Irina Begu, eliminata de la Wimbledon dupa un meci cu rasturnari de situatie

Joi, 26 Iunie 2014, ora 19:08
9809 citiri

Irina Begu, surpriza Romaniei la Wimbledon, a parasit cu capul sus turneul de la Londra, dupa ce a fost invinsa in turul doi de Andrea Petkovici (Germania, 20 WTA), scor 4-6, 6-3, 1-6, la capatul unui meci plin de rasturnari de situatie.

Aflata pentru prima data in turul secund de la Wimbledon, Irina Begu a inceput bine partida, dar o greseala comisa in game-ul cu numarul cinci a ajutat-o pe Petkovici sa castige setul cu 6-4, datorita unui singur break.

Cele doua sportive au mers cap la cap in setul secund pana la 3-2, insa apoi Begu a facut un break si a condus cu 4-2. A venit imediat rebreak-ul dar Begu nu a cedat. A urmat un nou break si un serviciu perfect pentru castigarea setului secund cu 6-3.

In setul decisiv, Begu a avut un inceput de cosmar, permitandu-i lui Petkovici sa se desprinda la 4-0. Romanca a facut un break, insa nu a fost suficient, iar Petkovici a castigat setul trei cu 6-1 si s-a calificat in turul trei.

Pentru parcursul de la Wimbledon, Irina Begu pleaca acasa cu in cec in valoare de 43 de mii de lire sterline.

De asemenea, jucatoarea in varsta de 23 de ani va face un salt important in clasamentul WTA. In prezent ocupa locul 81 in lume.

BEGU - PETKOVICI 4-6, 6-3, 1-6

Set 3

19:08 - Petkovici castiga setul trei cu 6-1 si merge in turul trei! Irina Begu este eliminata dupa ce a facut un meci foarte bun!

19:05 - Petkovici face break, conduce cu 5-1 si serveste pentru meci!

19:01 - Begu face break si revine in meci, scorul este 1-4!

18:58 - Inca un break pentru Petkovici, care a luat un avantaj consistent.

18:53 - Petkovici isi castiga serviciul si se desprinde la 3-0.

18:50 - Petkovici face break si conduce cu 2-0.

18:47 - Petkovici castiga cu greu primul game din setul trei pe propriul serviciu.

18:35 - Setul trei incepe cu Petkovici la serviciu.

Set 2

18:34 - Begu isi castiga serviciul si ia setul!!!

18:29 - Ce meci!!! Begu face din nou break si serveste pentru castigarea setului!!!

18:25 - Din pacate, Petkovici face rebreak si scorul devine 4-3.

18:21 - Begu face break si conduce cu 4-2!!!

18:16 - Se merge din nou cap la cap, Begu face 3-2.

18:12 - Petkovici egaleaza din nou pe propriul serviciu.

18:09 - Un nou game cu serviciu bun pentru Begu, care conduce cu 2-1.

18:05 - Nemtoaica egaleaza la unu.

18:03 - Begu castiga primul game din setul secund.

18:00 - Setul secund incepe cu Begu la serviciu.

Set 1

17:58 - Petkovici castiga primul set cu 6-4!

17:54 - Begu isi castiga rapid serviciul, dar are nevoie de un break pentru a nu pierde setul!

17:53 - Petkovici se distanteaza la 5-3, e fara greseala cand serveste.

17:49 - Begu face 3-4 pe propriul serviciu.

17:45 - Begu rateaza o minge de rebreak, iar Petkovici face 4-2.

17:39 - Pektoivic face break si trece la conducere.

17:34 - Petkovici reuseste sa egaleze la doi.

17:31 - Game alb pentru Begu, care revine la conducere. Start foarte bun pentru romanca!

17:29 - Petkovici isi castiga serviciul si egaleaza la unu.

17:26 - Begu castiga primul game pe propriul serviciu.

17:23 - A inceput meciul!

Info: Meciul va incepe din clipa in clipa!

Irina Begu se afla pentru prima data in turul doi la Wimbledon. Ea nu a trecut niciodata de aceasta faza a competitiei la un turneu de Grand Slam.

Andrea Petkovici ocupa locul 20 in clasamentul WTA.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...