Adrian Ungur pierde in primul tur de la Roland Garros

Duminica, 22 Mai 2016, ora 13:59
5313 citiri

Adrian Ungur a pierdut intr-o maniera categorica meciul din primul tur al turneului de Mare Slem de la Roland Garros, scor 1-6, 2-6, 6-7, cu olandezul Igor Sijsling, locul 123 ATP.

Ungur, romanul de 31 de ani, aflat pe 204 in lume, nu a contat deloc in partida, inca de la inceputul acesteia, fiind foarte aproape chiar sa piarda primul set la 0.

Maniera slaba de joc a continuat si in mansa secunda, dar si in a treia, pana la scorul de 5-1 pentru olandez. De aici insa, a urmat o revenire fabuloasa pentru Ungur, care a facut 5 puncte la rand, pana la 6-5, ratand chiar si o minge de set pana a se ajunge la tiebreak.

Un tiebreak pierdut din pacate de Adi, cu 7-5.

Scorul final a fost 6-1, 6-2, 7-6, dupa o ora si 44 de minute de joc.

Este a doua victorie a lui Igor Sijsling in meciurile cu Adi Ungur, dupa partida din Cupa Davis din 2013.

Ungur pierde asadar al doilea sau joc pe tabloul principal de la Roland Garros in cariera, dupa ce in 2012 ceda partida cu Roger Federer, in turul II.

Igor Sijsling a venit pe tablou la Paris din postura de Lucky Loser, dupa ce pierduse in ultimul tur de calificari. El va intalni in turul II pe invingatorul partidei Kyrgios - Cecchinato.

Desfasurarea intalnirii:

FINAL de meci, 6-7 in setul 3, 7-5 pentru Sijsling in tiebreak!

13.53: 6-6, vom avea tiebreak in acest set!

13.45: 5-5! Adrian Ungur revine fabulos, de la 1-5, Ungur pare sa joace acum fara niciun fel de emotie.

13.42: Game la zero Ungur, 4-5, romanul a facut 3 game-uri la rand si spera acum sa intoarca soarta setului.

13.41: 5-3 pentru olandez, serveste Ungur, Adi a facut 2 puncte la rand.

13.30: Este 4-1 pentru olandez si in acest set, totul pare sa se fi terminat, sunt 2 breakuri avans.

13.20: 1-1 in debut de set 3, Ungur face primul break din acest meci, chiar la zero!

13.10: 6-2 pentru olandez, 2-0 pentru acesta la seturi, pare sa fie un meci mai mult decat usor pentru batav. Ungur efectiv nu se regaseste.

13.04: 5-1 Sijsling, ne apropiem de un nou set facil castigat de batav.

12.57: 3-1 Igor, care ramane cu un break avans doar.

12.50: 2-0 rapid si in setul 2, Ungur practic nu pune probleme deloc in acest meci.

12.42: 6-1 primul set, Igor Sijsling are 1-0 la seturi.

12.40: 5-1, Ungur isi face in fine primul game, pe propriul serviciu.

12.35: 5-0, dar incepe sa ploua la Paris, se deschid umbrelele, meciul se va opri in curand, cel mai probabil..

12.32: 4-0, dublu break avans pentru Sijsling, care controleaza total setul.

12.22: 2-0 Sijsling, break la chiar primul serviciu al lui Adi.

12.16: Incalzirea a luat sfarsit, se pregateste sa serveasca la debut olandezul.

12.04: Avem imagini de pe terenul in care Ungur si Sijsling vor evolua. Cei doi jucatori au intrat chiar acum pe zgura si vor incepe incalzirea.

12.00: La Paris a plouat toata ziua duminica, acum insa totul e in regula si conditiile sunt propice pentru tenis.

Ungur a promovat pe tabloul principal de la Paris pentru a doua oara in cariera, dupa aventura din 2012.

Atunci, pitesteanul ajungea in turul II si pierdea frumos cu Roger Federer, dupa ce ii lua chiar un set marelui campion elvetian.

Ungur si Sijsling (28 de ani, 123 ATP) s-au infruntat o singura data, in 2013, cand batavul s-a impus cu 1-6, 6-3, 6-4 in meciul din Cupa Davis.

Romanul nostru are 31 de ani si este clasat pe 204 ATP.

Pentru a ajunge pe tablou, Ungur a castigat 3 meciuri, cu Tim Smyczek din SUA, cu Marton Fucsovics din Ungaria si cu un alt american, in ultimul tur de calificare, Frances Tiafoe.

Partida e televizata pe Eurosport.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Adi Ungur live Roland Garros, #live text Ungur versus Sijsling, #live tur I Roland Garros Ungur , #stiri tenis