Dominika Cibulkova produce surpriza si castiga Turneul Campioanelor

Duminica, 30 Octombrie 2016, ora 14:55
27328 citiri

Slovaca Dominika Cibulkova (locul 8 WTA) a invins-o pe Angelique Kerber in finala Turneului Campioanelor din Singapore, scor 6-3, 6-4.

Pornita cu statut de outsidera, Dominika Cibulkova a facut cel mai bun meci din cariera si nu i-a dat absolut nicio sansa jucatoarei de pe locul 1 WTA.

Cibulkova a avut acelasi stil avantat pe care l-a aratat si in meciurile cu Simona Halep si Kuznetsova, in timp ce Kerber a fost fara replica.

Extrem de agresiva si precisa, Cibulkova a aratat un meci in care totul a mers perfect pentru ea: a naucit-o pe Kerber cu loviturile de forehand, dar si serviciul a fost la inaltime.

Micuta slovaca a avut nevoie de doar 31 de minute pentru a lua primul set cu 6-3, cu ajutorul a doua break-uri.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat deoarece Kerber si-a imbunatatit serviciul, dar din nou Cibulkova a facut diferenta si si-a adjudecat victoria.

Pentru Dominika Cibulkova, acesta este cel mai important trofeu din cariera la prima aparitie de la Turneul Campioanelor.

In schimb, Kerber incheie anul pe locul intai WTA, cu titluri la Australian Open si US Open.

Cibulkova a pierdut doua meciuri in faza grupelor, dar a ajuns in semifinale dupa victoria in fata Simonei Halep. Este acelasi scenariu ca si anul trecut, cand Radwanska a castigat turneul cu doua infrangeri in grupa si o victorie in fata Simonei.

KERBER - CIBULKOVA 3-6, 4-6

14:57 - Cibulkova fructifica a patra minge de meci si e noua campioana de la Singapore!

14:46 - Kerber isi face serviciul, iar acum Cibulkova serveste pentru castigarea trofeului.

14:43 - Cibulkova defileaza pe teren si conduce cu 5-3!

14:39 - Break pentru Cibulkova, care conduce cu 4-3 si e aproape de victorie!

14:36 - Cibulkova serveste impecabil, un nou game si scorul este 3-3.

14:33 - Kerber raspunde cu un game fara emotii si conduce cu 3-2.

14:30 - Game alb pentru Cibulkova, scorul este 2-2.

14:26 - Kerber isi face cu greu serviciul si conduce cu 2-1.

14:21 - Cibulkova continua cu stilul totul sau nimic si egaleaza la unu.

14:17 - Kerber incepe mai bine setul secund, isi face serviciul si conduce cu 1-0 in setul secund.

14:12 - Cibulkova castiga primul set cu 6-3 cu un joc de-a dreptul exploziv!

14:09 - Kerber isi face serviciul, Cibulkova serveste acum pentru castigarea setului.

14:05 - Game alb pentru Cibulkova, care conduce cu 5-2!

14:03 - Cibulkova mai face un break si conduce cu 4-2.

13:59 - Kerber face rebreak si reintra in meci.

13:54 - Cibulkova rateaza o minge de break, iar Kerber obtine primul sau game din acest meci.

13:50 - Game alb pentru Cibulkova, iar scorul devine 3-0! Kerber greseste foarte mult in acest start de partida.

13:47 - Cibulkova e foarte agresiva, face break si are 2-0!

13:44 - Cibulkova isi face cu greu serviciul, dar are 1-0.

13:41 - A inceput meciul!

13:24 - Meciul incepe cu Cibulkova la serviciu.

Info: Meciul incepe la ora 13:30

Angelique Kerber ocupa locul 1 WTA, in timp ce Cibulkova este pe locul 8.

Cibulkova este singura jucatoare care i-a luat un set lui Kerber la Turneul Campioanelor 2016, in faza grupelor, cand a fost invinsa.

Kerber conduce cu 5-4 in intalnirile directe cu jucatoarea din Slovacia.

Partida e televizata de Digi Sport si Dolce Sport.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#finala Turneul Campioanelor, #Kerber Cibulkova, #Kerber Cibulkova Live , #Turneul Campioanelor