WTA Seul: Irina Begu se califica in marea finala dupa un joc impecabil

Sambata, 26 Septembrie 2015, ora 09:36
10112 citiri

Irina Begu s-a calificat in finala turneului WTA de la Seul, din Coreea de Sud, dupa o victorie categorica in careul de asi cu Alison Van Uytvanck, din Belgia, scor 6-0, 6-2.

Partida a durat o ora si 12 minute.

Jocul Irinei a fost unul perfect in prima mansa, pe care a castigat-o la zero, in doar 25 de minute, tenisul ei fiind aproape fara greseala.

Mansa secunda a inceput cu un game foarte lung, cu multe egalitati si avantaje, game care s-a dovedit decisiv pe plan psihologic pana la final. Pana la urma, Irina a facut break la debut de mansa 2 si a controlat apoi setul, pe care l-a castigat cu 6-2 la final.

Irina Begu va juca finala de la Seul cu Alexandra Sasnovich din Belarus, locul 136 WTA.

Desfasurarea intalnirii:

9.36: FINAL DE MECI! Irina Begu castiga cu 6-0, 6-2 dupa un meci fabulos.

9.28: 5-2, break la zero facut de Irina, care va servi imediat pentru meci!

9.25: 4-2, Irina Begu ramane in control pe propriul serviciu.

9.22: 2-3, Van Uytvanck ramane in joc in mansa secunda.

9.18: 3-1, Irina mentine cele 2 puncte avans in setul 2.

9.15: 2-1, sportiva din Belgia face primul game al sau in meci, desi Irina a avut sanse sa faca 3-0 si acum.

9.07: 2-0, Irina Begu pare desprinsa si in acest set secund.

9.04: S-a terminat un prim game incredibil de lung, de aproape 14 minute, cu foarte multe egalitati si avantaje. Pana la urma Irina a facut un break ce poate fi decisiv.

8.49: SET IRINA BEGU! 6-0, dupa doar 25 de minute de tenis fantastic pentru romanca.

8.41: Al treilea BREAK facut de Irina in primul set. 5-0 pentru Begu, care va servi imediat pentru un set alb.

8.36: 4-0 pentru Irina, care joaca impecabil!

8.33: Un nou break, la zero acum, pentru Irina Begu. 3-0, ce start!

8.30: Inceput solid al romancei, 2-0 in primul set.

8.27: Inceput foarte bun pentru Irina, care face break la debut!

8.25: Debut de meci! Van Uytvanck este la serviciu!

8.10: Final de meci, Sasnovich trece de Schmiedlova, favorita 2, cu 6-3 in decisiv. In jurul orei 8.25 va incepe meciul Irinei.

7.30: Partida va incepe imediat dupa terminarea primei semifinale, dintre Sasnovich (Belarus) si Schmiedlova (Slovacia). Cele doua au ajuns in decisiv dupa prime doua seturi simetrice, 3-6, 6-3.

Irina Begu este favorita 1 la Seul si locul 29 WTA, in timp ce belgianca este clasata pe 58 in lume, fiind favorita 8 in Coreea de Sud.

Cele doua s-au mai intalnit o singura data, atunci avand castig de cauza sportiva din Belgia. Se intampla la Florianopolis in 2014, cand Uytvanck castiga cu 6-1, 7-6.

Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiției cererile de urmărire penală față de Petre Roman și Gelu-Voican Voiculescu
Klaus Iohannis a transmis ministrului Justiţiei cererile de urmărire penală a lui Roman Petre, în calitate de fost premier, şi a lui Voiculescu Gelu-Voican, fost viceprim-ministru, pentru...
Ciucă, despre atacul Iranului asupra Israelului: „O situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii. Potenţialul de escaladare este foarte mare”
Nicolae Ciucă, preşedintele Senatului a declarat marţi, 16 aprilie, despre atacul Iranului asupra Israelului că a fost şi e o situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii, pentru...
#irina begu live in semifinale, #begu live semifinala seul, #begu versus uytvanck la seul , #WTA