 de ani) il conduce pe sarb (28 de ani) cu 17-8 la Grand Slam-uri cucerite.

Elvetianul incearca sa faca istorie la Wimbledon, urmand sa devina, daca va castiga, primul barbat cu 8 trofee pe iarba londoneza, acum fiind la egalitate, 7 titluri, cu Pete Sampras.

Novak Djokovici are doua trofee la Wimbledon, dupa cele din 2011 si 2014, incercand in acest an sa faca tripla.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#djokovici versus federer live wimbledon, #live finala de la wimbledon, #live finala 2015 wimbledon, #live ziare com djokovici federer , #stiri tenis