Marius Copil, eliminat de la Wimbledon dupa un meci maraton

Marti, 03 Iulie 2018, ora 18:52
10685 citiri

Marius Copil paraseste turneul de la Wimbledon inca din runda inaugurala.

Tenismenul roman, aflat pe pozitia 94 in clasamentul ATP, a fost invins marti de olandezul Robin Haase (43 ATP).

6-7 (0), 5-7, 6-4, 6-7 (4) a fost scorul partidei dintre Marius Copil si Robin Haase, care a durat trei ore si 3 minute.

Romania ramane astfel fara reprezentant pe tabloul de simplu masculin, dupa un meci echilibrat, dar in care Haase a parut mai mereu in control.

Pentru prezenta pe tabloul principal la cel de-al treilea Grand Slam al anului, Marius va fi recompensat cu un cec in valoare de 39.000 de lire sterline si 10 puncte in clasamentul ATP.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Marius Copil si Robin Haase, din primul tur al Grand Slam-ului de la Wimbledon.

Marius Copil - Robin Haase 6-7 (0), 5-7, 6-4, 6-7 (4)

18:48 - Robin Haase se impune in tie-break cu 7-4 si castiga meciul.

18:40 - Copil egaleaza la 6 si setul va fi decis la tie-break.

18:34 - 5-5 si setul patru intra "in prelungiri".

18:25 - Copil isi pierde serviciul, iar scorul devine egal, 3-3.

18:06 - Reprezentantul Romaniei incepe excelent setul doi, cu un break.

17:58 - Marius Copil isi face serviciul si castiga setul 3 cu 6-4.

17:52 - Game la 0 si Copil e la un pas de castigarea setului trei.

17:49 - Tenismenul nostru reuseste breakul si trece la conducere.

17:46 - Copil salveaza o minge de break si egaleaza apoi scorul la 3 in acest set trei.

17:39 - Cei doi tenismeni isi face serviciile si setul trei continua pe acelasi scenariu ca si primele doua.

17:19 - Sportivul batav isi adjudeca si setul doi, dupa ce reuseste breakul la 6-5.

17:02 - Game la 0 reusit de reprezentantul nostru, iar scorul devine egal.

17:00 - Marius reuseste breakul si va servi pentru a egala la 4.

16:40 - Olandezul reuseste primul break al meciului.

16:32 - Robin Haase isi adjudeca primul set dupa un categoric 7-0 in tie-break.

16:28 - Primul set se va decide la tie-break.

16:20 - Echilibrul se mentine si pare ca ne asteapta o partida de durata.

16:02 - Inceput echilibrat de partida, ambii jucatori castigandu-si serviciile fara mari probleme.

15:48 - A inceput meciul!

INFO: In clasamentul ATP, reprezentantul nostru ocupa locul 94, in timp ce adversarul sau din olanda se afla pe pozitia 43.

INFO: Cei doi s-au mai intalnit o singura data pana acum, anul acesta, pe hard, la Sofia, unde tenismenul nostru s-a impus in doua seturi, cu 7-6 (5), 6-4.

Wimbledon 2018 se desfasoara in perioada 2-15 iulie.

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#Marius Copil eliminat Wimbledon, #Marius Copil turneu Wimbledon, #Marius Copil Robin Haase , #Wimbledon