Surpriza uriasa la Stuttgart: Wozniacki, invinsa in finala

Duminica, 26 Aprilie 2015, ora 17:46
16512 citiri

Caroline Wozniacki a pierdut duminica finala turneului de la Stuttgart.

Tenismena daneza, care in semifinale a trecut de Simona Halep, a fost invinsa in ultimul act de reprezentanta gazdelor Angelique Kerber (locul 14 WTA), in trei seturi, scor 6-3, 1-6, 5-7, dupa doua ore si 4 minute.

Dupa semifinala maraton cu Simona de sambata, Wozniacki a avut parte azi de o noua partida de infarct.

Caroline a inceput bine disputa si si-a asigurat primul set usor, in doar jumatate de ora.

Setul secund a fost insa complet diferit, Kerber a dominat in totalitate si s-a impus cu 6-1, impingand finala in setul decisiv.

In ultimul set, cele doua tenismene au jucat fantastic si partida putea fi castigata la fel de bine si de Wozniacki, care a servit la 5-3 pentru trofeu. Kerber a reusit insa sa faca break, iar apoi inca trei game-uri la rand, pentru o victorie de-a dreptul surprinzatoare.

Un turneu fantastic pentru Kerber, care a eliminat 3 jucatoare din top 10: Maria Sharapova, Ekaterina Makarova si Caroline Wozniacki.

124.000 de euro si 470 de puncte in clasamentul WTA va primi Angelique. Bineinteles, pe langa Porsche-ul oferit an de an de organizatori pentru castigatoare.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...