Cum explica Petra Kvitova infrangerea din finala de la Dubai, cu Belinda Bencici

Sambata, 23 Februarie 2019, ora 21:28

Petra Kvitova a fost invinsa in finala WTA de la Dubai si a pierdut sansa de a redeveni locul 2 mondial WTA, peste Simona Halep, in cazul unui succes la acest important turneu de categoria Premier 5.

Sportiva din Cehia, cu 2 titluri de Wimbledon in palmares, a pierdut finala in fata Belindei Bencici, scor 6-3, 1-6, 6-2, iar cronica intalnirii o aveti mai jos:

Belinda Bencici o ajuta pe Simona Halep sa ramana pe locul 2 mondial, dupa ce a castigat trofeul la Dubai

La ceremonia de premiere de dupa finala, Kvitova a declarat urmatoarele: "Belinda a jucat foarte bine toata saptamana, cu siguranta ca a fost greu astazi, dar ea a meritat sa castige. Sunt fericita sa fiu in finala, au fost cateva saptamani obositoare pentru mine. Multumesc echipei mele, care mereu crede in mine. Mai am multe de muncit si facut, ma asteapta un sezon in care voi avea multe provocari", au fost vorbele dublei campioane de Mare Slem, revenita in tenisul mare dupa ce a fost talharita in propria sa casa acum doi ani si a fost taiata la mana cu care joaca tenis, stanga, fiind nevoita sa faca o operatie dupa care s-a recuperat cu greu.

Petra Kvitova, in cazul unui succes la Dubai, poate reveni pe locul 2 mondial WTA, asa cum a ajuns imediat dupa finala pierduta la Australian Open, cu Naomi Osaka.

Vezi si:

Belinda Bencici, primele declaratii dupa triumful de la Dubai, cel mai important trofeu din cariera

Urcare impresionanta pentru Belinda Bencici in clasamentul WTA, dupa triumful de la Dubai