Turneul Campioanelor: Sharapova, invinsa de Wozniacki dupa un meci dramatic

Marti, 21 Octombrie 2014, ora 17:57
35725 citiri

Maria Sharapova a pierdut primul meci din grupa alba a Turneului Campioanelor, scor 6-7 (4), 7-6 (5), 2-6, in fata danezei Caroline Wozniacki. Incheiat dupa mai bine de trei ore si jumatate, meciul a avut o desfasurare spectaculoasa, cu numeroase rasturnari de situatie.

Intalnirea a avut o desfasurare foarte palpitanta inca din primele minute. Wozniacki a inceput foarte bine, a avut 3-0, insa Sharapova a revenit si a reusit sa preia conducerea si sa faca 5-4. Totusi, Wozniacki a facut imediat rebreak, iar setul s-a decis in cele din urma la tie-break.

Aici, Sharapova a inceput in forta, a condus cu 4-2, dar a cedat ulterior cinci puncte la rand si Wozniacki a castigat primul set.

Pierderea primului set era deja un scenariu cu care Sharapova ne-a obisnuit de mai multe ori in acest sezon.

Daneza a facut primul break inca din game-ul de debut al setului, a fost egalata la trei, dar apoi a mai reusit un break si a trecut la conducere. Wozniacki a servit la 5-4 pentru castigarea meciului, numai ca Sharapova a facut break si a dus din nou setul la tie-break.

Aici, Sharapova a avut o evolutie mai solida, a reusit sa-si conserve avantajul luat rapid si a trimis meciul in decisiv.

In decisiv, Wozniacki a reusit un break vital si a dus scorul la 4-2, iar apoi a avut calea deschisa spre castigarea setului cu 6-2 si, implicit, a meciului.

Dupa acest succes, Wozniacki o va intalni in meciul urmator pe jucatoarea care va castiga duelul dintre Kvitova si Radwanska, in timp ce Sharapova va infrunta invinsa.

Aceasta a fost a noua intalnire directa dintre Sharapova si Wozniacki, scorul general fiind 5-4 in favoarea rusoaicei.

SHARAPOVA - WOZNIACKI 6-7 (4), 7-6 (5), 2-6

17:56 - Wozniacki face break si castiga meciul!

17:45 - Wozniacki reuseste break-ul si conduce cu 4-2.

17:33 - Sharapova face rebreak si scorul devine 1-2.

17:30 - Wozniacki face break si conduce cu 2-0 in setul decisiv.

17:22 - Setul decisiv incepe cu Wozniacki la serviciu.

17:19 - Sharapova castiga setul secund la tie-break, la cinci! Urmeaza setul decisiv.

17:09 - Wozniacki duce setul la tie-break dupa un game palpitant, in care Sharapova a ratat mai multe sanse de break.

16:58 - Sharapova reuseste cu mari emotii sa-si apere serviciul si conduce cu 6-5.

16:54 - Sharapova face rebreak si reuseste sa revina in meci, scorul este 5-5!

16:48 - Scorul este 5-4 in favoarea lui Wozniacki, iar daneza serveste pentru castigarea meciului.

16:37 - Wozniacki face rebreak si are 4-3!

16:30 - Sharapova reuseste un break si egaleaza la trei.

16:03 - Wozniacki face break in primul game din setul secund.

16:00 - Setul secund incepe cu Sharapova la serviciu.

15:58 - Wozniacki castiga primul set la tie-break la patru!

15:47 - Scorul in primul set este 6-6 si vom avea tie-break.

15:33 - Al doilea break si pentru Wozniacki, avem din nou egalitate.

15:27 - Al doilea break pentru Sharapova, care va servi pentru a castiga primul set.

15:08 - Sharapova face si ea breakul.

14:52 - Wozniacki reuseste primul break si conduce cu 2-0.

14:42 - Meciul a inceput cu Wozniacki la serviciu!

14:30 - Meciul va incepe din clipa in clipa.

Dupa acest meci se va disputa si celalalt duel din grupa alba, Radwanska - Kvitova.

Cele doua sportive s-au intalnit de opt ori, scorul fiind 5-3 in favoarea rusoaicei.

Diana Șoșoacă spune că a fost filmată la duș: "Dacă nu-mi dau demisia din funcţia de senator vor da filmări intime"
Senatoarea Diana Șoșoacă susține că a primit amenințări și este hărțuită, cu scopul de a-și prezenta demisia. Ea pretinde chiar că e șantajată cu filmări compromițătoare cu ea,...
ICCJ dezbate contestația depusă de Alianţa Dreapta Unită, după ce Biroului Electoral Central a respins protocolul său de constituire
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie va dezbate marţi contestaţia depusă de Alianţa Dreapta Unită la decizia Biroului Electoral Central de respingere a protocolului său de constituire....
#Sharapova Wozniacki, #Sharapova Wozniacki Live, #Sharapova Wozniacki Turneul Campioanelor , #Turneul Campioanelor