Surpriza in finala feminina de la Acapulco. Marea speranta a tenisului din SUA a clacat

Duminica, 03 Martie 2019, ora 11:09
13571 citiri

Noua speranta a tenisului feminin din Statele Unite, sportiva in fata careia si Simona Halep a avut mari probleme la ultima editie de Australian Open, a pierdut surprinzator finala de la Acapulco in fata locului 65 WTA.

Vorbim despre Sofia Kenin din SUA, 35 in lume, care a pierdut duminica ultimul act de la Acapulco, Mexic, finala disputata cu Yafan Wang din China, 65 mondial, scor 2-6, 6-3, 7-5, dupa 2 ore si 13 minute de joc.

Este primul trofeu WTA pe care Wang il castiga in cariera, la 24 de ani, ea urmand ca de luni sa ocupe cel mai bun loc din cariera sa, 49, in premiera in top 50, dupa o urcare de 16 locuri.

Si Kenin va urca pe un personal best in ierarhia WTA, urmand sa ocupe pozitia 33.

Finala turneului masculin de la Acapulco a fost castigata surprinzator de Nick Kyrgios, care l-a invins pe Alex Zverev, 3 mondial ATP, in doua seturi:

Nick Kyrgios a facut un turneu de vis la Acapulco. A castigat trofeul dupa o finala cu campionul campionilor de la Londra

Pentru crema tenisului feminin urmeaza Mastersul de la Indian Wells, in California, SUA, acolo unde Naomi Osaka, liderul mondial WTA, are de aparat marele trofeu.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Sofia Kenin pierde finala la Acapulco, #surpriza mare finala WTA Acapulco, #Kenin pierde finala Yafan Wang Acapulco , #stiri tenis