Elina Svitolina o invinge pe Caroline Wozniacki si avanseaza in semifinalele Turneului Campioanelor

Joi, 25 Octombrie 2018, ora 17:18
19552 citiri

Elina Svitolina e cea de-a doua jucatoare calificata din Grupa Alba in semifinalele Turneului Campioanelor.

Tenismena din Ucraina a invins-o in ultimul meci al grupei pe Caroline Wozniacki si a terminat astfel cu trei victorii din tot atatea meciuri jucate.

5-7, 7-5, 6-3 a fost scorul intalnirii dintre Elina Svitolina si Caroline Wozniacki.

Svitolina si Wozniacki au oferit un meci de calitate, extrem de tensionat si care s-a incheiat dupa doua ore si 35 de minute.

Pentru a merge in semifinale, Wozniacki avea nevoie de o victorie in doua seturi, in timp ce Svitolina s-ar fi calificat si cu o infrangere, insa cu set castigat.

Cele doua au abordat meciul ca pe o finala si, in cele din urma, Elina Svitolina a fost jucatoarea mai in forma.

Karolina Pliskova e cealalta tenismena calificata in semifinale din Grupa Alba, in timp ce Caroline Wozniacki si Petra Kvitova parasesc competitia de la Singapore.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, confruntarea dintre Caroline Wozniacki si Elina Svitolina, din cadrul Grupei Albe de la Turneul Campioanelor 2018:

Caroline Wozniacki - Elina Svitolina 7-5, 5-7, 3-6

17:18 - Svitolina salveaza patru mingi de break si inchide apoi meciul.

17:10 - Break la momentul oportun pentru Elina Svitolina, care va servi pentru a castiga meciul.

16:55 - Inceput echilibrat de set decisiv.

16:38 - Svitolina fructifica a 5-a minge de break si isi adjudeca setul doi si, totodata, obtine biletul pentru semifinale, in timp ce Caroline Wozniacki va parasi competitia din Singapore indiferent de deznodamantul ultimului set.

16:23 - Wozniacki isi face serviciul si trimite setul "in prelungiri".

16:20 - Echilibrul se mentine in acest set secund, in care Wozniacki urmeaza sa serveasca din nou pentru a ramane in turneu.

INFO: Acest set secund poate fi considerat decisiv, castigatoarea lui urmand a merge in semifinalele competitiei din Singapore.

15:57 - Rebreak Elina Svitolina.

15:51 - Break izbutit de nordica.

15:40 - Wozniacki serveste excelent si isi adjudeca primul set.

15:34 - Break reusit de Caroline Wozniacki, care va servi pentru a castiga setul.

15:29 - Daneza isi pastreaza cumpatul si isi face serviciul intr-un moment crucial.

15:25 - Trei game-uri la rand castigate de Svitolina, iar Wozniacki va servi pentru a ramane in set, dar si in turneu!

15:22 - Svitolina izbuteste breakul si egaleaza la 4.

15:11 - Joc frumos oferit de cele doua tenismene, cu multe schimburi de lovituri spectaculoase.

14:54 - Caroline Wozniacki e jucatoarea mai hotarat in acest start de meci si reuseste primul break.

INFO: Reamintim ca Elina Svitolina are nevoie de un singur set castigat astazi pentru a se califica in semifinale, situatie in care Caroline Wozniacki ar fi eliminata.

14:47 - Elina Svitolina revine de la 0-40 si castiga primul game al meciului.

ora 14:42 - A inceput partida.

INFO: Dupa primele doua etape, Wozniacki are o infrangere si o victorie, in timp ce Svitolina are doua succese.

INFO: Calculele calificarii

• Daca Svitolina triumfa in meciul de astazi, tenismena din Ucraina castiga grupa, iar Karolina Pliskova, deja calificata in semifinale, termina pe pozitia a doua;
  • Daca Wozniacki se impune in doua seturi, Pliskova castiga grupa, iar daneza incheie pe pozitia a doua;
  • Daca Wozniacki se impune in trei seturi, Pliskova castiga grupa, iar Svitolina termina pe locul secund;

Astfel, Caroline Wozniacki obtine calificarea in semifinale doar daca va castiga partida de astazi in doua seturi.

Vezi: Karolina Pliskova se califica in semifinale la Turneul Campioanelor

Turneul Campioanelor 2018 e dotat cu premii in valoare totala de 7 milioane de dolari si se desfasoara in perioada 21-28 octombrie.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Caroline Wozniacki Elina Svitolina, #Turneul Campioanelor 2018 , #Turneul Campioanelor