SUA a cucerit FedCup dupa o finala dramatica in fata Belarusului

Duminica, 12 Noiembrie 2017, ora 20:22
4569 citiri

Echipa Statelor Unite a castigat dramatic finala FedCup de la Minsk, in capitala Belarusului, scor 3-2, dupa un meci decisiv transat cu partida de dublu.

Sportivele din SUA, Coco Vandeweghe si Shelby Rogers, s-au impus dupa o partida emotionanta, pe alocuri dramatica, dar in care experienta si jocurile mai multe disputate in proba de dublu si-au spus cuvantul.

A fost 6-3, 7-6 pentru cuplul american, care a castigat in fata perechii Sasnovich/Sabalenka, dupa o ora si 53 de minute.

A fost un prim set castigat dupa 31 de minute, fara o replica consistenta din partea rivalelor din Belarus, care au gresit foarte mult. In special Sabalenka a facut enorm de multe erori nefortate.

Setul doi a fost mult mai disputat, fetele incurajate de mii de fani au avut chiar si 5-2, ratand si mingi de set, insa lipsa de experienta pentru o asemenea finala incarcata de presiune a contat enorm.

SUA castiga asadar prima editie de FedCup de 17 ani incoace, avand acum in palmares 18 trofee de acest gen.

Belarus a jucat pentru prima data in istorie finala competitiei, dar nu s-a putut baza pe cea mai buna jucatoare, Victoria Azarenka.

A fost un week-end plin de pasiune in aceasta finala, cu SUA conducand de doua ori, 1-0 si 2-1, dar de fiecare data Belarus a egalat, la 1 si 2, Sloane Stephens pierzandu-si ambele jocuri de simplu.

Campioana de la US Open, invinsa in finala FedCup. Surpriza in intalnirea Belarus - SUA

Statele Unite, la un pas sa cucereasca trofeul FedCup, dupa o pauza de 17 ani

Belarus duce finala FedCup in meci decisiv dupa o infrangere dramatica a campioanei de la US Open

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#SUA castiga FedCup dupa 17 ani, #SUA finala cronica Belarus, #SUA victorie finala dramatica Belarus , #stiri tenis