Turneul Campioanelor: Sharapova, eliminata rusinos. Wozniacki merge in semifinale

Vineri, 24 Octombrie 2014, ora 11:56
33910 citiri

Maria Sharapova a obtinut prima ei victorie in grupa alba de la Turneul Campioanelor, scor 7-5, 6-7 (4), 6-2, in fata polonezei Agnieszka Radwanska, dar a fost eliminata din competitie.

Rusoaica a condus cu 7-5, 5-1, mai avea nevoie de un singur game pentru a pastra sanse de calificare, dar a cedat incredibil setul secund si a fost eliminata. In schimb, Radwanska se mai poate califica daca Wozniacki o bate pe Kvitova.

Dramatismul a atins cote maxime in acest meci, cele doua jucatoare oferind tot ce au mai bun.

Desfasurarea primului set a fost extrem de spectaculoasa, cu numeroase break-uri. Sharapova a reusit sa se desprinda pe final de set si s-a impus cu 7-5.

In actul secund, Sharapova a fost mult mai buna la inceput, cele doua break-uri rapide pe care le-a reusit oferindu-i sansa de a conduce cu 4-0.

Radwanska fortat totul pe final si a reusit sa egaleze la cinci dupa ce a fost condusa cu 5-1.

Jocul a ajuns la tie-break, unde Radwanska a jucat foarte bine si a reusit sa ia setul si, totodata, s-o scoata din competitie pe Sharapova.

Chiar daca meciul nu mai avea nicio miza pentru ea, Sharapova a castigat setul decisiv, incurcand calculele polonezei.

Sharapova incheie astfel, la fel ca si Radwanska, faza grupelor cu o victorie din trei meciuri.

Din grupa alba, Caroline Wozniacki e deja calificata, urmand ca a doua semifinalista sa se stabileasca intre Kvitova si Radwanska.

Aceasta a fost a 11-a victorie pe care Sharapova a obtinut-o fata Radwanskai, din 13 intalniri.

SHARAPOVA - RADWANSKA 7-5, 6-7 (4), 6-2

11:51 - Sharapova castiga acest meci, dar este eliminata din competitie!

11:40 - Sharapova face break si conduce cu 4-2.

11:07 - Daca va pierde acest meci, Radwanska se va califica in semifinale doar daca Wozniacki o va invinge pe Kvitova. Daca o va invinge pe Sharapova, Radwanska va ajunge in semifinale daca Wozniacki ii va lua cel putin un set Kvitovei.

11:06 - Sharapova pierde setul secund la tie-break si este eliminata de la Turneul Campioanelor! Rusoaica avea nevoie de o victorie cu 2-0, insa a fost infranta in setul secund desi a condus cu 5-1! Urmeaza setul decisiv, dar pe Sharapova o victorie nu o ajuta cu nimic.

10:58 - Sharapova isi ia serviciul si trimite setul la tie-break.

10:51 - Radwanska isi face serviciul si conduce cu 6-5. Sharapova serveste pentru a ramane in meci.

10:46 - Radwanska face break si egaleaza la 5! Sharapova conduce cu 5-1 acum cateva minute.

10:45 - Radwanska are trei mingi pentru a face 5-5!

10:41 - Radwanska revine superb si scorul devine 4-5. Sharapova serveste pentru castigarea meciului.

10:39 - Minge de meci pentru Sharapova pe serviciul adversarei.

10:36 - Radwanska face break si scorul devine 3-5.

10:35 - Minge de break pentru Radwanska.

10:28 - Radwanska salveaza doua mingi de meci si face 2-5.

10:25 - Sharapova are minge de meci pe serviciul adversarei!

10:11 - Sharapova se desprinde la 4-0.

10:05 - Sharapova face inca un break si se distanteaza la 3-0.

9:51 - Sharapova face break si incepe cu dreptul setul secund.

9:50 - Caroline Wozniacki este calificata in semifinale dupa ce Sharapova a luat primul set!

9:47 - Daca o va bate pe Sharapova, Radwanska se va califica in semifinale daca Wozniacki ii va lua cel putin un set Kvitovei.

9:43 - Sharapova castiga primul set cu 7-5!

9:37 - Sharapova face break si are 6-5.

9:34 - Radwanska fructifica a treia minge de break si egaleaza la cinci!

9:30 - Radwanska are o minge de break pentru a egala la 5-5 si pentru a ramane in set.

9:25 - Sharapova face break-ul si serveste pentru castigarea setului.

9:20 - Sharapova salveaza doua mingi de break si egaleaza la patru.

9:13 - Sharapova are o singura sansa sa se califice in semifinale: sa castige meciul in doua seturi si sa astepte o victorie a lui Wozniacki in doua seturi cu Kvitova. Oricare alt scenariu o scoate din competitie! Astfel, daca va pierde acest set, Sharapova va fi eliminata.

9:00 - Continua seria break-urilor. Radwanska egaleaza la doi.

8:54 - Sharapova face inca un break si conduce cu 2-1.

8:51 - Radwanska face rebreak si egaleaza.

8:44 - Sharapova incepe bine, cu un break si conduce cu 1-0.

8:42 - Meciul a inceput cu Radwanska la serviciu!

8:30 - Meciul incepe in cateva minute.

Dupa doua runde din grupa alba, Radwanska are o victorie, in timp ce Sharapova niciuna si este aproape eliminata.

Cele doua sportive s-au intalnit de 12 ori, scorul fiind 10-2 in favoarea rusoaicei.

Dupa acest meci se va disputa si duelul dintre Petra Kvitova si Caroline Wozniacki.

Medicul Cătălin Cîrstoiu, propunerea PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, a ajuns la Guvern pentru a discuta cu liderii coaliției. Ședințe la PNL și PSD București
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei, acesta urmând să fie anunţat oficial drept candidat al celor două partide la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#Maria Sharapova Agnieszka Radwanska, #Sharapova Radwanska Live, #Sharapova Radwanska direct, #meciuri Turneul Campioanelor , #Turneul Campioanelor