Urcare impresionanta pentru Belinda Bencici in clasamentul WTA, dupa triumful de la Dubai

Sambata, 23 Februarie 2019, ora 20:22
10320 citiri

Elvetianca Belinda Bencici a facut un salt impresionant in clasamentul WTA, dupa ce a castigat trofeul de la Dubai, la capatul unei saptamani extenunante, in care de multe ori sportiva helveta parea ca si eliminata.

In finala, Bencici, fost loc 7 mondial WTA, a dispus de Petra Kvitova cu 6-3, 1-6, 6-2, in acelasi timp ajutand-o si pe Simona Halep sa ramana pe locul 2 in lume:

Belinda Bencici o ajuta pe Simona Halep sa ramana pe locul 2 mondial, dupa ce a castigat trofeul la Dubai

La capatul acesti saptamani, Bencici va urca 22 de locuri in clasament, urmand sa urce pana pe 23 WTA.

Bencici a invins-o la acest turneu in sferturi de finala si pe Simona Halep, dupa ce a intors de la 0-1 la seturi, 6-4 fiind scorul in prima mansa pentru sportiva noastra.

In optimi de finala, Bencici a salvat 6 mingi de meci intr-o partida dramatica la Aryna Sabalenka din Belarus.

Vezi si:

Belinda Bencici, primele declaratii dupa triumful de la Dubai, cel mai important trofeu din cariera

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...